IBM
IBM je na Novosadskom Sajmu izložio svoje servere, a fokus cele prezentacije je bio na takozvanom flex dizajnu i skalabilnosti servera, kao i na najnovijim dostignucima u oblasti server storage-a.
Gospodin Mladen Krivokuća nam je detaljno objasnio koje su prednosti IBM-ovog FLEX sistema.
Ono što PureFlex platforma donosi po rečima ljudi iz IBM-a je nativna virtuelizacija, hibridna platforma koja podrazumeva različite procesorske arhitekture, x86, RISC, visoke performanse, raspoloživost i sigurnost, skalabilnost i rad u cloud-u. Ovo bi trebalo da bude okosnica IBM-ove tehnologije za sledećih deset godina.
Sama Flex šasija podrazumeva nadogradivost, ali i mogućnost rada u najrazličitijim okruženjima, prevashodno kao Database server, ali i kao Application cluster.
Storage rešenja su zamišljena takođe kao skalabilna rešenja, a mogu da funkcionišu kao rackmount sa internim i eksternim storageom.
IBM-ov izbor je integrisana platforma, a strateški izbori su izbori budućih protokola, tehnologija i konceptualnih rešenja. Konkretno, portfolio sadrži x86 i Power servere, ali i Flex System Manager i Flex System storage.
IBM je predstavio i svoju mrežnu infrastrukturu koja podrazumeva 10Gbitni switch, povezan sa do 42 internih i 22 eksternih 10Gbps portova.
Predstavljeno nam je i pozicioniranje x86 računarskih čvorišta, ali i pozicioniranje mrežnih modula. NextScale predstavlja IBM-ovo rešenje za klaster. Konkretna primena može da varira između HPC primene, ali i kao storage.
Uspeli smo da čujemo interesantnu priču vezanu za najnoviju generaciju storage sistema, uz detaljnan i slikovit opis performansi i uskih grla današnjih storage sistema. Svi smo svesni da je brzina procesora radikalno povećana u poslednjih 10 godina, ali je brzina standardnih hard diskova povećana jedva 20 procenata. Na scenu stupaju storage sistemi koji koriste flash memoriju. IBM Flash System nije SSD, a po rečima IBM-a, snaga SSD-a je zaključana unutar okvira u kojima radi disk drajv.
Zahvaljujući ovome, Flash System omogućuje daleko veću utilizaciju procesora.
Krajnji rezultat je 85% kraće vreme u izvršavanju najrazličitijih batch procesa, 90% kraće vreme priliko izvršavanja online transakcijske obrade, zatim latencija od 150 – 200 mikrosekundi, ušteda u električnoj energiji, pouzdanost zahvaljujući 2D Flash RAID-u i Variable Stripe RAID tehnologijama. Šta reći, osim da je IBM bio i ostalo lider na polju razvoja serverskih tehnologija.
Dodaj komentar