D-Link
Kao što je i bilo poznato do sada, D-Link je kompanija koja ne proizvodi mrežnu opremu visoke klase, već opremu namenjenu SOHO nameni (Small Office and Home Office). Ova poznata kompanija predstavila je neke nove standarde, koji bi trebalo u narednih godinu dana da budu konačno sertifikovani od strane IEEE konzorcijuma. 802.11ac je jedan od novih standarda koji koristi 5 GHz WLAN. Ova frekvencija je namenjena isključivo za in-door upotrebu, jer je za emitovanje na otvorenom, potrebna posebna dozvola.
Gospodin Miro Delić nam je do detalja izložio na čemu je zasnovan i šta donosi novi AC standard, kao i kompatibilnost sa postojećim. 802.11ac koristi Multi User MIMO način komunikacije. MIMO znači multiple input, multiple output. Ovo znači da se koristi više antena i risivera da bi se poboljšala komunikacija i bandwidth, a to se ostvaruje paralelnim transferom paketa između klijenata. Kod AC standarda koristi se Multi User režim, koji omogućava da se prenosi istovremeno veći broj paketa ka više klijenata. MU-MIMO je definisan sa ukupno osam prostornih kanala. U režimu gde je kanal 160MHz moguće je slanje paketa na do četiri klijenta istovremeno, brzinom od 1.73 Gbps, gde se podrazumeva da svaki klijent može da primi ukupno dva prostorna stream-a. Ukupan protok uz pomoć MU-MIMO tehnologije je 6,93 Gbps, što je četiri puta više nego bez MU-MIMO tehnologije.
QAM (Quadrature Amplitude Modulation) predstavlja shemu analogno digitalne modulacije koji prenosi dve analogne signalne poruke, obično su to sinuside koje se razlikuju po svojoj fazi za po 90 stepeni i one su nosioci dva digitalna bit-strima i zovu se još i kvadraturni nosioci, odnosno kvadraturne komponente, čiji zbir, odnosno suma rezultuje formacijom talasa koji kombinuju PSK (phase shift keying) i ASK (amplitude shift keying) kod digitalne modulacije, odnosno faznu modulaciju i amplitudnu modulaciju kod analogne. QAM je konačni broj od najmanje dve faze i najmanje jedne amplitude. Ovo znači da preko dva QAM-a možete da prenesete jednu binarnu jedinicu ili jednu binarnu nulu, dakle, dva QAM-a poseduju ukupno 2^1 faznih pomeraja, što znači prenos od maksimalno jednog bita podataka po faznom pomeraju. Multipliciranjem QAM-ova, dolazimo do 2^8 faznih pomeraja, odnosno 256 QAM-ova, koji prenose ukupno 8-bita podataka odjednom. U odnosu na dosadašnji 802.11n standard koji je podrazumevao 64 QAM transfer, ovo je poboljšanje od 33% u bandwidth-u. Zahvaljujući ovome i MUMIMO tehnologiji, u multi user režimima prilikom strimovanja velike količine podataka i multimedijalnog sadržaja, neće biti značajnog usporenja u odnosu na single user režim.
Ovde je prikazana specifikacija router-a sa AC standardom, u oznaci ruteri poseduju prefiks AC, a razlika u performansama je vidljiva kako na 2.4, tako i na 5 GHz. Jasno je da je su 5 GHz performanse bolje zbog većeg broja kanala u ovom frekvencijskom opsegu.
AC ruteri su 100% kompatibilni sa uređajima koji podržavaju starije standarde, ali je moguće i mešanje starijih i novijih WiFi standarda, od kojih će svaki raditi u režimu svojih maksimalnih performansi.
U daljem izlaganju gospodin Delić nam je objasnio zbog čega nove generacije rutera nemaju spoljnu antenu, kao i da domet ovih uređaja nije ništa manji nego na ranijim generacijama koje su imale spoljnu antenu. Razlog ovome, osim samog dizajna i kompaktnosti je i to što kupci imaju različit pristup pri kupovini. Naime, u zapadnjačkim zemljama postoje predrasude da ukoliko antena „štrči“ da je ona izvor nekakvog elektromagnetnog zračenja koje može da ugrozi zdravlje, dok je na balkanskim prostorima nepostojanje antene razlog za izbegavanje kupovine, zbog mogućeg nefunkcionisanja i lošeg signala.
Analogno razvoju mobilnih telefona, koji su nekada imali spoljnu antenu, a danas je nemaju, zaključak koji se nameće je da novi ruteri, sa internom antenom nemaju ništa manji domet od onih sa eksternom. Još jedno dobro poređenje je i to da integrisani WiFi adapter u laptop računarima obično ima bolji signal nego eksterni USB, koji ima antenu dugačku i po 20 cm. Razlog ovome leži u tome što je antena za integrisani WiFi ubačena oko samog displeja laptopa, zbog čega je domet veoma dobar. Na kraju, snaga čipseta, odnosno snaga signala koju poseduju različiti uređaji je identična jer je to parametar koji je regulisan zakonskom regulativom EU.
Od zanimljivosti koje smo mogli još da čujemo na ovom predavanju je i informacija o „SmartBeam“ tehnologiji, koja bi trebalo usmerenim zračenjem da obezbedi bolji signal u prostorijama gde postoji loša pokrivenost. Kao rezultat, dobijamo glatku reprodukciju HD materijala u video streaming-u.
Na prezentaciji je još predstavljen i Powerline adapter, koji predstavlja WiFi adapter koji ima za svrhu da omogući mrežnu konekciju kroz mrežu kablova kroz kuću. Powerline GO-PLK-200 adapter u sebi ima dva LAN UTP porta, preko kojeg povezujete računare. Ovi adapteri poseduju 128-bitnu AES enkripciju, a mogućnost da vam se komšija „nakači“ sa istim takvim adapterom ne postoji, čak i u slučaju da ne koristite enkripcijski ključ, ukoliko ne delite isto električno brojilo.
Dlinkgo serija namenjena je entry level korisnicima, dok je D-Link namenjen korisnicima koji traže od uređaja nešto naprednije funkcije, moderan dizajn i veliki proizvodni portfolio. Ovakva proizvodna shema se potpuno uklapa u ponudu D-Linka koji isključuje tzv. enterprise networking uređaje. Dlinkgo u paketu donosi sve ono što je potrebno, a to su ruter, usb adapter, switch i powerline adaptere.
Trenutno dostupni USB 11ac adapteri su DWA-182, ali u skorije vreme se očekuje DWA-171, koji bi trebalo da pripada nekoj standardnoj ponudi. Od rutera, u ponudi je trenutno DIR-865L koji omogućuje mydlink Cloud tehnologiju koja dozvoljava pristup kućnim uređajima i multimedijalnom sadržaju gde god da se nalazite.
Dodaj komentar