| Rubrike | Edukacija | PWM How To
Edukacija

PWM How To


Šta je PWM i kako radi

 

Po broju žica možemo razlikovati tri glavna tipa ventilatora. Oni sa dve žice imaju samo plus i minus (masa) priključke za povezivanje i to je to. Drugi tip ventilatora ima tri žice, dve za napajanje i treću za tzv. “tach” tj. tahiometrijski signal (na srpskom: žicu za očitavanje broja obrtaja). Preko ove treće žice se šalje signal sa frekvencijom koja je proporcionalna brzini. Treći tip ventilatora sa četiri žice su PWM ventilatori, oni o kojima ćemo pričati u ovom tekstu.

 

PWM Hot To PCAXE 059 T PWM Hot To PCAXE 058 T PWM Hot To PCAXE 057 T

 

PWM (Pulse Width Modulation), iliti modulacija širinom impulsa, veoma je rasprostranjen termin u svetu elektrotehnike. Od primene u domenu telekomunikacija, audio tehnike, itd., a nama najzanimljivija primena je kod regulacije napona. Ako ste pratili naše testove matičnih ploča, tu se uvek spominju PWM čipovi koji su odgovorni za regulaciju napona. Mnogi već verovatno znaju na kom principu radi modulacija širinom impulsa (PWM), ali mi ćemo ipak u veoma kratkim crtama objasniti kako se „ponaša“ kod kontrolisanja ventilatora.

 

PWM Hot To PCAXE 040 T

 

Ukratko, PWM radi na principu prekidača koji se non-stop pali i gasi, time regulišući količinu napona koju, u slučaju ventilatora, motor dobija. Postoji mnogo vrsta PWM regulacije, ali metod koji preovladava kod kontrole ventilatora je baš onaj gde motor ili dobija pun napon (12V) ili je isključen (0V). Brzina motora, tj. ventilatora se određuje širinom PWM signala. Evo nekoliko primera kako se širina signala manifestuje na rad ventilatora.

 

PWM Hot To PCAXE 045 T

 

Najbitnija stvar u vezi PWM ventilatora koju treba da znate je da oni uvek dobijaju 12V. U slučaju da ventilatori ne dobijaju adekvatan PWM signal, radiće na maksimalnoj brzini. Ovo se dešava kada je kabel za PWM signal u prekidu ili se negde nije ostvario dobar kontakt.

To je otprilike sve što treba da znate o PWM kontroli ventilatora. Postoje na tržištu i ventilatori koji imaju veći opseg brzina od drugih, postoje oni koji mogu raditi i na veoma niskim obrtajima. Naš izbor i preporuka kada je PWM u pitanju su ventilatori od Noctua-e.

 

 

Njih karakteriše mogućnost dostizanja veoma niskih obrtaja (300 revolucija po minuti), kvalitetni ležajevi i motor sa posebnim PWM čipom. O prednostima posebnog PWM čipa možete saznati više na OVOM linku.

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar