| Rubrike | Edukacija | Optimizacija Windows-a: Prvi deo
Edukacija

Optimizacija Windows-a: Prvi deo

Kompresija fajlova

Još jedan dodatak NT fajl sistema (NTFS) je taj da postoji mogućnost kompresije fajlova radi uštede mesta na hard disku. Današnji hard diskovi su dovoljno velikog kapaciteta tako da ova mogućnost i nema neke velike prednosti, a može drastično usporavati sistem naročito ako se radi o nekom sporijem računaru. Naime, tokom rada sistem periodično vrši kompresiju fajlova, ako je ova opcija uključena i samim tim štedi prostor. Sa druge strane kada operativnom sistemu ili programu treba takav fajl on mora biti u svom izvornom obliku u memoriji, tj. nekompresovan, tako da je potrebna rekompresija tog fajla. Zamislite sada situaciju u kojoj je većina sistemskih fajlova kompresovana i tada će već sasvim biti jasno kako to može uticati na performanse sistema. Naravno, isključivanjem kompresije se gubi na slobodnom prostoru tako da je preporuka da se pre operacije dekompresije oslobodi dovoljno mesta za istu. Međutim, ponovićemo da današji hard diskovi više nisu u toj meri skupi, da bi se po svaku cenu štedeo prostor. Takođe, pozivanjem opcije Disk Cleanup i odabirom opcije Compress Old Files sistem će po default-u sve fajlove na particiji starije od 30 dana kompresovati, pa čak i one fajlove koji su već kompresovani kao arhive, mp3 fajlove i sl, što naravno nema nekog smisla raditi. Da bi se totalno isključila kompresija fajlova treba uraditi sledeća tri koraka:

Prvi korak

Na svakoj NTFS particiji iz My Computer-a idite na Properties i dobićete sledeći dijalog:

1_2

Opcija bi trebalo biti kao na ovoj slici da bi kompresija bila isključena na toj particiji

Isključite opciju Compress drive to save disk space. Kada vas pita odgovorite da želite i same poddirektorijume da takođe dekompresujete. Sam proces dekompresije može potrajati u zavisnosti od broja kompresovanih fajlova i starosti sistema, tako da se nemojte čuditi ako proces potraje i preko sat vremena. No, verujte nam na reč da vredi čekati.

Drugi korak

Takođe kao i kod isključivanja indeksiranja tako i kod kompresije ponekada se može desiti da je potrebno i uraditi dekompresiju windows direktorijuma. Zato je za preporuku selektovati sve fajlove i direktorijume u windows direktorijumu i ići na Properties, te na Advanced dok ne dođete do sledećeg dijaloga.

2_2

Opcija bi trebalo biti kao na ovoj slici da bi kompresija bila iskljućena u Windows direktorijumu

Isključite opciju Compress contents to save disk space. Odaberite opciju da to želite da uradite na svim poddirektorijumima i fajlovima u istim i sačekajte da se posao odradi. Na fajlovima  koje ne mogu da se dekompresuju odaberite opciju Ignore.

Treći korak

Iako je posao dekompresije u prva 2 koraka gotov trebalo bi napomenuti da prilikom Windows ili microsoft update-a sam windows kompresuje direktorijume koji služe za kasniju eventualnu deinstalaciju „skinutog“ update-a. Ako često ne koristite ovu funkciju nema neke velike potrebe za dekompresijom, ali ako pak želite mogućnost iste, možete to odraditi selektovanjem takvih direktorijuma i ponavljanjem postupka navedenog u drugom koraku. Da biste videli koji su fajlovi kompresovani možete u Folder Options-u (My Computer – Tools – Folder Options i odabere se opcija Show encrypted or compressed NTFS files in color) da odaberete opciju za prikaz istih fajlova u drugoj boji, te će vam tako sigurno biti lakše da ih razlikujete od onih nekompresovanih.