Maxwell tehnologije
Pored redizajna u arhitekturi, Nvidija je poradila i na unapređenju softvera. Krupnih novina nema puno, a svakako da su nainteresantnije DSR i VXGI tehnologije. O čemu se radi?
DSR je skraćeno od Dynamic Super Resolution, a u pitanju je tehnika renderovanja slike. Slika se pre svega renderuje u visokoj 4K rezoluciji, a onda se naknadno skalira na fullHD (1080p) rezoluciju pre nego što će se prikazati na Vašem monitoru.
VXGI je skraćeno od Voxel Global Illumination, pri čemu Voxel predstavlja najmanji element nad kojim se može manipulisati u 3D prostoru. Svetlosni efekti su jako bitni za realističnost renderovane scene i to nVidija dobro zna, tako da je posvetila posebnu pažnju ovoj problematici.
Tu je takođe i unapređen algoritam za „umekšavanje“ ivica i semplovanje slike – MFAA – Multi Frame Sampled Anti-Aliasing.
Naravno, sve Maxwell (a i Kepler) bazirane karte podržavaju Nvidijinu tehnologiju adaptivne sinhronizacije – G-Sync. Zamerka sa naše strane je što je ova tehnologija još uvek poprilično skupa, te zasad nije dostupna širokoj publici. Monitori sa G-Sync podrškom koštaju preko 700 evra u ovom trenutku. Jedan primerak smo imali na testu, a u pitanju je bio ASUS ROG monitor sa oznakom SWIFT PG278Q. Adaptivna sinhronizacija rešava probleme cepanja slike i smanjuje input lag, što omogućuje ugodnije gejming iskustvo.
Dodaj komentar