Hardverski nivo i dizajn
Ukupna snaga Logitech Z553 audio sistema iznosi 40W (RMS). Snaga je raspoređena podjednako na satelite i subwoofer, tj. svaki satelit je po 10W, dok je subwoofer 20W. Ono što prvo upada u oči je fenomenalan dizajn ovog modela.
Može se reći da je sve u „valjkastom minimalističkom fazonu“, a odabir boja je moderan što se nama svidelo.
Subwoofer izgleda kao valjak i visok je 38cm, dok mu prečnik iznosi 16cm, na gornjoj strani je bass reflex otvor koji je rupičast, do je sa donje strane drajveer od četiri inča koji je zadužen za reprodukciju niskih tonova.
Subwoofer je izrađen od plastike koja uliva poverenje, a sam „valjak“ stoji tri gumene nogare sa špicastim vrhom. To nam se u startu svidelo, jer će subwofer uvek stajati stabilno na podu, ma koliko isti bio „kriv“ – kada imate tri noge, nema disbalansa. Pored toga, gumene nogare i „špic“ će ublažiti maksimalno vibracije, pa neće dolaziti do neželjenog efekta zveckanja (kada woofer „igra po podu“, jer na istom ne „leži“ kako bi trebalo).
Pojačalo se nalazi u samom subwoofer-u, pa je očekivano da je on centar celog sistema i da se na isti priključuju sateliti, komandna konzola isl.
Pored džeka za napajanje subwoofer-a, odnosno pojačala u istom, na ulazno/izaznom panelu mesta se našlo i za prepoznatljivi Logitech džek za povezivanje sa kontrolnom konzolom. Tu su i RCA za povezivanje satelita, ali i RCA konektori za povezivanje Z553 sistema sa, recimo, LCD TV-om, kao i line in priključak.
Polako smo došli i do satelita, a moramo opet da se ponovimo i kažemo da je dizajn istih fenomenalan. Ako nas pitate 5+ za Logitech na skali od 1-5.
Sateliti su s obzirom na dimenzije poprilično teški, a kućišta su izrađena od kvalitetne plastike.
Svaki satelit poseduje po dva zvučnika sa magnetima od neodimijuma prečnika 50mm sa gumenim vešanjem, a iz priloženih fotografija se vidi da zaštitna mrežica ne postoji, a kako je Logitech „gađao“ na minimalizam sve bi sa istim bilo narušeno.
Kao i suwoofer, i sateliti poseduju po tri nogare, a na kraju svakog kraka su gumene nožice sa špicastim vrhom.
Logitech je predvideo da se špicaste gumene nožice po potrebi mogu skinuti, sa idejom montiranja satelita na zid.
Kada su na stolu, sateliti se mogu usmeriti u željenom pravcu, a to je odlično rešeno kod Z553 modela, a čelična konstrukcija nogara je odavala utisak kvaliteta.
Kao što se da videti sa fotografija ispod, sateliti poseduju RCA priključak, a kabl koji ide do satelita je poprilično debeo, što nam se svidelo.
Komandni modul (konzola – kako je kome draže) nastavlja dizajn minimalizma, ali i vrhunske funkcionalnosti. Pre svega ovaj modul je poprilično težak, a zahvaljujući gumenim stopicama neće „bežati“ po stolu.
Komandni modul se na subwoofer konektuje putem konektora koji je sličan po izgledu D-Sub, tj VGA konektoru.
Potenciometar je masivan, i nema zvuk kada se rotira, a kada zvučnike smanjite do maksimuma, dovoljno je malo jače nastaviti pokret dok ne čujete „klik“ i na taj način ćete ugasiti kompeltan Z553 sistem.
Na fotografiji iznad se vidi da je potenciometar zakošen. To je urađeno iz dva razloga, prvi je estetske i ergonomske prirode, a drugi da bi se naprvilo mesta za 3,5“ audio jack za slušalice, odnosno line-in ulaz, za recimo, iPod ili bilo koji drugi muzički player, tj. bilo koji uređaj sa koga želite da repordukujte zvuk.
Aleluja! Izvinjavamo se na oduševljenju, ali nam se mnogo svidelo to što je potencimetar za regulaciju bass-a pozicioniran na kontrolnom modulu. Naime, ovaj potencimentar se najčešće nalazi na samom subwoofer-u, odnosno bar je tako kod velike većine ostalih proizvođača. To u praski znači da morate da se saginjete ispod stola kada želite da smanjite ili pojačate bass, ali ne i sa Logitech Z553 modelom, pa ovaj potez Logitech-a pozdravljamo.
Signalna LE dioda svetli nenametljivom crvenom bojom kada je Z553 sistem u pogonu, odnosno ne svetli kada isti ne rade.
Sve u svemu, bili smo veoma zadovoljni prikazanim, pa je red došao i na testranje zvučne slike, odnosno sumiranje utisaka.
Dodaj komentar