Baterija testova i metodoligija testiranja
Kao bateriju testova smo koristili standardne sintetičke programe za procenu performansi hard diska. Pa su se na testu našli programi kao što su Atto Bench, HD Tune, kao i HD Tach koji nam pokazuju kako se hard disk ponaša kada se vrši čitanje/pisanje sekvencijalnih fajlova što će nam otprilike dati očekivane performanse kada vršimo kopiranje velikih fajlova na disk sa drugog diska ili obrnuto. Ovo prethodno navedeno važi kada je disk donekle defragmentovan. Kao rezultate testova u tabeli smo stavili samo ono najvažnije, a to su brzine čitanja/upisa kao i prosečno vreme za pristup podatku. Kod ATTO Bencha smo za tabelu odabrali brzine čitanja/upisa sekvencijalnog podatka dužine 1 KB, 16 KB i 8 MB. Time smo dobili prikaz kako se hard disk ponaša kada se radi sa malim fajlovima u odnosu na one veće. Za ostale rezultate iz ATTO Bencha se mogu pogledati slike rezultata koje će biti postavljene za svaki hard disk ponaosob. Kod HD Tune testa smo kao prosečno vreme pristupa odabrali manju vrednost od dve dobijene tokom testa čitanja i upisa.
Što se tiče temperature hard diska svaki hard ima internu sondu (senzor) temperature, ali često se dešava da kod nekog harda koji je topliji na dodir interni senzor pokazuje manju temperaturu. Da bi smo eleminisali mogućnost loše kalibrisane sonde merili smo temperaturu HDD-a u tokom rada i kada je disk bio u stanju „mirovanja“ sa zasebnim uređajem i eksternom sondom. Da bi test temperature dao što realnije rezultate prostorija gde je isti vršen je bila klimatizovana na 23 stepena celzijusa, a sonda je stavljana na isto mesto na svakom hard disku i to sa njegove bočne strane.
Pošto ne posedujemo aparat koji bi merio buku koju svaki od hard diskova tokom rada proizvodi, a i da bi donekle izbegli subjektivan utisak autora teksta, troje ljudi je slušalo hard disk tokom rada i ocenjivala buku. Srednja vrednost je upisivana u tabelu. Da bi ocena bila što realnija sve testirane HDD-ove smo odvajali od podloge gumama koje služe da smanje vibracije. Ocena deset je označavala da je hard disk koji je dobio istu bio najtiši na testu, dok je onaj sa ocenom jedan najbučniji. To dalje znači da korisnik koji želi što tiši hard disk treba da obrati pažnju na ovo ocenjivanje.
Došli smo i do najvažnijeg dela testa gde smo simulirali realan rad HDD-a. Kao što znate performanse nisu iste kada se vrši kopiranje podataka sa jedne particije na drugu i kada se vrši kopiranje podataka na jedan hard disk sa drugog hard diska. Iz tog razloga smo u test bateriju dodali test kopiranja dosta malih i velikih fajlova sa jedne na drugu particiju istog diska. Uzeli smo jedan test folder koji je sadržao:
– 200 MB malih fajlova od 2 KB pa do 150 KB (nešto ispod 9000 fajlova ukupno)
– 3 GB velikih fajlova veličine od preko 100 MB
– 300 MB fajlova od 150 KB pa do 7 MB
Ceo test folder smo kopirali sa prve particije gde je disk bio najbrži na poslednju particiju gde je disk bio najsporiji. Particije smo tako napravili da su prva i poslednja bile veličine od samo 10 GB što je bilo sasvim dovoljno da se podaci mogu iskopirati, ali takođe i dovoljno malo da bi smo bili sigurni da se podaci kopiraju baš tamo gde je hard disk najsporiji.
Za svaki hard disk smo merili ovo vreme kopiranja i za one ljude koji često vrše kopiranje ili prebacivanje malih fajlova rezultati ovog testa će biti najmerodavniji za odluku prilikom kupovine. Naravno, da bi test dao precizne rezultate sva testiranja smo vršili na istoj konfiguraciji sa istim operativnim sistemom. Time smo izbegli da recimo neki drugi kontroler nekom hard disku na testu da prednost i obrnuto.
Dodaj komentar