Pakovanje, dodatna oprema, kontroler i čipovi
Pakovanje čini klasična kutija čija prednja strana nije načičkana detaljima kao što su detaljne specifikacije i mogućnosti uređaja, već se jednostavno vidi slika SSD-a zajedno sa informacijom o kapacitetu od 512GB.
Zadnja strana kutije „krije“ informaciju da se radi o PCI-e 2.0 2x uređaju na više jezika, dok bočne strane ne otkrivaju više detalja o SSD-u.
Unutra se nalazi uređaj zapakovan u antistatik foliju na koji je nakaćen low profile bracket. Ovo omogućava ugradnju MX-Expressa u kućišta malih dimenzija što smatramo plusom, jer računari malog formata uzimaju zamah i sve su popularniji. Tu je i mogućnost ugradnje u server rackove tj. može se koristiti i u serverima.
U pakovanju se nalazi i standardni bracket, ako MX-Express odlučite da stavite u kućište standardnih dimenzija.
Takođe se u pakovanju se našao i sticker koji ukazuje da se svaki uređaj testiran pre isporuke, tako da se time smanjuje mogućnost DOA (Dead On Arrival) tj. da uređaj dođe neispravan do korisnika. Mada je pitanje, koliko to pomaže kada recimo prevoz vrše naše kurirske službe 😉
Na prvi pogled uređaj uliva strahopoštovanje. MX-Express od 512GB izgleda kao zgrada sa tri nivoa, gde prvi nivo čini elektroniku za RAID kontroler, a druga dva viša dva SSD-a kapaciteta 256GB.
Preko šrafova za montažu dva SATA III SSD-a se nalazi standardna garancijska nalepnica, dok se sa druge strane uređaja nalazi nalepnica sa serijskim brojem. Sa druge strane uređaja se nalazi i svetloplavi LED, koji pokazuje da je MX-Express pod naponom.
Što se tiče brzinskih specifikacija, 850MB/s za brzinu sekvencijalnog upisa i 800MB/s za sekvencijalni upis je brže nego bilo koji SATA III SSD. MX-Express se povezuje na PCI-e 2.0 2x slot koji omogućava protok do 1GB/s, tako da nismo ni očekivali nešto veće sekvencijalne brzine, barem ne one na nivou HyperX Predatora.
Oba SSD-a koriste SandForce SF2281 kontroler, i verovatno se sada pitate što baš vremešni SF kontroler, kada sada na tržištu ima boljih. Nas ne čudi korišćenje SF2281 kontrolera, jer je pre skoro tri godine kada je ovaj SSD izašao na tržište SF2281 bio gradivni deo mnogo SSD-ova, te ovakva odluka ni ne čudi.
Pošto su dva SSD-a povezani u RAID0 režim većina će sa pravom pretpostaviti da TRIM nije podržan, ali u slučaju MX-Expressa jeste. Tu je i ugrađeni Garbage Collector, DuraClass sa DuraWrite, Raise tehnologijama koje bi trebalo da produže vek trajanja uređaja, kao i da učine podatke sigurnijim u slučaju otkaza neke memorijske čelije. Specifikacije otkrivaju da ne postoji cache čip, što se može negativno odraziti na performanse.
NAND čipovi nose oznaku 29F16808CCME2 i njih osam se nalazi na svakoj strani SSD-a. Dakle jedan SSD ih ima 16, a komplet uređaj 32 za ukupni kapacitet od 512GB. Detaljnije informacije o ovim čipovima nismo našli osim da su u pitanju Intelovi 25nm MLC NAND-ovi koji se koriste na OCZ Vertex 3, kao i Intel 520 seriji SSD-ova.
Kao RAID kontroler je korišćen jedan od Marvell čipova iz 91xx ili 92xx serije, ali pošto je sistem hlađenja zalepljen za čip nismo ga skidali kako bi videli konkretnu oznaku. Informacije o čipu se mogu videti iz Windows XP drajvera koji se mogu skinuti sa sajta, a drajveri postoje i za Windows 7 i 8. Za Windows 10 drajvera nema, jer ga on automatski prepoznaje i nije potrebna bilo kakva instalacija osim da se uređaj ugradi i butuje – Windows 10 će sve sam odraditi.
Uz uređaj ne dolazi, niti na sajtu proizvođaća ima pratećeg softvera kojim bi korisnik recimo mogao skinuti novi FW ako ga ima, ili barem pogledati parametre SSD-a isl.
Zbog nepostojanja uputstva, kako u pakovanju, tako i na sajtu nimso uspeli da otkrijemo razlog postojanja sviča sa dva položaja. Pretpostavljamo da ima veze sa RAID čipom i da je moguće da se drugim položajem isključuje RAID ako se koristi samo jedan SSD, umesto dva.
Prelazimo na testove…
Dodaj komentar