Hardverski nivo
Što se tiče izgleda u pitanju je klasičan SSD, koji je izrađen od plastike. Gornja stranica, koja odaje utisak da je napravljena od brušenog aluminijuma, ima ugraviran ASUS logo zajedno sa nazivom uređaja.
Dobili smo informacije od ASUS-a da će finalni proizvod biti izrađen upravo od brušenog aluminijuma te ne čudi odabir ove boje na gornjoj stranici.
Što se tiče kapaciteta u pitanju je SSD od 256GB, ali je stvarni kapacitet manji i iznosi 238,5GB kao što možete videti sa slike ispod.
HD Tune nije u potpunosti tačno prepoznao informacije o uređaju, ali se vidi da TRIM funkcija nije prisutna tj. podržana, što i ne čudi kada su u pitanju SSD-ovi povezani u RAID. Mada ćemo ovo proveriti kada otvorimo uređaj i vidimo upotrebljene kontrolere.
Prema navodima iz ASUS-a, poželjno je Hyper Express koristiti na novijim ASUS matičnim pločama koje podržavaju SRIS tj. Separate Reference Clock with Independent Spread Spectrum Clocking Architecture, koji omogućava preciznu sinhronizaciju između matične ploče i SATA Express uređaja. U slučaju korišćenja matične ploče koja ne podržava SRIS mogući su problemi prilikom detekcije, a moguć je i pad performansi.
Sada prelazimo na najzanimljiviji deo tj. unutrašnjost Hyper Express-a. Prvo što upada u oko su dva mSATA drajva potpisana od strane SanDiska kapaciteta od 128GB, povezana u RAID 0.
Tačna oznaka upotrebljenih mSATA SSD-ova je SDSA5FK-128G-1002. Ovaj SanDisk mSATA U100 SSD je ušao u EOL fazu i zamenjuje ga moderniji U110. Prema specifikacijama U100 ima sekvencijalne brzine čitanja/upisa od 480/380MB/s sa tipičnom potrošnjom od 10mW.
Ovaj mSATA SSD podržava TRIM, SMART, kao i NCQ funkcije, a kao što što možete videti sa slika U100 koristi dva NAND čipa kapaciteta 64GB oznake SanDisk 05081 064G, dok je za kontroler zadužen Sandisk-ov 20-82-00270-1 čip.
„Srce“ Hyper Express-a čini ASMedia ASM1062R kontroler o kojem ne postoje nikakve informacije na zvaničnom ASMedia sajtu. O njemu smo uspeli samo da saznamo da je u pitanju dvokanalni kontroler i da će postojati i verzija sa četiri kanala koju će da kontroliše drugi tj. ASM1064R čip.
Ono što se može primetiti je da je za pozitivni naponski regulator korišćen Richtek RT9059 čip, dok se pored njega nalazi Winbond 25X10CLKIG ili 25X10CLHIG, čija nam je funkcija trenutno nepoznata.
Druga strana nema nikakve čipove i izgleda kao da je matirana.
Za kraj smo ostavili slike konektora, koji vrlo naliči na SATA+naponski konektor bez zareza između.
Ono što je važno napomenuti da postoji više različitih verzija Hyper Expressa sa različitim ugrađenim mSATA SSD-ovima i da se u zavisnosti od ugrađenih SSD-ova postignute brzine mogu i drastično razlikovati.
Prelazimo na testove…
Dodaj komentar