| Hardver | Tvrdi diskovi | AMD Radeon R3 SSD
Tvrdi diskovi

AMD Radeon R3 SSD


Pakovanje, dodatna oprema, izgled i unutrašnjost

 

Pakovanje, u kojem se nalazi AMD Radeon R3 SSD, je poprilično jednostavno sa crno-crvenim detaljima koji su karakteristika AMD Radeon serije. Prozor kroz koji se može videti uređaj, jednostavno ne postoji što smatramo greškom, jer je telo uređaja lepo na oko.

 

AMD Radeon R3 SSD 10 T AMD Radeon R3 SSD 06 T

 

AMD Radeon R3 SSD 17 T

 

Dakle, u pitanju je kartonska kutija na kojoj se na prednjoj strani vidi AMD logo i kapacitet od 120GB, dok se na drugoj strani vidi da je u pitanju slim SATA III SSD visine 7mm, sa maksimalnim sekvencijalnim brzinama od 520/360MB/s za čitanje i upis, respektivno. Tu je standardna trogodišnja garancija, u odnosu na R7 koji je imao četvorogodišnju garanciju što ga je izdvajalo od mnogih drugih SSD-ova sličnog cenovnog ranga.

 

AMD Radeon R3 SSD 13 T

 

Osim uređaja pakovanje ne sadrži ništa drugo, što je i bilo za očekivati imajući u vidu da je AMD sa ovim modelom ciljao na korisnike sa „plitikim“ džepom.

 

AMD Radeon R3 SSD 07 T AMD Radeon R3 SSD 08 T

 

Ali zato nije bilo štednje u samom kućištu, koje je i dalje aluminijumsko i gde se na prednjoj strani stoji nalepnica sa AMD logo-om i teksturom nalik na onu sa R7 modela. Ovde sve sličnosti između ova dva modela prestaju, jer je R7 pravio OCZ, dok R3 seriju pravi nama nepoznata Galt Inc kompanija što se može videti sa nalepnice, što nam ne uliva poverenje ali videćemo kako se pokazati u onom najvažnijem – testovima. Ono što je zanimljivo je da je i ovaj SSD je proizveden u Tajvanu.

 

AMD Radeon R3 SSD 15 T

 

U radu se iz kućišta može videti nenametni crveni LED koji svetli i kroz rupe za montažu.

 

AMD Radeon R3 SSD 14 T

 

Za kraj smo rešili da otvorimo SSD, kako bi videli njegovu unutrašnjost tj. upotrebljene NAND-ove, kao i ostale čipove.

 

AMD Radeon R3 SSD 01 T AMD Radeon R3 SSD 03 T

 

Kao NAND-ovi su korišćeno osam (četiri sa obe strane PCB-a) memorijskih čipova sa oznakom GTHNHD1606 o kojima nemamo nikakve dodatne informacije, osim da je u pitanju TLC NAND. Oznaka nas podseća na naziv proizvođača ove serije SSD-ova tj. Galt Inc, te pretpostavljamo da su i ovi NAND-ovi njihov brend.

 

AMD Radeon R3 SSD 04 T

 

Kao kontroler je korišćen Silicon Motion SM2256 čip i u pitanju je četvorokanalni SATA III kontroler koji podržava AES128/256 enkripciju uz ECC podršku tj. LDPC ECC (Low Density Parity Check ECC), kao i Data Sharping što bi trebalo da poveća sigurnost podataka.

 

AMD Radeon R3 SSD 02 T

 

AMD Radeon R3 ima i cache čip, za koji je ovaj put zadužen Samsung sa oznakom K4B1G1646G BCKO, koji prema oznaci predstavlja DDR3 memoriju kapaciteta 1Gb (128MB=64Mx16b) čiji je radni napon 1,5V sa radnim taktom od DDR3-1600 (800MHz @ CL=11, tRCD=11, tRP=11) koji je namenjen consumer tržištu.

 

AMD Radeon R3 SSD 05 T

 

Postojanje cache čipa uvek smatramo plusem, jer obično pozitivno utiče na performanse, a ne poskupljuje mnogo sam uređaj. Prelazimo na najzanimljiviji deo recenzije – testove…

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar