Pakovanje, dodatna oprema, izgled i unutrašnjost
Za razliku od Premier SP550 serije, gde je boja pakovanja bela, ovde se jasno vidi na koga je ciljao ADATA, jer kombinacija crne boje kao i pozadinskih efekata u vidu „talasa” svetlosti najviše privlači gejmere i entuzijaste.
Potecnijalni kupac može na prednjem delu pakovanja videti sve važnije funkcije koje SSD podržava, kao i kapacitet bez pominjanja bilo kakvih brzina. Informacija o kapacitetu se vidi sa nalepnice uređaja, jer pakovanje poseduje „prozor“.
I u ovom slučaju pakovanje otkriva informaciju da se radi o standardnom 2,5“ SATA III SSD-u visine od 7mm, koji podržava SLC keširanje, koristi kvalitetne NAND čipove, ima cache čip, standardno podržava TRIM/NSQ isl. Ono što je glavna karakteristika XPG SX930 serije je petogodišnja garancija, Acronis True Image HD softverski alat na koji smo već navikli, kao i desktop pack koji čini 3,5“ bracket kako bi se SSD mogao ugraditi i u starija kućišta.
Zadnji deo pakovanja otkriva specifikacije na više jezika, kao i maksimalne sekvencijalne brzine za modele iz cele serije – od 120, 240 i 480GB. Sekvencijalne brzine od 560MB/s i 460MB/s za brzinu čitanja/upisa respektivno su sasvim solidne, ali imajući u vidu da je ovaj SSD vrh ponude ADATA-e očekivali smo da obe brzine budu veće od 500MB/s.
Propratni paket, pored samog uređaja, čini i kratko uputstvo, dodatak za povećanje visine sa 7 na 9,5mm, kao i dodatni 2,5“ to 3,5“ bracket.
Gornja crna limena stranica je oblepljena nalepnicom gotovo preko cele njegove površine. Ni tu nema nikakvih dodatnih informacija o brzini, već samo o kapacitetu, modelu, kao da je u pitanju 2,5“ SATA III SSD. Bočne stranice su „prazne“ tj. osim rupa za montažu i konektora tu je i garancijska nalepnica čijim se skidanjem gubi garancija.
Zadnja stranica sadrži informacije o modelu, serijskom broju, kao i tome da je i SX930 napravljen u Tajvanu.
Za kraj smo rešili da otvorimo SSD, kako bi videli njegovu unutrašnjost tj. upotrebljene NAND-ove, kao i ostale čipove.
Da bismo ga otvorili bilo je potrebno odvrnuti šrafove sa strane, od kojih se jedan krije ispod garancijske nalepnice. Dakle, ode garancija kao da je nikada nije bilo 😉
I kod ovog uređaja se vidi nalepnica, koja delimično prekriva četiri NAND čipa, i na kojoj se vidi informacija o modelu, kao i serijskom broju.
Kao NAND-ovi su korišćeno osam memorijskih čipova (četiri sa obe strane) sa oznakom ADATA 60076132, što je vrlo slično oznaci čipova na ADATA SP550 kapaciteta 120GB. Naravno u ovom slučaju je u pitanju sinhroni MLC NAND, u odnosu na TLC kod SP550.
Kao kontroler je korišćen JMF670H čip. U pitanju je JMicron SATA III kontroler koji podržava DDR3 RAM kao cache, ima hardverski ECC. Tu je podrška za wear leveling, NCQ, TRIM, kao i SLC keširanje. Za SLC keširanje se koristi cache veličine 8GB što bi trebalo da pozitivno utiče na dugotrajnost memorijskih čipova.
SX930 ima i cache čip, Nanya oznake NT5CC128M16IP. Iako nismo našli dodatne informacije o ovom čipu, znamo da je u pitanju DDR3 cache, jer samo njega ugrađeni kontroler podržava. Deo oznake 128M16 verovatno znači da je čip može da sadrži 128M reči dužine 16 bitova tj. 2 bajta odakle proizilazi da je njegov kapacitet 256MB.
Pre testova, prelazimo na softverski paket…
Dodaj komentar