Pakovanje, dodatna oprema, izgled i unutrašnjost
Pakovanje je identično kao kod modela od 240GB. Tako korisnik može na prednjem delu videti sve važnije funkcije koje SSD podržava, kao i kapacitet bez pominjanja bilo kakvih brzina(na prednjem delu). Tu je i „prozor“ tako da se uređaj može videti pre otvaranja.
I u ovom slučaju pakovanje otkriva informaciju da se radi o standardnom 2,5“ SATA III SSD-u visine od 7mm, koji podržava advanced LDPC ECC, ima cache čip, standardno podržava TRIM/NSQ isl. Tu je i Acronis True Image HD softverski alat, što nas je pozitivno iznenadilo ako imamo u vidu cenovni rang ovog SSD-a.
Zadnji deo pakovanja otkriva specifikacije na više jezika, kao i maksimalne sekvencijalne brzine karakteristične za celu seriju, a ne konkretan model. Tako će verovatno navedena sekvencijalna brzina od 510MB/s za upis zbuniti korisnika, jer se ne slaže sa onim što stoji na sajtu – 410MB/s.
Propratni paket, pored samog uređaja, čini i kratko uputstvo, kao i dodatak za povećanje visine sa 7 na 9,5mm kako bi se SP550 mogao ugraditi i u bilo koji računar.
Gornja crna limena stranica je oblepljena nalepnicom gotovo preko cele njegove površine. Ni tu nema nikakvih dodatnih informacija o brzini, već samo o kapacitetu, modelu, kao da je u pitanju 2,5“ SATA III SSD. Bočne stranice su „prazne“ tj. osim rupa za montažu i konektora tu je i garancijska nalepnica čijim se skidanjem gubi garancija.
Zadnja stranica sadrži informacije o modelu, serijskom broju, kao i tome da je SP550 napravljen u Tajvanu.
Za kraj smo rešili da otvorimo SSD, kako bi videli njegovu unutrašnjost tj. upotrebljene NAND-ove, kao i ostale čipove.
Da bismo ga otvorili bilo je potrebno odvrnuti šraf koji se „skriva“ na sredini SSD-a ispod nalepnice, kao i u slučaju 240GB modela.
I kod ovog uređaja se vidi nalepnica, koja delimično prekriva četiri NAND čipa na kojoj se vidi informacija o modelu, kao i serijskom broju.
Kao NAND-ovi su korišćeno četiri memorijskih čipova sa oznakom ADATA 60076149, i to je ujedno i najveća razlika između dva modela, jer je verzija od 240GB koristila Micron TLC NAND-ove. Moguće je da je to i ovde slučaj tj. da je ADATA izvršio rebrend.
Kao kontroler je korišćen isti čip tj. Silicon Motion SM2256. U pitanju je četvorokanalni SATA III kontroler koji podržava AES128/256 enkripciju uz ECC podršku tj. LDPC ECC (Low Density Parity Check ECC), kao i Data Sharping što bi trebalo da poveća sigurnost podataka. Premier SP550 podržava i SLC keširanje što može dodatno povećati performanse, a Ultra high TBW omogućava da se na SSD upiše više podataka, u odnosu na cenovno sličnu konkurenciju čime se povećava trajni vek SSD-a.
SP550 ima i cache čip, za koji je ovaj put zadužen Samsung sa oznakom K4B2G1646Q BYKO, koji predstavlja DDR3L memoriju kapaciteta od 256MB (128Mx16b) koja radi na 1600MHz sa CL11 parametrima. Dakle, i model manjeg kapaciteta ima istu količinu cache-a što smatramo plusem. Ono što je zanimljivo je da je PCB daleko veći nego kod modela od 240GB i jasno se vidi mesto gde se mogu smestiti još 12 istih čipova za ukupni kapacitet od 480GB. Uz 16 čipova duplo većeg kapaciteta se može dobiti 960GB, koliko iznosi kapacitet „najvećeg“ modela.
Pre testova, prelazimo na softverski paket…
Dodaj komentar