Overklok potencijal i potrošnja
Kompletna Ivy Bridge sistemska arhitektura počev od Sandy Bridge-a zasnovana je na dobro poznatoj LGA1155 platformi namenjenoj desktop rešenjima i poseduje integrisan klok generator. Dakle, u samom PCH se nalazi generator klok signala koji raspodeljuje frekvenciju rada na DMI2 interfejs, PCI-E, SATA itd…
Kompletan sistemski hardver je vezan za ovaj integrisani klok generator. To u prevodu znači, da ukoliko podižete BCLK vrednost, kao nuspojavu imate i podizanje frekvencije SATA portova, PCI-E magistrale, DMI interfejsa itd…
Ovo može da rezultuje nestabilnim radom ukoliko je vrednost BCLK-a previše podignuta. Procesori sa oznakom „K“ u nazivu imaju otključan multiplikator, što nam je poznato još od prvih LGA1155 procesora, ali na LGA2011 Extreme Edition procesori sa oznakom X, takođe dolaze sa otključanim multiplikatorom. Zbog ovoga je overklok relativno jednostavan, ali ipak, potrebno je malo umešnosti da bi se izvukao maksimum, naročito ako želite stabilan sistem za svaki dan.
Ivy Bridge smo testirali sa jednim od najboljih hladnjaka – Prolimatech Megahalems-om. Stabilan rad za benchmarkovanje smo postigli na 4,7 GHz, ali ovo je bilo daleko od stabilnog. Za razliku od Ivy Bridge-a, stari dobri Sandy 2600K je funkcionisao praktično besprekorno i bez problema je prošao sve testove, dok je Ivy pokazao svoj dobro poznati problem sa pregrevanjem, ali i sa stabilnošću.
Aplikacija za generisanje terena, Terragen 2 je krahirala više puta prilikom testiranja, čak i na nižim frekvencijama. Najviši klok na kojem je prolazio render u TG2 je 4,4 GHz. Ivy Bridge znatno manje podnosi podizanje napona od Sandy Bridge-a. Disipacija će biti manja do određenog trenutka, kada podizanje napona pređe određeni prag. Što se tiče pregrevanja, problem koji se javlja je navodno termalna pasta lošeg kvaliteta.
Apsolutno stabilan procesor je dobijen sa naponom od 1,25V i frekvencijom od 4,4 GHz, što smatramo da je rezultat ispod očekivanja i lošiji nego kod Sandy Bridge-a, a za šta je dobrim delom kriv najverovatnije nezreo 22 nm Tri Gate proces, kao i loš termalni kontakt sa heatspreader-om. Iako je na 4,7 GHz prolazio Linpack optimizovan za AVX, kao i Prime 95, najnovija verzija optimizovana za AVX, u određenim situacijama nestabilnost je bila očigledna. Što se potrošnje tiče zaista ne možemo da kažemo da Ivy Bridge impresionira. Pri maksimalnim opterećenjima disipacija je tek nekoliko watt-i niža nego kod 32nm Sandy Bridge-a.
Intel je imao zaista težak zadatak, a to je da napravi procesor koji je brži i efikasniji od Sandy Bridge-a. Ivy Bridge za sada ima nešto manji overklok potencijal nego prethodnik, ali sigurno u budućnosti možemo očekivati znatno bolje termalne karakteristike, nižu potrošnju i naravno bolji overklok. Ovo sada što imamo je negde na nivou 2600K procesora kada se overklokuju na maksimalno stabilan klok. Ivy jeste nešto brži klok za klok, pa to ipak donekle vadi situaciju po pitanju overkloka.
Dodaj komentar