| Hardver | Procesori | Intel Core i7 – 3770K Ivy Bridge
Procesori

Intel Core i7 – 3770K Ivy Bridge


Turbo i power saving mod

 

3770K poseduje maksimalnu turbo frekvenciju od 3,9 GHz što je 400 MHz više nego bazni (default) klok. Bazni klok je 3,5 GHz, dok za sva jezgra može biti takođe 400 MHz više ukoliko se workload uklapa u predviđeni TDP od 77W. 3770K sa turbo modom u proseku radi na frekvencijama od 3600 do 3900 MHz što je nešto više od 32nm Sandy Bridge jezgra. U većini slučajeva 3770K radi na 3,8 do 3,9 GHz.

 

Ivy bridge U3

 

PCU je Power Control Unit, jedinica koja se stara o dinamičkoj promeni frekvencije i napona za jezgra. Ovaj sistem je veoma sofisticirano napravljen i podizanje napona i frekvencije determinisano je termalnim okvirima u kojima je procesor podešen da radi. Prekoračenje dozvoljenog TDP okvira dozvoljeno je u vremenskim okvirima i do 25 sekundi pre nego što se frekvencija i napon vrate na normalne vrednosti. Kao i kod starijih LGA1155 procesora, za overkloking matična ploča mora da podržava podešavanje TDP limita. Na ovoj „Mid End“ platformi, većina ploča poseduje opcije u BIOS-u, kojima se može precizno podesiti maksimalna jačina struje koja je potrebna za overklokovan procesor. Ukoliko niste pravilno podesili ove opcije, moguće je da će vam pri overklokingu procesor konstantno „trotlovati“ što će negativno uticati na performanse.

 

configurable-tdp T

 

Ivy Bridge poseduje mogućnost kontrole TDP-a u tri nivoa. Primera radi, TDP Down režim možete koristiti kod laptop računara koji rade na bateriji. Nominalni režim se može koristiti kada je prenosni računar povezan na „docking station“ da bi se poboljšala mogućnost hlađenja, ali i da bi performanse bile zadovoljavajuće. TDP Up se koristi u slučaju potrebe za maksimalnim performansama.

Ovi „profili“ se aktiviraju pomoću sistemskih okidača koji zavise od toga da li je prenosni računar povezan na eksterni izvor napajanja ili nije.

Ovde je takođe prisutna i PAIR tehnologija (Power Aware Interrupt Routing). Kada se sistem nalazi u stanju mirovanja, procesor automatski gasi jezgra koja su neaktivna. Ovo je do sada već viđeno, ali problem je bio u tome što prilikom aktivacije nekog interapta, npr. rad sa SATA kontrolerom ili USB uređajima, dolazi do ponovne aktivacije, iako procesor nije potreban za ovu operaciju, sistem prekida aktivira procesorsko jezgro čime dolazi do aktivacije. PAIR tehnologija služi da spreči bespotrebno „buđenje“ jezgra iz „deep sleep“ režima, čime se dodatno štedi energija, što je veoma bitno kod prenosnih računara.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar