| Hardver | Procesori | Intel Core i7 – 3770K Ivy Bridge
Procesori

Intel Core i7 – 3770K Ivy Bridge


Rezultati u sintetičkim programima

 

Rad sa memorijom i kešom

 

Cachemem – AIDA64

Aida64 art

Aida 64 je dijagnostički i benčmark softver kompanije FinalWire namenjen kućnim korisnicima, hardverskim entuzijastima i overklokerima. Ovaj program poseduje širok spektar karakteristika koje služe overklokerima za dijagnostiku, testiranje stabilnosti i monitoring. U sebi poseduje brz i efikasan program za merenje performansi keš memorija, RAM-a, latencija i bandwitha.

 

cachemem stock

cachemem OC

 

PCMark Vantage x64

PC Mark Vantage art

PCMark Vantage je benchmark paket dizajniran za merenje performansi PC računara kroz različite primene i workload-e. Neke od tih primena su video editovanje, gledanje i editovanje slika, muzike i drugih multimedijalnih sadržaja, komunikacija, produktivnost i sigurnost i zaštita podataka. PCMark rezultat je mera performansi izmerenih kroz propuštanje gore navedenog skupa poslova.

 

PCmark stock

PCmarkVantageOC

 

ALU/FPU performanse

 

Speedtraq integer benchmark

SpeedTraq art

SpeedTraq je multitred benchmark aplikacija koja radi isključivo sa celobrojnim i ALU operacijama. U to spadaju operacije deljenja, množenja, sabiranja, oduzimanja, kao i operacije pomeranja bitova u desno i u levo (bitshift operacije).

 

SpeedtraqStock

 

Zahvaljujući nešto višim radnim učestalostima 3770K ima blagu prednost u odnosu na 2600K. Po pitanju poboljšanja IPC-a ovde se ne vide nikakvi specijalni pomaci.

 

w-Prime

wprime art

w-Prime je vodeći multithreadovani benchmark za x86 procesore koji testira performanse procesora računajući kvadratne korenove pomoću rekurzivnih poziva Njutnovog metoda za aproksimaciju funkcija. Ovaj program koristi uglavnom celobrojnu aritmetiku.

 

wPrimeStock

wPrimeOC

 

Fritz Chess

fritzchess art

Fritzchess je benchmark koji simulira brzinu izvršavanja poznatog istoimenog šahovskog programa (Made in Germany). Ovaj program je pokazatelj brzine izvršavanja ALU operacija procesora i pokazatelj performansi prediktora grananja u procesoru. Takođe je dobar pokazatelj rada mikroarhitekture procesora sa radnom memorijom (RAM).

 

FritzChessStock

FritzChessOC

 

SIMD FP performanse

 

Linpack (LinX)

LinPack art

LinPack je softverska biblioteka za izvršavanje numeričkih operacija sa matricama. Originalno je pisana u Fortran-u 70. godina prošloga veka. Linpack koristi BLAS biblioteke (Basic Linear Algebra Subprograms) za izvođenje osnovnih matričnih i vektorskih operacija. LinPack testovi mere koliko brzo FPU i CPU rešava sisteme linearnih jednačina „n x n“ koje predstavljaju jednu od glavnih operacija u inžinjeringu. Rešenja su dobijena Gausovom eliminacijom (Gausova metoda) i LU dekompozicijom (LU dekompozicija). Rezultat koji se dobija se predstavlja kao broj operacija sa pokretnim zarezom, tj. u Gflops-ima. Ovaj test se koristi za rangiranje 500 najbržih superkompjutera, ali je takođe i dobar pokazatelj performansi „klasičnih“ računara koje svi mi koristimo. Na desktop i laptop računarima LinPack demonstrira koliko je maksimum performansi koji ti računari mogu da isporuče (peak performasne). LinPack u potpunosti upošljava sve hardverske resurse unutar sistema „procesor&memorija“. Treba napomenuti da LinPack nije uvek realan pokazatelj prosečnih performansi celokupnog računara.

 

LinpackStock

LinpackOC

 

S’ obzirom da su razlike u mikroarhitekturi minimalne, razliku u ovom testu dobrim delom možemo pripisati grešci testiranja.

 

γCruncher

Y Cruncher art

γCruncher je još jedan program za računanje broja π na mnogo decimala. Multithreadovan je i koristi SSE2, 3 i AVX optimizacije. Još uvek se nije pojavila FMA4 revizija.

 

yCruncher

yCruncherOC

 

Arhiveri i data enkripcija

 

7zip i WinRAR

7zip Winrar art

Brzina kompresije podataka u RAR arhivi direktno je povezana sa memorijskim protokom i brzinom procesora. Ne treba zaboraviti da i matična ploča direktno utiče na brzinu ove dve komponente (kada je memorijski kontoler na samom PCB-u) pa samim tim i na brzinu kompresije. WinRAR je stekao popularnost mogućnostima koje nudi RAR arhiviranje i time zaslužio mesto u bateriji testova. Slična priča je i za 7zip. Dozvoljava arhiviranje u ZIP, TAR i 7z formate, od kojih je najnapredniji njegov matični 7z format. Format 7z dozvoljava deljenje arhive na delove kao i WinRAR, ali 7-Zip kao arhiver nudi bolje mogućnosti. Ovaj arhiver odlično skalira u svim operativnim sistemima, što mu omogućava veću brzinu kompresije i dekompresije od WinRAR-a. Uz to ovaj program postoji i u 64-bitnoj verziji koja nudi još veću brzinu kompresije i dekompresije. 7-Zip nudi naprednu LZMA2 tehniku kompresije koja je multithread-ovana.

 

7Zip

7ZipOC

WinRAR

WinRAROC

 

TrueCrypt

True Crypt art

True Crypt je program koji se koristi za kodiranje fajl sistema tj. za zaštitu podataka. Ovaj program koristi sledeća tri algoritma za enkripciju podataka: AES (Advanced Encryption Standard), Twofish i Serpent.

AES je standard sa simetričnim ključevima za enkripciju, usvojen od strane Američke vlade. Originalni naziv ovog standarda je „Rijndael“. Ovaj standard koristi tri vrste blokova ključeva (matrica): AES128, AES192 i AES256.

Twofish algoritam je simetrični blok ključeva. Ovaj algoritam koristi blokove ključeva sa veličinom bloka od 128-256 bita. Ovo je inače bio i jedan od pet finalnih izbora za AES standard, međutim nije izabran za standardizaciju, što naravno ne znači da nije efikasan. Glavni problem Twofish-a je njegova kompleksnost i implementacija u hardverske sisteme, pa iz tog razloga nije usvojen kao finalni standard.

Serpent je takođe simetrični blok ključeva, koji je ušao u uži izbor za AES standard i bio je odmah iza Rijndael-a. Serpent koristi blokove veličine 128 bit i ključeve veličine 128, 192 i 256 bit-a.

True Crypt je dobar pokazatelj brzine dekodiranja ili kodiranja podataka.

 

TrueCrypt

TrueCryptOC

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar