Peščani most
Unutar Izraelskog razvojnog centra koji se nalazi u gradu Haifa, još 2005. godine započet je razvoj projekta koji je nosio kodni naziv Gesher. Gesher na Hebrejskom znači „most“, odakle sledi logičan naziv „Sandy Bridge“ . U narednom “Tock-u”, sledeće godine sledi nastavak – „Ivy Bridge“. Oba jezgra će biti bazirana na Gesher arhitekturi. Da li je Gesher konceptualno nova arhitektura ili je to ipak samo poboljšani Nehalem?
Konceptualno, ovo jeste Nehalem, ali unutar same mikroarhitekture postoji nekoliko vrlo bitnih izmena, koje utiču kako na potrošnju tako i na performanse. Od bitnih izmena bi smo izdvojili sledeće stavke:
- keš za dekodirane mikrooperacije (slično trace cache-u kod Netburst arhitekture)
- Phyiscal Register File
- Dvostruki 128-bitni load
- Povećana veličina buffera i „instrukcija u letu“ – bolje Out Of Order izvršavanje
- Poboljšan memorijski kontroler koji zvanično podržava DDR3 1600 memoriju
- 256-bitna Ring Bus arhitektura koja povezuje L3 keš, jezgra, GPU sistemski kontroler
- Turbo Boost 2.0
Ovo su stavke koje bi trebalo da ubrzaju izvršavanje tradicionalnog koda bez rekompajliranja. Da bi novi proizvod bio zaokružena celina, dodat je i novi set SIMD instrukcija – AVX. Ovo je skraćenica od Advanced Vector Extensions. Ovo nije ekstenzija dosadašnjeg SSE seta instrukcija već je u pitanju potpuno novi format. AVX koristi proširene 256-bitne registre za rad nad 256-bitnim vektorima.
Dodaj komentar