| Hardver | Procesori | Intel Core i7 2600K i Core i5 2500 – Sandy Bridge arhitektura
Procesori

Intel Core i7 2600K i Core i5 2500 – Sandy Bridge arhitektura


Saberimo utiske

Sandy Bridge arhitektura se nameće kao odlično rešenje za prenosne računare zbog visokih performansi, niske potrošnje i veoma dobro izbalansiranog integrisanog GPU-a. Primetili smo da je kvalitet prikaza ovog integrisanog GPU-a u 3D režimu veoma sličan nVidia grafici. Vrlo verovatno da je Intel otpočeo saradnju sa nVidiom još dok je Sandy Bridge bio u pripremi.
Intel tvrdi da je ovo nova mikroarhitektura. Koncepcijski ovo je i dalje P6 mikroarhitektura, donekle hibridnog karaktera. Možemo primetiti da su Intelovi inženjeri na vrlo elegantan način iskoristili maksimum resursa koje nudi ova koncepcija, a da su pri tome kombinovali napredna rešenja koja su postojala i ranije kod npr. Netburst-a. Mikrooperacijski keš i Physical Register File su karakteristike koje čine da standardna P6 mikroarhitektura izlazi iz svojih kanonskih okvira. Intel ovim pristupom forsira i dalje „single thread“ performanse odnosno broj instrukcija po ciklusu (ILP – instruction level paralelism).
Izvući još 10-15 procenata „klok za klok“ performansi iz Nehalem arhitekture je nešto što je prevazišlo većinu naših očekivanja.
Nasuprot ovoj koncepciji AMD sa novim Bulldozer jezgrom ima potpuno drugačiji pristup. Njihova strategija je pravljenje klaster jezgara koja su u stanju da ostvare masivan paralelizam tredova. Trendovi u razvoju mikroarhitektura idu na stranu AMD-ovoj strategiji, gde se forsira korišćenje većeg broja manjih jezgara, nasuprot Intelovoj koja koristi manji broj većih jezgara (tzv. FAT – debela jezgra). Smatra se da je dva manja jezgra za dva threada daleko optimalnije rešenje nego korišćenje velikog jezgra.
Pre ili kasnije Intel će napustiti razvoj P6 koncepta, koji je po mišljenju mnogih dosegao svoje limite. Smatra se da je bolje iskoriščenje dva manja jezgra nego jednog većeg. Budućnost će pokazati. Intel u svom roadmapu, nakon prelaska na 22nm proces planira još jednu inkarnaciju P6 arhitekture. U pitanju je Ivy Bridge. Problem sa ovom koncepcijom je nemogućnost korišćenja FMA instrukcija. Za implementaciju bi bilo potrebne znatne prepravke, što se ne isplati. Implementacija FMA instrukcija sačekaće Haswell arhitekturu koja je najavljena tek za 2013. godinu.

 

roadmap sandy bridge

 

Prema Intelovom roadmapu za ovu godinu LGA1366 procesori i dalje ostaju rezervisani za performance segment, dok je QC Sandy Bridge mainstream.  Ipak nije baš najjasnije kako je to SANDY BRIDGE mainstream, a Lynnfield i Bloomfield generalno imaju niže performanse. Westmere i dalje ostaje potpuni high-end i naravno rezervisan je isključivo za LGA 1366 platformu. Za kraj godine najavljena je High-End verzija bazirana na Sandy Bridge arhitekturi. U pitanju je Sandy Bridge EN, koja će sadržati 6-8 fizičkih jezgara i verovatno neće imati integrisan GPU. Što se integracije GPU-a tiče, pomalo čudi da se Intel odlučio da u realno skup procesor do 300 evra integriše GPU. Ciljna grupa ovih kupaca ne želi integrisanu grafiku. Ipak, ovo je stvar sistem integratora, koji žele da ponude hladan i brz multimedijalni PC visokih performansi. Na kraju krajeva, za takvu primenu bi bio više nego dovoljan i dvojezgarni „Sandy“ sa HD3000 grafikom i to sve po veoma povoljnoj ceni. Naravno, u mobilnom segmentu ovakva integrisana grafika itekako ima smisla. Zamislite samo prenosnik sa 4 jezgra i 8 threadova, koji troši 45W, a u turbo modu radi na 3,5 GHz. Naravno, za mobile segment, najavljen je i dvojezgarni LV i ULV Sandy Bridge NB sa frekvencijom do 2,7 GHz i u turbo režimu do 3,4 GHz. Potrošnja ovih čipova kretaće se u granicama od 18-35W.
2011. godina će se svakako pamtiti po mnoštvu noviteta na procesorskoj sceni. AMD se sprema da lansira svoju gamu APU-ova, kao i novu mikroarhitekturu visokih performansi – Bulldozer, koja bi trebala da bude adekvatan odgovor na Intelovu neprikosnovenu High-End ponudu. Bilo kako bilo, AMD-u danas treba nova mikroarhitektura i sitniji proizvodni proces da bi zadržao svoje parče tržišta pod surovim pritiskom Intela.

 

Hardver na test ustupila kompanija Intel

 

Komentarišite na forumu

Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar