| Hardver | Procesori | AMD Llano A8 3850
Procesori

AMD Llano A8 3850

 

Rezultati u aplikacijama za rendering

 

Cinebench 10 i 11.5

cinebench_art

CINEBENCH je MAXON-ov test program, koji testira brzinu renderovanja. MAXON inače proizvodi program za 3D modeling CINEMA 4D, pa je jasno zašto je ovaj test popularan. Ovaj test se može izvršiti u singl (1CPU) i multi tred (xCPU) režimu, čime se može izmeriti ubrzanje u renderovanju sa povećanjem broja jezgara. Treba napomenuti da je program besplatan! Između ostalog veoma je popularan jer mu rezultati skoro uopšte ne osciluju na istoj platformi, a postoje 32-bitna i 64-bitna verzija. U principu ovaj program je direktno povezan sa brzinom procesora, ali zbog povezanosti CPU-a i matične ploče koristimo ga u testovima procesora i matičnih ploča. Mi smo za testiranje procesora ubacili verzije 10 i 11,5.

 

cb10

cb11.5

 

LuxRender

LuxRender_art

LuxRender je softver za renderovanje zasnovan GPL-u. Reč je o veoma dobrom alatu za renderovanje koji na osnovu najsavremenijih algoritama za rendering simulira protok svetlosti u skladu sa fizičkim jednačinama, da bi dobili realistične slike nekog modela. Mnogi poznati filmski producenti, odnosno njihovi timovi, su ovaj softver korisitli u završnim fazama obrade nekih sekvencija filma sa ciljem „ubacivanja“ nekog modela u sam kadar, a da isti izgleda što je moguće realnije u odnosu na okruženje u kom se nalazi.

 

LuxRender

 

PovRAY

PovRAY_art

PovRAY radi sličnu stvar kao i LuxRender i veoma je popularan alat za renderovanje. PovRAY je zasnovan na radu sa ray tracing grafikom. Inače, ovaj alat je open source tipa. U kompjuterskoj grafici, ray tracing je tehnika za generisanje slike praćenja puta svetlosti kroz piksel i simuliraju efekta susreta svetlosti sa virtuelnim objektima. Ray tracing je u stanju da simuliraju različite optičke efekate, kao što su refleksija i refrakcija, rasejanje svetla, hromatske aberacije i sl. Tehnika je u stanju da proizvodi veoma visok stepen vizuelnog realizma, obično viša nego kod tipičnih metoda scanline rendering-a. Ray tracing je najpogodniji za primene gde se slike „sporo renderuju“, kao što su fotografije za film ili specijalni efekati, tj nije namenjen radu u realnom vremenom, bar ne još uvek. Kažemo „bar ne još uvek“ jer današnji procesori još uvek nisu u stanju da se izbore sa tim, ma koliko nam se ponekad brzi učinili. Ipak, PovRAY je odličan benchmark alat!

 

PovRAY

 

Llano u odnosu na Propus daje više nego očekivanih 10% ubrzanja u CB renderingu. U OpenCL procesorskom renderingu razlika nije ništa manja. LuxMark ovde ilustruje potencijal APU koncepta. APU renderuje scenu skoro jednakom brzinom, kao i CPU + Radeon HD4850. Core i3 na 2,4 GHz ima dobre procesorske performanse za svoj takt i broj jezgara, ali nedostatak programabilnog GPU ga čini znatno slabijim za ovakvu primenu.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar