Sapphire 990FX Pure Black
Propratni paket ove matične ploče je jednostavan i sve neophodno je tu, ali i ponešto pride:
Pored diska sa drajverima, uredno obeleženog I/O „limčića“ zadnjeg panela matične ploče i seta kablova, tu je i veoma korisni USB 3.0 3,5” adapter, pa ako nemate kućište sa frontalnim USB portovima, eto radosti.
Sapphire 990FX Pure Black matična ploča je punog ATX formata, a reč je o prepoznatljivom Sapphire dizajnu kada je ovaj cenovni rang u pitanju.
Layout ovog modela je vrlo dobar rešen. Svi preko potrebni priključci su tu. Hlađenje je dobilo vrlo dobru ocenu, dok je naponski sektor za procesor ocenjen kao osrednji, ali nešto više o tome kasnije. Dimenzije hladnjaka nisu prevelike. Dakle, bilo koji kuler možete da montirate bez bojaznosti da će doći do sudaranja sa telom hladnjaka na ovoj Sapphire matičnoj ploči.
Postoje četiri memorijska mesta. Pohvalan je položaj tastera za čišćenje postavke BIOS-a, kao i položaj internog USB 3.0 konektora koji je okrenut pod 90 stepeni u odnosu na PCB Sapphire 990FX Pure Black matične ploče što će doprineti urednijem kabliranju unutar kućišta. Power i Restart tasteri su uvek dobrodošli, a svidelo nam se i to što postoji mikroprekidač pomoću koga možete odbarati rad jednog od dva BIOS čipa, što je uvek zgodno ako volite da eksperimentišete. Sapphire nas je navikao na da ovoj klasi matičnih ploča postoje fizičke merne tačke napona svih vitalnih komponenti, dok je standarni dvokorakterni displej uvek dobra stvar, naročito ako isti može da pokazuje informaciju kao što je temperatura procesora, što ova matična ploča može. Naravno, tu je i nezaostavni molex priključak za dodatno napajanje PCIe linija.
Mesta za proširenje sa dodatnim kartama ima dovoljno, a kao što ste već primetili svi slotovi su PCIe 16x tipa, naravno sa razlikom u broju linija. Reč je o PCI Express slotovima druge generacije:
2 x PCI Express 2.0 x16 slota
2 x PCI Express 2.0 x8 slota
2 x PCI Express 2.0 x4 slota
U praksi to znači da na PCI karte možete da zaboravite, ali na svu sreću čak šest PCIe 16x slotova vam omogućuje da instalirate bilo koju PCIe kartu.
Audio kodek potpisan od strane Realtek-a (ALC892) je odlično rešenje, a isto važi i za dual LAN čipove (Marvell 88E8057).
Na ploči se nalazi čak devet SATA III priključaka od kojih su osam pozicionirani tako da kabliranje unutar kućišta bude uredno. Preostali SATA priključak se može reći nalazi na čudnom mestu. Iskreni da budemo, nismo naišli na razumnu logiku pozicije priključka, sem da je isti izveden tu čisto radi reda zbog AsMedia čipa zaduženog za funkcionisanje jednog eSATA priključka, pa je Sapphire bio u fazonu: Čip je zadužen za rad dva priključka, pa greota samo jedan da radi…
I/O panel odlično projektovan i sadrži:
10x USB 2.0 portova
2x USB 3.0 porta
1x PS/2 kombinovani port (ili tastatura ili miš)
2x LAN porta
1x S/PDIF Out optički
1x S/PDIF Out coax
6x 3,5mm audio in/out konektora
1x eSATA port
1x Bluetooth port
Nemamo zamerke na I/O panel. Bilo je lepo videti dva USB 3.0 porta, kao i eSATA priključak. Tu je i stari bluetooth adapter, što pozdravljamo. Takođe, ako posedujete neki dobar Hi-Fi sistem ili 5.1 set zvučnika koji ima optički ili koaksijalni S/PDIF ulaz, svideće Vam se ova Sapphire matična ploča.
BIOS ovog modela je savremeno opremljen svim preko potrebnim opcijama, ali ne možemo da kažemo da je prebogat. Nećemo previše zadržavati u opisu istog, ali ćemo prokomentarisati par stvari.
Ostvareni overklok rezultat je „just fine“ i na to nemamo zamerke:
Postoji bug pri promeni množioca iz BIOS-a – ploča ne butuje ako se ne „opali“ jedan hard reset, a kada je sve na default, sve normalno radi. Ovo je više iritantno nego što je realno problem.
BIOS je malo siromašan u poređenju sa ASUS-ovim te štelovanje naponske jedinice možete raditi isključivo kroz frekvenciju procesora. Takođe nema štelovanje vdroop-a, a matična ploča ima solidan vdroop. Recimo, za 1,47V pri LOAD-u treba 1,53V podesiti iz BIOS-a. Slabo se klokuje HTT, ali to i nije neki problem obzirom da su procesori uglavnom otključani.
Sa druge strane ova matična ploča nije baš raspoložena za overklok RAM-a. Naime, memorijski moduli (isti moduli na ASUS-u rade na 2200 MHz), dok ovde matična ploča „pišti“ kada se sve podesi na više od 1866 MHz. Ipak, kroz frekvenciju HTT-a je moguće postići 2100 MHz pri CL10 tajmingu.
Sve u svemu nije loše, a mi možemo da pređemo na rezultate ostvarene sa FX6200 procesorom.
Dodaj komentar