| Hardver | Procesori | AMD A10 6800K i ASRock FM2A75 Pro4
Procesori

AMD A10 6800K i ASRock FM2A75 Pro4


Rezultati u softveru za rendering i obradu slike

 

Cinebench 10 i 11.5

cinebench art

CINEBENCH je MAXON-ov test program, koji testira brzinu renderovanja. MAXON inače proizvodi program za 3D modeling CINEMA 4D, pa je jasno zašto je ovaj test popularan. Ovaj test se može izvršiti u singl (1CPU) i multi tred (xCPU) režimu, čime se može izmeriti ubrzanje u renderovanju sa povećanjem broja jezgara. Treba napomenuti da je program  besplatan! Između ostalog veoma je popularan jer mu rezultati skoro uopšte ne osciluju na istoj platformi, a postoje 32-bitna i 64-bitna verzija. U principu ovaj program je direktno povezan sa brzinom procesora, ali zbog povezanosti CPU-a i matične ploče koristimo ga u testovima procesora i matičnih ploča. Za testiranje procesora ubacili smo verzije 10 i 11.5.

 

cb10

cb115

 

6800K je u Cinebenchu 10 brži od legendarnog Phenoma II X4 955 koji ima 4 puna jezgra. U single thread renderingu razlika u odnosu na K10 mikroarhitekturu je drastična, ali zbog modularnog principa i deljenja FPU resursa, K10 sa istim brojem threadova odnosi pobedu. Ipak, glavna namena A10 6800K nije rendering, već overall upotreba i lagani gaming. Ovaj test nam je poslužio čisto da vidimo dokle je stigao razvoj procesorskih jezgara unutar APU-ova.

 

PovRAY

PovRAY art

PovRAY radi sličnu stvar kao i LuxRender i veoma je popularan alat za renderovanje. PovRAY je zasnovan na radu sa ray tracing grafikom. Inače, ovaj alat je open source tipa. U kompjuterskoj grafici, ray tracing je tehnika za generisanje slike praćenja puta svetlosti kroz piksel i simuliraju efekta susreta svetlosti sa virtuelnim objektima. Ray tracing je u stanju da simuliraju različite optičke efekate, kao što su refleksija i refrakcija, rasejanje svetla, hromatske aberacije i sl… Tehnika je u stanju da proizvodi veoma visok stepen vizuelnog realizma, obično viša nego kod tipičnih metoda scanline rendering-a. Ray tracing je najpogodniji za primene gde se slike „sporo renderuju“, kao što su fotografije za film ili specijalni efekati, tj nije namenjen radu u realnom vremenom, bar ne još uvek… Kažemo „bar ne još uvek“ jer današnji procesori još uvek nisu u stanju da se izbore sa tim, ma koliko nam se ponekad brzi učinili. Ipak, PovRAY je odličan benchmark alat!

 

povray

 

Ovde je situacija opet slična. A10 6800K je jedva brži od A8 3870K baziranog na Stars jezgru.

 

Photoshop CS6

PhotoShop CS6 art

Ovo je još jedan u nizu „realworld“ pokazatelja performansi procesora. U pitanju je Driverheaven-ov script, koji sadrži 14 najčešće korišćenih filtera za obradu slike u PS. Korisnici koji se bave obradom grafike, „front end“ web development-om, kao i grafički dizajneri će svakako želeti da znaju kako se današnji procesori nose sa ovakvim poslovima. Photoshop filteri su mahom single thread-ovani, što znači da ne koriste veliki broj jezgara, izuzev pojedinih, kao npr. „smart blur“. Pored toga, Photoshop CS6 zahteva efikasan rad sa memorijom, što znači da procesor koji bolje sarađuje sa RAM-om će bolje pokretati i Photoshop filtere.

 

photoshop

 

U singlethreadovanom Photoshopu razlika praktično da ne postoji u odnosu na FX procesore. Ako želite jeftin računar za Photoshop, odluka bi mogla da padne na APU. Određeni filteri koriste OpenCL akceleraciju, pa je i tu moguće dodatno ubrzanje.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar