Konektori i dužina kablova
Spisak konektora je sledeći:
20+4-pin MB x 1
4+4-pin CPU 12V x 2 (dva kabla)
6+2-pin PCI-E x 8 (četiri kabla po 2)
SATA x 9 (tri kabla po 3)
4-pin Peripherial x 4 (dva kabla po 2)
4-pin Floppy x 1 (na kraju jednog od 4-pin Peripherial kablova)
Već rekosmo da napajanje ima dovoljno konektora za svoju snagu, ako ne i više od toga. Možda se moglo naći mesta za još koji 4-pin Peripherial, ali da ne cepidlačimo… Bilo bi lepo, doduše, da su 6+2-pin PCI-E kablovi od 12 žica, pa da ovo napajanje bude zaista elitno. Razlog za ovu želju je činjenica da dva 6+2-pin konektora zvanično maksimalno moraju da isporuče ukupno 300 W – to može malo teško da padne kada za to koristite 6 žica. U principu, kada su 18AWG žice u pitanju, jedan par može da potpuno bezbedno „nosi“ 7 A struje. Tri para, dakle, prenose 21 A bez problema. 300 W pri 12 V je 25 A, što je nešto preko bezbedne zone, ali ispod one opasne od 9 A po paru.
Dužine kablova su adekvatne: 60 cm za 20+4-pin ATX i do prvog konektora 6+2-pin PCI-E; svih 70 cm za 4+4-pin CPU i oko 45 cm do prvog konektora za SATA i Peripheral. Ono što je možda moglo biti drugačije je razmak između konektora, svega 10 cm. I dok to u suštini nije problem za SATA i Peripheral, na 6+2-pin PCI-E može da se pokaže kao potencijalni izvor čupanja kose.
Kablovi su urađeni u flat (pljosnatoj) izvedbi, u crnoj boji. Svi osim 20+4-pin ATX, kojim je lakše manipulisati kada je bužiran klasičnim pletenim najlonskim vlaknom. Bužir je veoma gusto pleten, a kao i sve žice unutar njega, urađen je u crnoj boji. Krajevi bužira su termoskupljajućom gumom pričvršćeni za žice sa obe strane, a konektor koji ide u napajanje je zapravo razdvojen na dva dela, od po 18 i 10 pinova. Da, to u zbiru daje 28, ali evo zašto: 24 pina su standardno tu, i prisutna su još 3, za remote Vsense. Kontroler napajanja koristi ove dodatne žice, koje se „ulivaju“ u po jedan od 12 V, 5 V i 3,3 V pinova, i služe kao sonde za merenje efektivnog trenutnog napona na samom konektoru. Ovo omogućava precizniju kontrolu izlaznog napona, dajući „terenski izveštaj“ kontroleru, te nije potrebno nagađanje koliko je napon pao usled otpornosti žica i konektora (koja varira sa trenutnom temperaturom, kvalitetom same žice, kvalitetom ostvarenog kontakta između konektora napajanja i uređaja, itd.). Preostali, 28. pin, je „prazan“, i tu je zbog simetrije 18-pin konektora (2 reda po 9 pinova).
Sve žice su 18AWG (0,82 mm²), što jeste propisani poprečni presek. Možda nije bila loša ideja napraviti PCI-E kablove sa 16AWG žicama, no to bi verovatno podiglo cenu napajanja za 3-4€ u proizvodnji…
Sve u svemu, ovde realno nema razloga da se daju negativni poeni, mada ima mesta poboljšanjima u eventualnim budućim revizijama, ili čak drugim modelima. Ipak, kvalitetni, lako savitljivi kablovi (veoma važno kod cable management-a odnosno uređenja rasporeda kablova), kvalitetni konektori u više nego dovoljnom broju, i uniformnost izgleda su nešto što suviše često ne viđamo sve zajedno u jednom napajanju.
Sada je vreme da vidimo šta se krije ispod ovog kvalitetnog eksterijera!
Dodaj komentar