Hardverski deo
Kao što smo ranije spomenuli prvo što upada u oko je valjkasti izgled rutera. Moramo priznati, dizajn ovog modela nam se veoma dopao jer razbija predrasude da ruteri moraju imati specifičan izgled, odnosno oblik. Naravno, ne radi se u pravom valjkastom obliku, jer je “zadnji” deo valjka izdužen i “ispravljen” kako bi se mogli postaviti LAN i WAN konektori. Dobar odabir boja i oblik daju DIR-626L modelu u startu jak adut jer će se lako uklopi sa većinom uređaja – LCD TV prijemnikom recimo.
Kao što možete videti glosy plastika je crne boje, tako da će kao i kod prethodnog opisanog modela otisci prstiju lako ostajati na telu rutera. Ruter jeste sexy, ali to ne znači da morate obavezno i da ga pipkate :).
Šalu na stranu, indikacija je u slučaju DIR-626L uređaja vrlo jednostavna i sadrži samo dve LED lampice, koje zelenim svetlom obaveštavaju da je ruter priključen na električnu mrežu, kao i da ruter ima pristup internetu. Naranđasto svetlo korisnika obaveštava da ruter nema vezu sa internetom, ili da je u boot-up stanju.
Sa “zadnje” strane se nalaze 4 LAN porta, koja su nažalost kao i kod DIR-605L modela 10/100Mbit. Tu je i posebno obeležen (obojen u žuto) WAN port, WPS i power dugme, kao i konektor za napajanje. Prilikom povezivanja na ruter preko WPS-a internet LED će trepereti. Po defaultu je WPS uključen, ali mi savetujemo isključivanje istog u admin sekciji, jer ovo može biti velika sigurnosna rupa i tako omogućiti neautorizovan pristup vašoj mreži. Naime, WPS pin koji je potreban za povezivanje je osmocifreni broj podeljen na dva dela, tako da je potrebno 10000 pokušaja kako bi se otkrio prvi deo, a 1000 da bi se otkrio drugi deo, jer poslednja cifra čini checksum-u preostalih 7 cifara, te se relativno lako može pristupiti zaštićenoj mreži, ako je aktivirana mogućnost pristupa preko WPS-a.
Na “bočnim” izduženim stranicama se nalazi ugravirani D-Link logo, što ima samo estetsku vrednost.
Sa donje strane uređaja se nalaze informacije kao što su default WPS pin, mydlink broj, i MAC adresa, a tu su i informacije o default SSID-u i šifri. Četiri gumena držača služe da zadrže ruter na ravnoj podlozi, a tu su pozicionirane rupe za hlađenje, kao i posebne rupe koje omogućavaju ugradnju ovog rutera na zid.
Pored svega toga tu je pozicioniran i reset taster, ali mu pozicija možda nije baš najbolje odabrana. Naime iako se reset taster retko koristi, moguća je situacija da je potreban reset, a da je ruter već ugrađen na zid. Tada je potrebno da se isti skine sa zida kako bi se moglo pristupiti reset tasteru. Ovo može biti i korisno, jer će reset biti zaštićen od slučajnog ili namernog pristiskanja, pa je na korisniku da proceni da li mu ovo predstavlja prednost ili manu.
Kao što možete videti na vrhu se nalazi plavi prsten sa nazivom uređaja, koji mu daje poseban estetski šmek.
Prelazimo na mogućnosti rutera, kao i naših utisaka u radu…
Dodaj komentar