Test konfiguracija i rezultati testiranja
Korisnici će većinom ovaj komplet koristiti u Ai Mesh modu, tako da smo akcenat testiranja „bacili“ na test kvaliteta signala sa i bez korišćenja dodatnog čvorišta. Pošto oba uređaja imaju i USB 3.1 port proverili smo storage brzine prilikom uploada/downloada.
Što se tiče rasporeda prostorija u pitanju je zgrada stare gradnje, gde su pregradni zidovi debeli preko 40cm i gde obično na drugom kraju stana veza sa pristupačnim ruterima je umela da bude nestabilna i da često puca.
Kao što se može videti kada smo na 2-3m od AX6600 kvalitet signala je odličan i brzina na 5GHz preko povezanog mobilnog telefona ide na skoro 400Mb/s (internet je deklarisane brzine od 500Mb/s ali obično preko kabla radi na ~460Mb/s).
Na drugom kraju stana, kada se koristi samo osnovni ruter, kao što se može videti signal je za 33dB slabiji što je ~2000 puta manje po snazi i samim tim brzina interneta je mnogo sporija u odnosu na to kada smo u sobi gde se nalazi ruter. Kada uključimo dodatno čvorište koje se nalazi u hodniku između dve prostorije kvalitet signala je mnogo bolji i vrlo je blizak onome kada se nalazimo u sobi sa ruterom. Jednom (ne baš jednom) rečju, odlično odrađen posao.
Brzina rada sa storage uređajima je mnogo bolja nego u slučaju AC3000 kompleta, jer AX6600 koristi USB 3.1 port. Brzina prenosa većih fajlova je bila oko 45MB/s za upload i 55MB/s za download, što nije na nivou najskupljih ASUS rutera, ali je i dalje sasvim korektna brzina.
Dodaj komentar