Softverski nivo
Standardno, radi inicijalnog podešavanja, uređaju se može pristupiti direktno na IP adresi 192.168.1.1 ili preko router.asus.com. Ako ruter nije na default adresi, IP za direktan pristup se može otkriti preko Device discovery alata koji se može skinuti sa ASUS sajta. Na ovaj način će gotovo svako jednostavno moći da pristupi ZenWifi-u kako bi ga inicijalno podesio. Podešavanje je moguće i preko mobilne aplikacije, ali o tome ćemo nešto kasnije detaljnije.
Očekivano, tu je ASUSWRT interfejs, čiji Network map pruža osnovne informacije o povezanim uređajima, AiMesh čvorištima isl. AiMesh seckija prikazuje detaljnije informacije o čvorištima, kao i klijentima povezanim na svako od njih.
Od ostalih opcija tu je mogućnost dodavanja Guest mreže za sva tri banda, AiProtection koji će korisnika štititi od zlonamernih sajtova i širenja zaraze mrežom što će značiti firmama.
Tu je i tradicionalni QoS gde se svakom uređaju može dodeliti maksimalni protok za download i upload, a ASUS nije zaboravio i na one zahtevnije korisnike koji imaju mogućnost da podese prioritet paketa tako da recimo tokom igranja, surf drugih ukučana neće previše uticati na ping isl.
Od preostalih opcija tu su download master, podešavanje samba, FTP servera tj. na gotovo sve ono što smo navikli kod premium ASUS ruterima. O DualWAN opciji smo pričali već više puta, a dovoljno je reći da ga i ovaj ruter podržava što će značiti korisnicima koji žele da uvek budu na internetu.
ASUS AX6600 može raditi u više modova, kao što se može videti na slikama ispod, i naravno ruter mod nudi najviše opcija i njega smo koristili u našem testu, kako bi detaljnije testirali kvalitet Mesh mreže.
Očekivano tu su i standardne administrativne opcije, kao što su mogućnost upgrade FW-a, provere pinga isl.
ASUS Router App
ASUS Roter App je vremenom od aplikacije koja je mogla samo najosnovnije stvari da podešava, postala aplikacija gde se mogu podesiti i one stvari koje zahtevniji korisnici koriste. Preporučujemo ovu aplikaciju za inicijalno podešavanje i pozevizvanje dodatnih čvorišta jer je bukvalno sve tu u par klikova.
Tako korisnik može videti povezane uređaje na čvorištu, izršiti update FW-a svakog čvorišta čiji FW nije na poslednjoj verziji.
Ostale opcije mogu podesiti Wifi sa Guest mrežom, QoS, parental control, Ai Protection tj. sve ono što će većini korisnika biti dovoljno, tako da neće imati potrebu za podešavanjem preko admin panela.
Prelazimo na testove…
Dodaj komentar