Softver i dodatne mogućnosti
Ruteru se može pristupiti direktno na default IP adresi ili preko router.asus.com. Ako ruter nije na default adresi, IP za direktan pristup se može otkriti preko Device discovery alata koji se može skinuti sa ASUS sajta. Na ovaj način će gotovo svako jednostavno moći da pristupi ruteru kako bi ga inicijalno podesio. Quick wizard je klasičan i tamo se mogu podesiti najnosnovije stvari kao što su admin password, šifre za wireless mreže na obe frekvencije isl.
Interfejs je standardni ASUSWRT i u njemu se može podesiti najosnovnije tipa SSID za oba banda (plus još šest za guest SSID-ove, po tri za svaku frekvenciju), šifre za WiFi, vrstu enkripcije, filtiranje pristupa po MAC adresi mrežnog uređaja. Ako ste jedan od zahtevnijih korisnika tu je pregršt drugih opcija za detaljno podešavanje rutera, kao što su parental i traffic control isl.
QoS podešavanja kod oba rutera se svodi na limit brzine (up i down) po klijentu ili globalno tj. ne postoji mogućnost odabira prioriteta servisa kao što postoji kod premium ASUS rutera.
Tu je i dualWAN opcija koja omogućava da bilo koji LAN postane drugi WAN port. Drugi WAN port može služiti kao backup (Fail Over) varijanta ili da se podesi da oba rade istovremeno (Load balance).
Za firme i one malo zahtevnije korisnike, RT-AC59U ima podršku za FTP sa kontrolom pristupa (R/W po direktorijumu po korisniku) uz DDNS, media servere isl. Nažalost ASUS je odlučio da ukloni integrisani torrent klijent, što nam nije jasasn potez jer pojedini jeftiniji modeli ga imaju. Svakako uz neoficijelne FW-ove ova mogućnost nije isključena.
ASUS Router App
Osim kontrole rutera preko admin panela, ASUS ima mobilnu ASUS Router App aplikaciju, koja omogućava kontrolu parametara rutera preko mobilnog uređaja baziranog na Android ili iOS operativnom sistemu.
Osim podešavanja WiFi mreža (SSID, šifra, guest SSID), tu su i mnoga druga podešavanja kao što su gledanje da li postoji novi FW, QoS, security scan koji je ustvari moblini AiProtection (iako ga nema u admin opcijama rutera), čuvanje podešavanja, Port Forwarding, uključivanje/isključivanje FTP-a za uređaje koji imaju USB port, isl.
Dakle, gotovo sve one najvažnije stvari koje nude dva testirana rutera se mogu kontrolisati preko mobilne aplikacije.
ASUS RT-AC59U može raditi u tri moda – kao ruter, Access point i media bridge, dok jeftiniji model nema media bridge mod. Prelazimo na testove…
Dodaj komentar