| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS RT-AC59U i RT-AC1200 V2
Mrežni uređaji ASUS

ASUS RT-AC59U i RT-AC1200 V2

Test konfiguracija i rezultati testiranja

Test mašine su činila dva računara. Za RT-AC59U jedan je bio povezan na ruter preko gigabitnog mrežnog porta, a laptop preko WiFi 802.11ac adaptera koji nudi brzine do 867Mb/s. Za slučaj RT-AC1200 V2 je laptop koristio WiFi 802.11ac adapter, a računar 300Mb/s wireless karticu.

Tako je slučaju RT-AC59U rutera na frekvenciji od 5GHz nije postojalo usko grlo, ali zato na 2.4GHz usko grlo je predstavljalo 300Mb/s koje je nudio WiFi na laptopu. Pošto RT-AC1200 V2 nema gigabitne portove, test je vršen sa dva wireless adaptera i za obe frekvencije ograničenje je bilo na 300Mb/s, a uzimajući u obzir da se istovremeno radi upload i download očekujemo da će postignute brzine na testu biti manje nego u slučaju da smo računar povezali na gigabitni port kojeg ovaj ruter nema.

Koristili smo standardnu WPA2 enkripciju, jer će verovatno to koristiti i korisnici koji budu testirani ruter, a razdaljina između rutera i adaptera je bila nešto malo veća od 2m, što recimo odgovara razdaljini stola na kojem stoji računar u manjoj kancelariji gde je ruter pozicioniran na sredini prostorije. Za test brzine smo koristili LAN Speed test aplikaciju.

2,4GHz

5GHz

Kao što možete videti, i što je bilo i za očekivati, brzina kopiranja na 5GHz je bila mnogo veća nego na 2,4GHz ne samo zbog manjeg zagušenja, nego i zbog korišćenja 802.11ac standarda. ASUS RT-AC59U je imao solidne brzine na obe frekvencije tj. nešto manje u odnosu na premium rutere što je bilo i za očekivati. Dok je ASUS RT-AC1200 V2 iako na prvi pogled postigao ne baš sjajne brzine trebalo bi imati na umu da je istovremeno radio upload i download tako da smo u globalu zadovoljni postignutim.

Storage brzina

Mnoge korisnike zanima kojom brzinom se prebacuju podaci na uređaju povezanom na USB 2.0 port rutera. Da bismo eleminisali brzinu storage uređaja iz testa na USB port smo povezali brz Sandisk Extreme USB fleš. Ograničenje je u ovom slučaju bio samo brzina USB 2.0 interfejsa.

Kao što se može videti RT-AC59U se nije proslavio i brzina downloada fajlova je bila između 9 i 12MB/s, a upload je bio još sporiji i retko kada je prelazio 4MB/s. Postignute brzine nisu dovoljne za entuzijaste, ali za manje firme gde se razmenjuju dokumenti male veličine može poslužiti. Ovakve brzine su verovatno posledica FW-a, i proverili smo ih sa još jednim flešom i razlike nije bilo tako da možemo isključiti nekompatibilnost sa testiranim storage uređajem. Svakako očekujemo da ovo ASUS što pre ispravi, kao što je ranije brzo ispravljao uočene bagove.

 

Što se tiče kvaliteta ostvarene veze kao što se može videti sa slika na 2.4GHz na 2-3m razdaljine od rutera RT-AC59U je bio bolji za 5dB od RT-AC1200 V2 i za 4dB od Totolink rutera koji takođe ima 4 eksterne antene. U slučaju kada je razdaljina bila veća i kada su se između našla 2 debela zida situacija je bila bolja po oba ASUS rutera koji su 4-6dB imala veću snagu signala. Dva debela zida su uticala da se na 5GHz postignu slični rezultati, samo što je ASUS RT-AC1200 V2 imao veću snagu što je pohvalno, čak i u odnosu na RT-AC59U.

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar