| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS PL-AC56 powerline kit
Mrežni uređaji

ASUS PL-AC56 powerline kit


Hardverski deo – izgled, priključci i mogućnosti

 

Kao što je ranije rečeno ovaj powerline kit čine dva uređaja – PL-E56P, kao i PL-AC56. PL-E56P se povezuje direktno LAN kablom na ruter, dok PL-AC56 dobija signal od njega i „proširuje“ lokalnu mrežu. Ono što je važno je da oba uređaja moraju biti povezana na isto električno kolo.

 

ASUS PL-AC56 Kit povezivanje

 

PL-E56P

PL-E56P služi da prenese signal od rutera do PL-AC56, kako bi se lokalna mreža proširila. Ono što se prvo vidi je da ne se gubi utičnica, jer PL-E56P na svom telu ima utičnicu, tako da se na njega može priključiti bilo koji drugi električni uređaj.

 

ASUS PL-AC56 Kit 013 T ASUS PL-AC56 Kit 024 T

 

Njegove dimenzije nisu prevelike, tako da će u većini slučajeva moći da se iskoristi i susedna utičnica. Ono što je važno spomenuti je da nije preporučljivo povezivati PL-E56P i PL-AC56 na produžni. Mi smo to probali testa radi i konekcija između delova kit-a funkcioniše, ali se obično prilikom priključenja pojave efekti kao kada je povezan veliki potrošać npr. pegla (monitor na trenutak zatreperi isl).

 

ASUS PL-AC56 Kit 023 T

 

Na prednjem delu se osim utičnice i ugraviranog ASUS logoa nalazi LED osvetljenje koje prikazuje status PL-E56P – Power, LAN, i powerline LED. LAN LED prikazuje da li E56P ima konekciju sa recimo ruterom, dok powerline LED pokazuje da li je urađeno uparivanje sa AC56.

 

ASUS PL-AC56 Kit 028 T

 

Na dnu se nalazi gigabitni mrežni port, reset, kao i Pair taster za uparivanje sa AC56.

 

ASUS PL-AC56 Kit 015 T

 

E56P radi na naponima od 100-240V, na 50-60Hz tako da se može koristi i u USA uz adapter. Uređaj maksimalno vuće za sebe do 0,2A, dok ukombinovano može da pruži do 16A tako da postoji mogućnost da se na njega priključi i neka TA peć od recimo 2KW, što baš i ne bi pokušavali. Iz ovih razloga na bočnim stranicama postoje rupice za hlađenje. Ovo je verovatno još jedan razlog zašto nije preporučljivo povezivanje na produžni, jer većina njih ima mali poprečni presek kabla te ne može propustiti veliku jačinu el. struje koje bi više potrošaća moglo povući.

 

ASUS PL-AC56 Kit 018 T

 

PL-AC56

ASUS PL-AC56 Kit 021 T ASUS PL-AC56 Kit 030 T

 

Za razliku od E56P, AC56 je glomazniji i ne pruža dodatnu utičnicu na svom telu. Na prednjem delu se takođe nalazi ugraviran ASUS logo, kao i signalni LED-ovi. Osim tri LED indikatora koji se nalaze na E56P, tu su i dva dodatna koja prikazuju stanje na 2,4 i 5GHz mreži.

 

ASUS PL-AC56 Kit 031 T

 

Tu je i clone taster, uz pomoć kojeg AC56 može preuzeti SSID i šifru od rutera, tako da u većini slučajeva neće biti potrebno dodatno podešavanje u web interfejsu.

 

ASUS PL-AC56 Kit clone

 

Na donjoj stranici se nalaze tri gigabitna mrežna porta, a za kvalitetno bežično povezivanje služe dve zglobne antene na bokovima AC56.

 

ASUS PL-AC56 Kit 017 T

 

ASUS PL-AC56 Kit 019 T ASUS PL-AC56 Kit 029 T

 

Na obe bočne stranice se nalazi sistem za hlađenje u vidu „zaobljenih“ pravougaonika, a na jednoj od njih se nalazi reset taster, power prekidač, kao i Pair dugme.

 

ASUS PL-AC56 Kit 025 T ASUS PL-AC56 Kit 026 T

 

Konekcija između E56P i AC56 je enkriptovana, tako da je mogućnost da se neko poveže na isto električno kolo i pristupi lokalnoj mreži uveliko smanjena.

 

ASUS PL-AC56 Kit sigurna konekcija

 

Prelazimo na softver, dodatne mogućnosti i naše utiske u radu.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar