Konektori i tasteri
Z97X-SOC Force stiže sa sličnim setom tastera kao i prethodnica zasnovana na Z87 čipsetu, ali ima i nekih dodataka i novina.
Dugme OC Ignition je prebačeno sa zadnje strane na PCB, odmah pored OC TAG, OC Turbo, OC Gear i ostalih dugmića. Konkretno, Tag dugme ima za funkciju da snimi profil unutar UEFI BIOS-a. Pored standardnog Power i Reset dugmeta, tu se nalaze i +/- tasteri za podešavanje BCLK-a, kao i za promenu množioca. OC Ignition je patentom zaštićeno dugme, koje ima funkciju da ugasi sistem bez gašenja perifernih komponenata, kao na primer drajvova ili ventilatora. Dakle, nema prekidanja napajanja za ostale komponente i sistemske ventilatore, ali se rad procesora gasi. Ovo je korisna opcija kod „cold bug“ problema, gde je neophodno grejati procesor do butabilne temperature. Korisna primena OC Ignition dugmeta je i kod testiranja custom pravljenih vodenih hlađenja, kada želite da testirate rad hlađenja bez paljenja računara. Ukoliko je ovo dugme pritisnuto, vaš PC neće odmah POST-ovati.
Gear dugme ima funkciju da promeni „prenosni odnos“ za BCLK, što drugim rečima znači da pritiskom na ovo dugme možete da menjate BCLK u koracima od po 0,1 MHz, odnosno 1 MHz. Turbo taster koristi predefinisan Gigabyte-ov profil koji podiže frekvenciju procesora i turbo mod na veći nivo, nešto slično kao CPU level up.
OC Trigger prekidač ima za funkciju da prebacuje između „safe“ frekvencije, koristeći najniži CPU množilac i najveće overklokovane frekvencije, nešto slično kao „slow mode“ na ASUS-ovom OC panelu. Veoma korisna opcija kada želite da hvatate screenshot za maksimalnu frekvenciju. BIOS switch je prekidač koji služi da birate da li će matična ploča prilikom boot-ovanja učitavati sadržaj iz prvog ili drugog BIOS čipa. Moguće je flešovati dve različite verzije BIOS-a u matičnu ploču, pa jednostavnim selektovanjem prvog ili drugog, imate mogućnost da izaberete verziju koja vam više odgovara za overklok. Single BIOS switch je prekidač koji služi da koristite samo jedan BIOS čip na matičnoj ploči, čime zaobilazite opciju da matična ploča prilikom pokretanja vrši proveru oba BIOS-a, već samo jedan koji ste selektovali za pokretanje sistema, što može ubrzati start. „Settings lock“ mikroprekidač služi da pri sledećem podizanju sistema se učitaju zadnji uspešni parametri podešavanja ukoliko dođe do problema zbog overkloka pa je neophodan Clear CMOS – dakle još jedna korisna opcija za overklokere.
„Memory safe“ mikroprekidač ima sličnu funkciju kao i Memory OK na ASUS matičnim pločama. Pritiskom na ovaj mikroprekidač BIOS podešava automatski memoriju u „fail safe“ režim na kojem bi trebalo da radi svaka DDR3 memorija.
Tu su i merne tačke za napon memorije, čipseta, razne I/O napone, uncore, za svako jezgo posebno, kao i CPU Vcore IN napon. Gigabyte je ostavio mogućnost da se na posebne konektore na ploči „udžekaju“ kablovi preko kojih jednostavnije možete da merite napone. Ovo je još korisnije u situacijama kao što su na primer, overklok sesije, gde je pristup layout-u otežan zbog kondenzovanog leda ili zbog zaštite layout-a od kondenzacije.
PCI Express switch ima za funkciju da isključuje slotove izuzev PCI Express 1x slota. Dakle, ne morate da vadite grafičku kartu napolje, jednostavno isključite slot i ona ne radi. Za razliku od Z87X-OC, Z97X-OC Force poseduje i DIMM switch, koji ostavlja mogućnost da se isključuju pojedinačno DIMM slotovi, što može biti korisno na overklok sesijama.
Post Code LED displej je premešten u ćošak pored DIMM slotova. Kao što je poznato, ovaj displej služi da prikaže kodove greške i stanja prilikom butovanja.
Na standardnom mestu se nalazi 24-pinski POWER konektor, na rubu odmah ispod DIMM-ova, pored se nalazi jedan 3-pinski FAN header, a od SATA konektora na raspolaganju je ukupno šest standardnih priključaka, a tu je i SATA Express. Kao i kod Z87X-OC na layout-u se nalaze još dva USB 2.0 konektora.
Na „južnoj“ strani imamo front panel header, zatim USB 3.0 header, još jedan USB 2.0 header za dodatna 2 USB porta sa prednje strane. Standardno tu je i COM port, još jedan FAN header sa 4 pina, S/PDIF Out i Front Panel Audio header.
Od FAN header-a tu se nalazi još jedan sistemski sa 3 pina, kao i dva za CPU, primarni bele boje i opcioni. Opcioni sarađuje normalno sa 3-pinskim ventilatorom, a za kontrolu preko ostalih header-a neophodno je da imate PWM ventilatore.
Svakako, zanimljiv detalj je i dodatni 6-pinski PEG_OC konektor za dodatno napajanje PCI Express 16x slota.
Spisak konektora i tastera kod Gigabyte Z97X-SOC Force modela je sledeći:
4 x USB 3.0
1 x HDMI
1 x Display Port
1 x D-SUB
1 x DVI-D
4 x USB 2.0
1 x LAN RJ-45
6 x 3,5mm audio In-Out jack
PS/2 Combo
Dodaj komentar