Hardverski nivo – Layout i čipovi
Za početak ako je nekom potrebno tu je i jedna slika u većoj rezoluciji:
Layout na kojem je zasnovan testiran model matične ploče je full ATX sa ukupno 6 slotova. Tri slota su pune veličine, dok su dodatna tri PCI-Express 1x. PCB je premazan crnom mat bojom, a njegova izrada uliva poverenje.
Elektronika na matičnoj ploči je kvalitetna, ali ipak ne i vrhunska, tj. negde je u rangu sa pristupačnijim ASRock matičnim pločama iz Extreme 3 i 4 serije, gde je ova matična ploča i cenovno pozicionirana.
Naponska jedinica je izvedena u obliku ćiriličnog slova Г, a kao gradivni elementi korišćeni su kvalitetni aluminijum-polimer elektroliti renomirane japanske kompanije Chemi-Con i lower RDS-on mosFET tranzistori kompanije NXP Semiconductor. U pitanju su NXP Semi PH6030AL koji su korišćeni kao low side mosfet-i, deklarisani na 79A i 55W, što je strogo teoretska vrednost. 55W na jednom mosFET-u je teško izvodljivo u praksi. U praksi ovi tranzistori daju tek oko 19-20A na 11W termalne disipacije, što je dvostruko manje nego što je slučaj kod IR3553 powerstage mosfet blokova kod Gigabyte Z87X-OC. Za više opterećen up-side, korišćen je NXP PH9030AL koji daje 28,5A na 11W termalne disipacije.
Da bi se nadomestio ovaj nedostatak, Biostar je koristio ukupno 6 mosfet drivera kao dublere za naponske faze. Oni se nalaze sa zadnje strane PCB-a i potpisani su od kompanije Intersil, sa oznakom 11ACRZ.
Za kontrolu rada naponske sekcije upotrebljen je ISL6376 takođe proizveden od strane Intersil-a. U pitanju je hibridno-digitalni 6-fazni PWM kontroler, sličan kao na ASRock-ovoj Z87 Extreme 4 matičnoj ploči. Ovo je hibridni digitalno-analogni PWM koji koristi SVID BUS (digitalna magistrala preko koje se očitavaju vrednosti napona i struje za CPU). Ovaj digitalni signal se konvertuje preko DA konvertora u analogni koji može da očita analogni PWM kontroler, preko kojeg se vrši kontrola napona na mosFET-ima. Kod digitalnog PWM-a podaci sa SVID BUS-a se direktno očitavaju u PWM kontroleru, odakle se kontroliše struja i napon koja se isporučuje sa mosFET tranzistora na CPU. Dakle, očitavanje napona je digitalno preko SVID BUS-a, ali je kontrola i dalje analogna. I kod analognog PWM-a SVID je takođe digitalan, ali se odmah konvertuje u analogni signal. U poređenju sa ASRock Z87 Extreme 4 matičnom pločom, Biostar Z87X-3D nudi skoro identične komponente, ali po nižoj ceni. Blagu prednost nosi ASRock po ovom pitanju zbog specijalnih „gold caps“ elektrolita, dok su ovde korišćeni ipak obični aluminium polymer-i.
Mesta oko socket-a ima sasvim dovoljno za montažu bilo kakvog hladnjaka, a hlađenje naponske jedinice ne smeta za njihovu montažu.
Kao mrežni kontroler korišćen je Realtek-ov 8111F koji je prisutan na Intel Z87 matičnim pločama nešto nižeg cenovnog ranga.
ASMedia ASM1480 čipovi služe kao 16 na 8 kanalni multiplexer/demultiplexer. Koriste se za prebacivanje rada PCI-Express 3.0 slotova iz 16x režima u 8x, prilikom korišćenja CrossfireX režima rada.
Kao superIO koristi se ITE8728F kontroler, mada on ovde služi za kontrolu PS/2 portova.
Za monitoring sistemskih napona i temperatura, kao i za kontrolu ventilatora, koristi se Fintek-ov F73508 kontroler umesto gore pomenutog ITE8728F, što je tipično za sve novije modele matičnih ploča.
Za kontrolu izlaznog HDMI porta koristi se NXP Semiconductor PIN 3360D HDMI/DVI level shifter, sa aktivnim DDC buffer-om i mogućnošću rada sa 3Gbit/s podataka, što je dovoljno za punu podršku za 4K rezoluciju ili 3D prenos.
Napajanje PCH, odnosno čipseta izvedeno je preko dva dodatna mosFET tranzistora, sa oznakom NIK OS P0903BDL, kineskog proizvođača Unikc Semiconductor. Isti tranzistori su korišćeni i za napajanje memorijskih modula, a zavojnice sa oznakom EL 1R2 su nepoznatog proizvođača i najverovatnije koriste aluminijumska jezgra.
Dodaj komentar