Rezultati testova
Kada je overklok u pitanju, ova matična ploča nije previše briljirala. Imali smo problema sa sporadičnim plavim ekranima na 4,5 GHz, a na 4,6 GHz je dolazilo do instant BSOD-a još pri pokretanju CPU-Z.
Overklok Avexir 2666 MHz modula je bio na nivou svih drugih Z87 matičnih ploča, što je vrlo solidan rezultat sa zategnutim tajminzima. Preko ovog rezultata nismo uspeli ni MHz više da postignemo bez gubitka stabilnosti. Međutim, problem je nastao sa podešavanjem brzine BCLK-a, jer je svaka vrednost preko 103 MHz stvarala problem po pitanju stabilnosti iako je u pitanju bio otključan procesor iz K serije. Podizanje frekvencije BCLK-a na 150+ MHz je rezultovao posezanjem CLEAR CMOS džampera. Imali smo utisak da je BIOS malo nedorađen i da promena STRAP parametara ne radi.
Pozivanjem XMP profila memorija nije radila 100% stabilno, što je verovatno problem do podešavanja „alfa“ tajminga ili samog dizajna matične ploče koji utiče na kompatibilnost sa našim Avexir modulima. Ipak, krajnji rezultat u overkloku memorije je bio sasvim korektan kada se sve uzme u obzir. Biostar nije jedina Z87 matična ploča koja nije htela da stabilno potera XMP tajminge.
Test naponske jedinice i trotling
U poređenju sa overklokerskim Gigabyte Z87X-OC, koji je opremljen znatno efikasnijim MOSFET tranzistorima, Biostar HiFi Z87X-3D ne zaostaje puno po pitanju efikasnosti i zagrevanja.
Disipacija celog sistema je oko 2W veća nego na „hard core“ overklokerskoj matičnoj ploči, a temperatura procesora je čak i niža, što je verovatno rezultat nešto hladnijeg vremena nego kada je testiran prethodni model matične ploče. Uslovi u kojima je su testirane matične ploče variraju od 22 do 27 stepeni, pa i to bi trebalo uzeti u obzir.
Ipak, iako u nešto povoljnijim uslovima, Biostarova 12 fazna naponska VRM se znatno više zagrevala od Gigabyte-ove 8 fazne. Ipak, broj naponskih faza ne znači uvek i efikasniju VRM sekciju. Veća potrošnja električne energije se uglavnom ogleda kroz manju efikasnost naponske sekcije. Pri nekom ekstremnijem opterećenju, koje traje malo duže, razlike bi bile i veće. Ipak, ako uzmemo u obzir cenu ove matične ploče, naponska sekcija je sasvim uporediva sa dosta skupljom ASRock-ovom Z87 Extreme 4 matičnom pločom, čiji je direktni konkurent ovaj model.
Temperature procesora su manje-više identične na obe matične ploče, u zavisnosti od radnog napona jezgara. Ipak, potrošnja i efikasnost je blago na strani Biostar-ovog modela.
Slična situacija je i sa zagrevanjem naponske jedinice. Biostar ne poseduje znatno bolje hlađenje od ASRock-a, a deo razlike u zagrevanju se može donekle pripisati klimatskim uslovima i različitim vremenskim periodima u kojima su testirane matične ploče. Pored svega navedenog razlika od 10 stepeni je prevelika da bi samo to bio problem. Dakle, što se same efikasnosti tiče, Biostar je odradio odličan posao sa komponentama koje su ugrađene. Kakva je čistoća napona koji dobija procesor je već neka sasvim druga tema, a smatramo da tu ima još dosta mesta za unapređenje, što sa novijim verzijama BIOS-a, to i sa novijim revizijama matične ploče.
Rad sa SSD-om
Kao i obično, vršimo inspekciju rada matične ploče sa SSD-om i zaključujemo sledeće:
Rad sa SSD-om i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD drajvom se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. BIOSTAR HiFi Z87X-3D je po ovom pitanju u potpunosti prošla test.
Dodaj komentar