Hardverski nivo – layout i čipovi
Za početak ako je nekom potrebno tu je i jedna slika u „visokoj“ rezoluciji:
Layout je izveden u klasičnom full ATX maniru i na njemu ima sasvim dovoljno mesta za solidan broj dodatnih uređaja. Iako dual slot grafička karta prekriva prvi PCI-Express slot, preostaje sasvim dovoljno mesta za pregršt dodatnog hardvera. Moguće je koristiti i tri grafičke karte u Crossfire režimu. Uz korišćenje maksimalnog broja grafičkih karti sa velikim dual slot hladnjacima opet ostaje dovoljno mesta za dva PCI-Express 1x uređaja, što je sasvim dovoljno. Za razliku od Deluxe modela, Pro ne poseduje PLX čip za povećanje broja PCI-Express linija u multi GPU setup-u. Međutim ovo ne predstavlja specijalnu manu, jer je PLX kontroler korišćen na Deluxe modelu u stanju da obezbedi najviše 8 PCI-Express linija, ali u 2.0 modu. Z87 Pro koristi ukupno 16 PCI Express 3.0 linija implementiranih u Haswell procesorima, a u tripple GPU setup-u moguće je koristiti 8x4x4x, što je ekvivalentno po transferu 16x8x8x PCI-Express 2.0, ali zbog izdvojenog čipa, multi GPU setup trpi veću latenciju, što može uzrokovati padom performansi. Dakle, PLX je definitivno višak u slučaju Z87 Deluxe modela izuzev ako ne koristite Quad SLI. Z87 Pro podržava QUAD SLI, ali fizički nije moguće ubaciti PCI Express 16x kartu u 1x slot, jer u slučaju korišćenja tri grafike, zauzeta su sva tri „full length“ slota. Za to postoji extender sa 1x na 16x. U ovakvoj konfiguraciji SLI bi radio u 8x4x4x1x ali sporijem PCI Express 2.0 režimu. Sa PLX čipom broj PCI Express linija bi bio 8x8x8x1x. 1x slot je kontrolisan od strane PCH čipa, odnosno južnog mosta (Z87), a ovi slotovi rade u 2.0 režimu, pa zbog kompatibilnosti i ostali slotovi u multi GPU režimu rade u 2.0 modu. Dakle, Z87 Pro teorijski podržava quad SLI, ali je pitanje kako to u praksi skalira.
Komponente su visokog kvaliteta, što garantuje stabilan rad u dužem vremenskom periodu. Elektroliti koji su upotrebljeni za Z87 Pro matičnu ploču poseduju identične oznake kao i oni na Z87 Deluxe. U pitanju su Nichicon-ovi FPCAP polymer elektroliti koji se standardno upotrebljavaju na ASUS matičnim pločama, ali i na grafičkim kartama.
Naponska jedinica koristi identične mosFET tranzistore kao ASUS-ovih AMD ploče, ali identične kao i na Sabertooth modelima. U pitanju su low RDS(on) tranzistori smanjene potrošnje.
Z87 Deluxe koristi ON semiconductor NTMFS4937N, odnosno NTMFS4955N MOSFET-e nešto slabijih performansi. Za razliku od 4937N koji isporučuju 37A na 11W, ovi daju 35A struje na 11W disipacije. Ove komponente su identične kao na Z87 Deluxe modelu, ali u manjem broju.
Iako je u pitanju pseudo 12-fazna naponska sekcija Z87 Pro za razliku od ROG modela koristi „dublere“ koji vrše „switching split“ između 6 i 12 faza, jer PWM kontroler koristi ukupno 6+2 naponskih faza.
Kao dubleri koriste se IR3535M mosFET drajveri. PWM koristi prvih 4 faze duplirane u 8 za CPU jezgra, odnosno 2 faze duplirane u 4 za NB/GPU/RING/SysAgent (un-core sekcija). Za kontrolu napona na mosFET-ima koristi se digitalni PWM sa oznakom 1251, koji je rebrand dobro poznatog CHiL PWM kontrolera.
Za razliku od Deluxe modela, Pro ne koristi Black Wing zavojnice, već su u pitanju obične aluminium core zavojnice marke Trio, deklarisane na 680 µH, što je dosta, ali je i efikasnost ovakvog rešenja manja nego što je slučaj kod zavojnica vrhunskog kvaliteta. Dakle, ušteda je vidljiva na naponskoj sekciji, jer je broj mosFET-a i faza manji, kao i kvalitet određenih komponenata koji utiče na efikasnost.
Za kontrolu HDMI porta korišćen je Parade PS8201A HDMI kontroler, dok je za kontrolu USB 2.0 i 3.0 portova korišćen integrisani kontroler unutar Z87 čipseta, a za zvuk zadužen Realtek ALC1150, što predstavlja nešto naprednije rešenje nego standardni ALC882 koji smo susretali na mnogim matičnim pločama uključujući i Gryphon Z87. Kao Gigabitni LAN kontroler koristi se Intelov čip sa oznakom Intel I217V, identičan kao i na većini Z87 ploča.
Za kontrolu dodatnih USB 3.0 portova koristi se ASMedia 1074 USB 3.0 HUB, dok se kao LPCIO za očitavanje sistemskih parametara (temperatura i napona) koristi Nuvoton NCT6791D IO kontroler. Winbond 25Q64FVAIQ predstavlja SPI flash u kojem se nalazi sadržaj firmware-a, odnosno BIOS-a matične ploče. Ovaj model ne sadrži backup, tako da u slučaju pogrešnog fleša, nije moguće povratiti sadržaj ispravnog BIOS-a. Srećom, ovaj SPI ima svoje podnožje, pa ga je jednostavnije i lakše reprogramirati na EPROM programatorima, od čipova koji su izrađeni u SMD tehnologiji. Čip sa oznakom TPU KB3720QF jeste jedan od dva TPU čipa, koja se nazivaju još i „Dual Intelligent Processors“. U pitanju je čip koji služi za kontrolu automatskog overkloka – TurboV. Za automatski overklok, ovaj čip koristi poseban program koji je pohranjen u flash čipu, iz kojeg algoritamski izvodi overklok i proveru sistemskih parametara. Drugi TPU čip koji se nalazi sa zadnje strane PCB-a služi za automatsku kontrolu ventilatora.
Specijalitet Z87 Pro matične ploče predstavlja mrežni kontroler, odnosno WiFi/Bluetooth modul. WiFi Go! modul uboden je u poseban slot, namenjen samo za njega.
Adapter podržava 802.11 a/b/g/n standarde, tj. ne podržava 802.11ac standard kao WiFi na Deluxe modelu. Moguće frekvencije rada su 2,4 i 5 GHz tj. u pitanju je dualband adapter. Ovaj adapter donosi i podršku za Bluetooth 4.0, ali je i nadole kompatibilan sa BT V3.0+HS (24 Mbit/s). Uređaj je ograničen da radi unutar zatvorenog prostora kada radi na frekvencijama između 5,15 i 5,25 GHz. Za „bacanje“ eksternog linka biće vam potrebna dozvola RATEL-a.
Dodaj komentar