Hardverski nivo
Layout je izveden u klasičnom micro ATX maniru i kao takav je dosta tesno zbijen. Tako na primer razmak između dva PCI-Express 16x slota je sasvim dovoljan da se koristi dual slot grafička karta i da ima mesta za još jednu grafičku kartu. Ipak, korišćenjem dual slot grafičkih karti praktično ostajete bez slotova. Dakle, moguće je koristiti i tri grafičke karte u Crossfire režimu, ali samo u teoriji. Prekrivanje malog PCI-Express slota od strane hladnjaka grafičke karte nije nešto što će preterano „zaboleti“ većinu korisnika.
Komponente su visokog kvaliteta, što garantuje stabilan rad u dužem vremenskom periodu. Elektroliti koji su upotrebljeni za Gryphon Z87 matičnu ploču poseduju identične oznake kao i oni na Sabertooth modelima i naravno TUF sertifikat. Gryphon stiže sa izuzetno dobrim hlađenjem čipseta i VRM jedinice. Iako Intelovi procesori dosta manje troše struje od AMD FX procesora, svakako pozdravljamo implementaciju kvalitetnih hladnjaka za mosFET-e. „Severnim“ delom ploče dominira masivan aluminijumski hladnjak koji se prostire u obliku ćiriličnog slova Г i na taj način prati dva niza od po četiri para mosFET tranzistora. Ova dva segmenta hladnjaka povezana su heatpipe-om, što im povećava efikasnost u hlađenju. Zahvaljujući ovome naponska sekcija na ovoj ploči u svim uslovima eksploatacije radiće u okvirima termalnih granica, pa čak i pri nekom ekstremnijem overklokingu. Kontakt između hladnjaka i MOSFET-a ostvaren je termalnom trakom koja podseća na žvakaću gumu. Ovo je često korišćeno rešenje za termalnu provodljivost kod hladnjaka na laptop računarima.
Hlađenje southbridge čipa regulisano je jednim hladnjakom normalne veličine. Kontakt između hladnjaka i kristala čipa ostvaren je termalnom „žvakom“. Prenos toplotne energije na hladnjak je na sasvim prihvatljiom nivou i ovaj čip se ne pregreva u radu.
Ovi tranzistori predstavljaju sastavni gradivni element VRM – Voltage Regulator Modul-a. MOSFET je prekidačko kolo, tranzistor koji radi u režimu „uključeno-isključeno“. Na njegov „gate“ se dovodi izvesna količina napona, pomoću kojeg se tranzistor polarizuje, što mu omogućava da provede struju od source-a, ka drain-u. Kontrolni napon koji se dobija na „gate-ovima“ ovih MOSFET-a stiže sa MOSFET IC drivera, koji su opet inicijalizovani od strane PWM kontrolera.
Naponska jedinica koristi identične mosFET tranzistore kao ASUS-ove AMD ploče. U pitanju su low RDS(on) tranzistori smanjene potrošnje. Z87 Gryphon koristi ON semiconductor NTMFS4937N, odnosno NTMFS4955N MOSFET-e nešto slabijih performansi. Za razliku od 4937N koji isporučuju 37A na 11W, ovi daju 35A struje na 11W disipacije.
Za razliku od AMD ploča koje poseduju po dva low side mosFET-a po naponskoj fazi, ASUS se ovde odlučio za ugradnju samo jednog para mosFET-a po fazi, odnosno po jedan low i up side tranzistor. Sa zadnje strane nema mosFET tranzistora. Odluka ne čudi obzirom da Haswell procesori ipak dosta manje troše struje od AMD FX procesora. Ipak možemo reći da ova Z87 ploča nema ništa skuplju naponsku od na primer ASUS M5A 99FX Pro R2.0 matične ploče.
O Armor Kit-u smo već pisali kako funkcioniše i koja mu je namena u recenziji ASUS Z77 Sabertooth matične ploče. Potsetićemo da mu je glavna namena da uvlači hladan vazduh izvan kućišta pomoću ventilatora i da hladi naponsku jedinicu usmeravanjem vazduha putem „tunela“. Da bi se slotovi i konektori zaštitili od prašine koja se uvlači spolja uz Armor Kit se dobijaju čepovi. Sve je to lepo zamišljeno, ali postoji tu jedna mala zamerka, a to je relativno bučan ventilator koji se koristi za opstrujavanje vazduha. „TUF Fortifier“ koji predstavlja svojevrsni limeni oklop, odnosno „šasiju“ koja služi da učvrsti matičnu ploču od savijanja i uvijanja usled montaže teških komponenata, na primer ogromnih hladnjaka za procesore.
Uz Sabertooth Z77 i Z87 se dobija Armor Kit, ali za Gryphon matične ploče se doplaćuje posebno. Da li se ova investicija isplati teško je reći, ali ono što možemo da kažemo da su temperature VRM sekcije bile u granicama normale, odnosno daleko ispod kritičnih vrednosti, čak i bez ovog dodatka. Za eventualno korišćenje računara u nekim ekstremnijim klimatskim uslovima bi bilo možda neophodno hladiti naponsku aktivnih hlađenjem, odnosno ventilatorom. Složićemo se da je ipak Armor Kit daleko elegantnije rešenje nego „budženje“ kojekakvih ventilatora koji bi duvali u naponsku i koji bi naravno usisavali i prašinu. Armor Kit je savršeno rešenje ako vaš računar koristite negde u Iraku ili nekoj sličnoj pustinjskoj zemlji.
Za kontrolu HDMI porta korišćen je ASMedia ASM1442 HDMI kontroler, dok je za kontrolu USB 2.0 i 3.0 portova korišćen integrisani kontroler unutar Z87 čipseta, a za zvuk zaduženo je dobro poznato Realtek ALC892 rešenje. Kao Gigabitni LAN kontroler koristi se Intelov čip sa oznakom Intel I217V.
Na samom layoutu matične ploče nalazi se pregršt konektora za ventilatore i za termalne senzore. Tu je 6 Serial ATA treće generacije, TPM – trusted platform module konektor o kojem smo pisali u ranijim tekstovima, standardni AUDIO front panel, dodatni USB 3.0. Tu je i thunderbolt header, koji služi za priključivanje dodatne Thunderbolt EX kartice, slično kao i kod testiranog Z77 i 990FX Sabertooth modela.
Layout je veoma pedantno dizajniran u elegantnoj mat crnoj boji, tako da montaža ogromnih hladnjaka poput Noctue NH-D14 ili Scythe-a Mine 2 ne predstavlja veći problem. Ipak, memorijski slotovi se nalaze na „standardnoj“ udaljenosti od procesorskog socketa, pa tela ovako velikih hladnjaka „prekrivaju“ memorijske slotove, što znači u prevodu, da zamena memorije sa ovakvih hladnjacima zahteva demontažu kulera. Ubadanjem „dual slot“ grafičke kartice gubi se mogućnost korišćenja slota pored.
Ovde se mogu naći MemOK! taster, BIOS Flash Back, kao i DirectKey dugme na layoutu koje služi overklokerima da lakše pristupaju BIOS-u. Kada pritisnete DirectKey, matična ploča prilikom „boot-a“ automatski ulazi u BIOS. Ovo dugme funkcioniše čak i kada je ploča u standby režimu. Dakle, računar je u standby režimu, pritisnete DirectKey, upalite računar i odmah ulazite u BIOS.. MemOK! dugme ima funkciju da ukoliko nakon pogrešnog podešavanja memorijskih parametara računar odbije da pokrene sistem ili da POST-uje, jednostavnim pritiskom na MemOK dugme matična ploča automatski podešava konzervativne tajminge za memoriju, nakon čega bi trebalo sistem da POST-uje, naravno ukoliko je RAM koliko-toliko ispravan.
PWM kontektori su prisutni, a kontrola CPU ventilatora vrši se preko Thermal Radar softvera, a za to se koristi čip sa oznakom Nuvoton NCT6791D.
TPU čip na ASUS pločama, poput ove ima funkciju da automatski odredi overklok potencijal i overklokuje memoriju i procesor. Ovaj „feature“ je donekle upotrebljiv korisnicima koji nisu toliko vični overkloking veštinama. Za maksimalne rezultate još uvek nije izmišljeno bolje rešenje od vešte ruke iskusnog overklokera.
Za kontrolu napona na MOSFET-ima koristi se DIGI+ PWM kontroler sa oznakom ASP1103, za razliku od dosadašnjih ASP1000, novi PWM je prilagođen Haswell-ovom integrisanom PWM kontroleru.
Za monitoring termalnih sondi i ventilatora koriste se Nuvoton NCT7802Y kontrolerski čip.
Za prebacivanje iz 8 u 16x PCI Express režim korišćen je ASMedia ASM1480 multiplekser/demultiplekser. Ovaj čip služi da prebaci režim rada iz single GPU u multi GPU.
Za napajanje ventilatora koristi se poseban DC motor drajver, koji obezbeđuje struju od 1,8A. Sadržaj firmware-a matične ploče smešten je u čipu na kojem piše BIOS sa oznakom AI 1314 – A2. T-Probe ASP0911 čip služi za termalnu kontrolu i trotling VRM sekcije, odnosno naponske jedinice.
Spisak konektora je sledeći:
1x LAN
4 x USB 3.0
4 x USB 2.0
1x DVI-D
1x HDMI
6x 3,5mm audio in/out konektor
1x S/PDIF audio out konektor
Dodaj komentar