| Hardver | Matične ploče | ASUS Z87-Expert & Z87-Deluxe/QUAD
Matične ploče

ASUS Z87-Expert & Z87-Deluxe/QUAD


Rezultati testova

 

Za testiranje ASUS Z87-Deluxe/QUAD i Z87-Expert matične ploče smo koristili Intel i7 4770K procesor.

 

Overkloking

 

Overkloking na oba modela je podjednako dobar, izuzev što je skuplja matična ploča donekle podbacila kada je u pitanju overklok BCLK-a i memorije. Ipak, kada je u pitanju sirova snaga 16 naponskih faza opremljenih black wing zavojnicama, Deluxe/QUAD donosi ubedljivo najveći overklok potencijal. Istina, ni Expert nije mnogo zaostajao i pokazao se kao jako dobra overkloking matična ploča, izuzetno stabilna pri ovim testiranjima.

 

maxOC vrm 43 9C z87 deluxe quad T

 

Deluxe/QUAD je izgurala 4360 MHz u našem hard-core burnin testu, a sve to uz prilično hladnu VRM sekciju od 43,9 stepeni, nakon pola sata testiranja.

 

maxOC z87 expert T

 

Z87 Expert se takođe pokazala kao veoma overklokabilna što se tiče samog procesora. 4350 MHz za naš primerak 4770K je odličan rezultat, dok VRM sekcija nije prešla 45-ti podeljak Celzijusove skale.

 

maxMEM z87 deluxe quad T

 

Iskreno, očekivali smo više od Deluxe/QUAD kada je u pitanju overkloking memorije. Pokušali smo i sa labavijim tajminzima, ali jednostavno ovaj model je odbijao da potera Avexir DDR3 2666 memorije na više od 2700 MHz. Ovo nije nikako loš rezultat, ali nije vrhunski, jer su i daleko jeftiniji modeli uspevali da izvuku više. Naravno, probali smo i sa najnovijom verzijom BIOS-a, ali nije bilo nikakve razlike. Jednostavno, ovaj primerak ili model nisu namenjeni ekstremnom overklokingu memorije.

 

maxMEM-z87-expert T

 

Kada je u pitanju Z87-Expert, možemo reći da ovaj model veoma stabilno sarađuje sa overklokovanim memorijskim modulima. Iako je layout veoma sličan kao na Deluxe modelu, konkretan primerak daje bolje rezultate kada je u pitanju overklok memorije. 2842 MHz je respektabilan rezultat.

 

maxBCLK z87 deluxe quad T

 

Pokušali smo da izvučemo maksimalnu BCLK frekvenciju iz Deluxe/QUAD modela, ali nije išlo. Podešavanje na 166,6 MHz STRAP nije rezultovalo stabilnim radom ni na default vrednosti DMI/PCIE linka. Pokušali smo i sa podizanjem napona na PCH-u, ali ni to nije pomoglo. Na 125 MHz STRAP-u, sa dodavanjem još par MHz BCLK-a na ukupno 127 MHz sistem je radio stabilno, puštajući istovremeno P95, youtube HD video i Furmark.

 

maxBCLK z87 expert T

 

Z87-Expert je očigledno bio opremljen boljim primerkom čipseta, jer se u praksi i do sada dešavalo da matičnim pločama sličnog cenovnog ranga imamo različite rezultate u overklokovanju BCLK-a. Takođe i kompleksnija oprema, četvorokanalni Thunderbolt, kao i PLX čip sa većim brojem PCI Express linija mogu da negativno utiču na overklok BCLK-a, jer se prilikom podizanja sistemske frekvencije rapidno menjaju signali komunikacije između PCH-a i ostatka sistema, što može rezultovati nestabilnošću.

 

Test naponske jedinice i trotling

 

U ovom odeljku pozabavićemo se analizom overklok performansi i pozicioniranjem u odnosu na druge modele matičnih ploča.

 

oc-stress

 

Ova tabela nam jasno govori ko je „glavni baja“ kada je u pitanju snaga naponske sekcije. Ako bi smo ocenili snagu VRM sekcije, Deluxe/QUAD bi dobio ocenu 9 od 10, dok bi Expert dobio ocenu 8 od 10, što je i dalje veoma dobro. Obe matične ploče su postigle stabilnost na 1,25V, što je više od proseka.

 

vrm zagrevanje

 

Kada je u pitanju zagrevanje VRM sekcije, procesora i potrošnja, na 1,25V Expert se manje zagrevao od Deluxe/QUAD modela iako ima dva puta manji broj naponskih faza, ali zato poseduje veći broj MOSFET-a po fazi. Temperatura procesora je u oba slučaja iznosila 81-82C, dok je potrošnja zbog bogatije opreme i većeg broja VRM faza bila nešto veća na Deluxe/QUAD modelu.

 

zagrevanje

 

Testirali smo zagrevanje sa našim standardnim testom opterećenja i zaključili smo da je zagrevanje VRM sekcije na Expert modelu u odnosu na Deluxe/QUAD nešto veće kada je veće opterećenje naponima. Logično, 16 naponskih faza i Black Wing zavojnice generišu nešto manje toplote nego Expert-ovih 8 faza uz korišćenje dodatnih MOSFET tranzistora. Ipak, prilikom overklokinga na klasičnim vazdušnim hlađenjima, nećete osetiti preveliku razliku između ova dva modela. Opet, zagrevanje ovih modela je u samom vrhu ponude Z87 matičnih ploča, što se lako može zaključiti sa dijagrama.

 

efikasnost

 

Kada je efikasnost u pitanju, jasno se vidi da je na 1,4V na oba modela dolazilo do throttling-a. Međutim, Z87 Deluxe/QUAD je bio nešto rezistentniji na throttling od Expert-a, dok je pri nižim naponima Expert bio efikasniji i manje je trošio električne energije. Razlika u odnosu na jeftinije modele je očigledna, dok su na Biostaru HiFi Z87 3D i ASRock-u Z87 Extreme 4 očitavanja napona bila u proseku za oko 0,05V veća nego na ASUS Z87 modelima, pa je praktično njihovih 1,45V jednako ASUS-ovim 1,4V, jer na tim naponima dolazi do pregrevanja procesora, pri standardnom kloku od 3,9 GHz.

 

LAN performanse

 

Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno http://www.pcaxe.com.

 

webstress

 

Odziv smo merili na sva tri mrežna adaptera koja se pojavljuju na Z87 Expert i Z87 Deluxe/QUAD. Ova dva ASUS modela koriste generički Intel V-217 mrežni adapter, dok je Z87 Expert opremljen i još jednim Realtek 8111GR adapterom. Pored ovoga, oba modela poseduju i WiFi adaptere istog proizvođača, ali Deluxe podržava i 802.11ac standard. Međutim, ruter Cisco EPC3925 koji smo koristili za testiranje ne podržava AC, već najviše N standard, pa su WiFi adapteri na oba modela izjednačeni standardom i imaju virtuelno iste performanse. Kao što vidite, razlika u pingu nije velika između Intel V-217, RTL 8111GR i WiFi GO adaptera. Drugi aspekt koji ovde ne merimo, ali bi trebalo spomenuti je procesorsko zauzeće koje je sigurno veće kod ethernet kontrolera koji ne poseduju zaseban DSP, mada je to u današnje vreme poprilično irelevantno zbog snage centralnog procesora, barem kada je u pitanju klijentska platforma kao što je ova. Ipak, možda nešto veći CPU lag možemo da očekujemo na znatno sporijim Celeron procesorima.

 

Rad sa SSD-om

crystal

 

Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Oba modela su pokazala odlične performanse i kada je u pitanju rad sa manjim fajlovima, kao i kada je u pitanju upis. ASUS je ovde pokazao da njihove matične ploče ipak veoma dobro da sarađuju sa SSD-ovima.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar