Konektori i tasteri
Kao i svaki „malo bolji“ ASUS, Rampage V Extreme poseduje sve potrebne tastere i mikroprekidače.
Ovde se mogu naći MemOK! taster. MemOK! dugme ima funkciju da ukoliko nakon pogrešnog podešavanja memorijskih parametara računar odbije da pokrene sistem ili da POST-uje, jednostavnim pritiskom na MemOK dugme matična ploča automatski podešava konzervativne tajminge za memoriju, nakon čega bi trebalo sistem da POST-uje, naravno ukoliko je RAM koliko-toliko ispravan. KeyBot je taster koji služi za pokretanje KeyBot makroa za tastaturu, a za njega postoji poseban čip na ASUS ROG matičnim pločama koji smo više puta spominjali u ranijim recenzijama. Dugme BIOS Switch služi za prebacivanje između dve različite verzije BIOS-a koje su flashovane u dva zasebna EEPROM-a. LE dioda u blizini BIOS-a pokazuje koji BIOS je aktivan, a naravno tu su prisutni i START i RESET tasteri za paljenje i reset. Pored ovoga, kao i svaka „profi“ overklokerska matična ploča i ovaj ASUS poseduje PEG switch, koji služi da isključuje PCI Express slotove po želji. Retry button i SLOW MODE služe takođe da overklokerima olakšaju posao. Slow mode taster smo već opisivali u ranijim recenzijama, a retry button je novost i on služi da ukoliko matična ploča „zabode“ prilikom POST-a tako da joj je potrebno gašenje preko napajanja, ovo dugme služi da predupredi ovaj problem. Overklokeri će svakako znati o čemu pričamo.
Tu je i dijagnostički Q-code LCD displej. Odmah pored je su i headeri za PWM ventilatore za kućište. Q-Code LCD displej ima funkciju da ispisuje dijagnostička stanja u kojima radi matična ploča. Na primer „D0“ znači CPU intitialization error, a „50-53“ predstavlja grešku prilikom inicijalizacije memorije. U uputstvu postoji detaljna specifikacija svih POST kodova, ali nisu svi kodovi greške. Na primer „05“ znači „entering to S5 sleep state“.
Na PCB-u su svi FAN header-i 4-pinski PWM, a ukupan broj FAN konektora je osam i svaki je moguće zasebno kontrolisati iz BIOS-a ili softverskim putem iz Windowsa. Tu je i header sa par dodatnih USB 2.0 portova, kao i ROG EXT, SPDIF, thunderbolt header (iako thunderbolt kontroler nije integrisan).
Od USB konektora imamo dva USB 3.0 headera koji opslužuje ukupno četiri prednja USB 3.0 porta.
Layout je opremljen sa ukupno 12 SATA 6Gbps portova, od čega su dva SATA Express. U slučaju korišćenja oba SATA Express porta moguće je koristiti najviše deset SATA uređaja, što je zaista impresivno.
Naravno, tu je prisutan i M.2 Socket 3, koji je povezan na PCI Express 3.0 specifikaciju.
Na standardnom nestu je Power konektor, ispod kojeg su na samoj ivici PCB-a merne tačke, dok je sa strane istaknut dodatni MOLEX konektor za dodatno napajanje grafičkih slotova.
A sa zadnje strane:
Spisak konektora je sledeći:
1 x LAN RJ-45
10 x USB 3.0
2 x USB 2.0
3 x Antenna
5 x 3,5mm audio in/out konektor
S-PDIF out
PS/2 combo
ROG Connect
BIOS flashback
Dodaj komentar