Hardverski nivo – Layout, čipovi i VRM sekcija
Za početak ako je nekom potrebno tu je i jedna slika u većoj rezoluciji:
Layout je izveden u Extended ATX formatu i na njemu ima sasvim dovoljno mesta za solidan broj dodatnih uređaja. PEG (PCI Express Graphics) slotovi su dovoljno udaljeni da je moguće koristiti 4 grafičke karte sa „dual slot“ hladnjacima „bez da se guraju“. Dakle, idealna matična ploča kada je u pitanju hard core gaming ili CUDA rendering platforma jer omogućuje potpuni 4-way SLI i 4-way Crossfire.
Međutim, ukoliko koristite CPU sa 28 PCI Express linija, tada je maksimalan SLI setup 3-way, dok je kod 5960X procesora sa 40 PCI Express linija omogućen potpuni 4-way SLI.
Dakle, sa četiri grafičke karte možete koristiti 16x8x8x8x u četiri crvena PCI Express 16x slota i to naravno sa v3.0 specifikacijom. Zbog toga možete da očekujete impresivno skaliranje u multi-GPU konfiguracijama.
ASUS je sa Rampage V Extreme, kao i sa celom serijom novih X99 matičnih ploča predstavio svoj specifični OC Socket. U pitanju je standardan LGA2011-v3 socket, ali sa dodatnim pinovima:
Ovaj svojevrsni fabrički „mod“ sprečava VDROP prilikom ekstremnijih opterećenja. Osim toga, poznato je bilo da na nekim ranijim X79 modelima se događalo da pregore pinovi usled jake struje koja je neophodna da napoji 6-jezgarnu ili čak osmojezgarnu „aždaju“ u slučaju 5960X. Krajnji rezultat je veća overklok margina. Da li je ipak moguće napraviti matičnu ploču koja jednako dobro overklokuje procesor sa referentnim socket-om ili je ovo „must have“ opcija, ostaje da se vidi kada dobijemo na test još neke modele.
Osim standardna četiri crvena grafička slota, na layout-u se nalazi još jedan crni PCI Express 16x v2.0, kao i jedan PCI Express 1x v2.0.
Na layoutu su naravno prisutne i merne tačke, koje će serviseri i ekstremni overklokeri toplo pozdraviti. Preko ovih tačaka moguće je izmeriti napone za VTT CPU, na čipsetu, VTT za DRAM, DRAM napon, VCORE, System Agent odnosno VSA, a izvedene su tačke i za masu „GND“.
PCB poseduje EMI „shielding“ zbog prisustva Supreme FX Black Edition audio kodeka.
Zadnja strana layout-a sadrži izvestan broj elektronskih komponenata kao što su tranzistori ispod socket-a, kao i SMD kondenzatori.
Komponente su najvišeg kvaliteta, što garantuje stabilan rad u dužem vremenskom periodu. Elektroliti koji su upotrebljeni su Nichicon 10K aluminium-polimerski.
VRM sekcija je osmofazna, odnosno 7+1 fazna, opremljena supersnažnim IR3555M PowerStage MOSFET tranzistorima.
Ovi tranzistori imaju identičnu specifikaciju kao i IR3550, dakle 60A na 11W TDP-a, što je vrednost koja je realna i koja je u svakom pogledu superiorna u odnosu na sve ostale proizvođače. Razlika u odnosu na IR3550 je u tome što IR3555M poseduju poseban industrijski sertifikat, što ovu matičnu ploču svrstava po pitanju kvaliteta komponenata u serversku kategoriju. IR PowerStage u sebi sadrži low i up MOSFET, ali za razliku od Ti NexFET poseduje i drajver.
PWM kontrola je naravno digitalna, a korišćen je identičan PWM kontroler kao i na Z97 matičnim pločama iz ROG familije. U pitanju je ASP1257, koji je rebrand CHIL-ovog PWM kontrolera.
Kao i na svakoj vrhunskoj matičnoj ploči oko procesora se nalazi višestepena filtracija napona. Osim aluminium polymer elektrolita, tu se nalaze i još dva tantalska sa po 150 µF i još deset MLCC kondenzatora. Ovakav „setup“ obezbeđuje vrhunsku kontrolu napona, kakvu smo viđali samo na hard-core overklokerskim modelima.
Kontrola napona na DDR4 memoriji se obavlja takođe preko dva digitalna PWM kontrolera sa oznakama ASP1250. U pitanju je „true“ 2-fazna VRM sekcija gde se svaka dva DDR4 kanala napajaju posebno sa po dve faze.
VRM sekcija se napaja preko dva +12V konektora, od kojih je jedan 8-pinski, a drugi 4-pinski.
SupremeFX je dizajniran u cilju unapređenja kvaliteta zvuka.
Ovaj zvučni podsistem je prisutan na ROG matičnim pločama od samog početka postojanja ovog brenda, a kod Rampage V Extreme je identičan kao i na Maximus VII (Z97 seriji). U pitanju je SupremeFX 2014, o kojem smo već pisali.
Sam čipset, odnosno PCH je okružen sa ASMedia ASM1467 čipovima koji su podrška za NGFF interfejs kontrolerima. Svaki od ova četiri čipa ima mogućnost rada sa po dva SATA interfejsa, odnosno jednim SATA NGFF.
ASMedia 1480 čipovi koji služe kao 16 na 8 kanalni multiplexer/demultiplexer. Koriste se za prebacivanje rada PCI-Express 2.0/3.0 slotova iz 16x režima u 8x, prilikom korišćenja CrossfireX režima rada. Konkretno svaki čip kontroliše rad 2 PCI Express linije.
Ukupno osam ovih čipova vrše prebacivanje iz 1×16 u 2×16 ili 2×8 za PCI Expres v3.0 interfejs.
Na PCB-u se nalaze još dva Winbond 128 Mbit SPI Serial Eprom čipa u kojima se nalazi firmware matične ploče. Naravno, omogućeno je nezavisno korišćenje bilo kojeg od ova dva čipa, kao i korišćenje dve različite verzije BIOS-a.
Za kontrolu napona na 4-pinskim PWM fan header-ima koriste se linearni regulatori marke Nikos Semiconductor, što predstavlja standardno rešenje.
Veliki čip sa oznakom Republic Of Gamers vrši kontrolu nad TPU funkcijama, ali i povezivanje TPU-a sa ROG Connect Interfejsom. Za kontrolu dodatnih USB 3.0 portova korišćen je ASMedia 1074 USB 3.0 HUB.
Intel I-218V je gigabitni LAN kontroler kakav smo videli već na Z97 modelima.
ASMedia ASM106SE je dodatni SATA III i SATA Express kontroler.
Čip sa natpisom BIOS AI.1314-A2 predstavlja specijalizovan kontroler za ASUS matične ploče koji ima funkciju da radi BIOS flashback bez potrebe za korišćenjem procesora i memorije. Za flash BIOS-a potrebno je samo napajanje i matična ploča. PWM konektori su prisutni, kontrola CPU i CASE ventilatora vrši se preko AISuite 3 softvera, a za to se koristi čip sa oznakom Republic Of Gamers 035-A2 1412GA. NuvoTon NCT6791D je legacy SuperIO koji se koristi obično za kontrolu COM porta i PS/2 koji poseduje ovaj model matične ploče.
Oko samog čipseta nema dodatnih aktivnih komponenata. Okolinom uglavnom dominiraju SMD kondenzatori, otpornici i tranzistori.
Dodaj komentar