Konektori i tasteri
Kada su u pitanju FAN header-i, sve tri matične koriste 4-pinske PWM. Kontrola je naravno moguća i sa običnim tropinskim ventilatorima i to radi perfektno, kako kroz BIOS kontrolu, tako i kroz sam softver, odnosno AISuite 3.
Za CPU su podržana ukupno dva ventilatora na sve tri matične ploče, kao CPU i CPU_OPT header-i.
Maximus VII Hero poseduje ukupno 6 header-a za ventilatore, od kojih su 4 za dodatne CASE fan-ove. Ranger i Hero imaju na svom PCB-u ukupno 5 FAN header-a.
VRM sekcija dobija napajanje preko sada već standardnog 8-pinskog +12V konektora. Nema ništa od dodatnog 4-pinskog ili 8-pinskog konektora. Izgleda da je ovo rezervisano za high-end overklokerski model Extreme koji se još nije pojavio ili Formulu.
Sva tri modela poseduju jedan USB 3.0 header za kućište. LANGuard predstavlja visoko istjunirani RJ-45 LAN port. Na slici se vide komponente kao što su osigurači protiv elektrostatičkog pražnjenja, kao i zaštitne komponente protiv električnih udara. ASUS sa novom ROG serijom garantuje veći bandwidth i nižu latenciju sa ovakvim LAN portom.
Tolerancija na elektrostatičko pražnjenje je veća za 90%, a otpornost na strujne udare je veća za 30%.
ROG EXT služi za povezivanje dodatnih ROG gedžeta, kao što je na primer OC panel. Ovaj konektor se nalazi na sve tri ploče. Front panel konektor je na standardnom mestu, u donjem levom uglu, na sva tri modela. TPM header takođe poseduju sve tre matične ploče, samo se njegova lokacija razlikuje od modela do modela. MemOK taster je sastavni deo ROG opreme. MemOK! dugme ima funkciju da ukoliko nakon pogrešnog podešavanja memorijskih parametara računar odbije da pokrene sistem ili da POST-uje, jednostavnim pritiskom na njega matična ploča automatski podešava konzervativne tajminge za memoriju, nakon čega bi sistem trebalo da POST-uje, naravno ukoliko je RAM koliko-toliko ispravan.
Na sve tri ploče 24-pinski power konektor se nalazi na istom mestu, ispod DIMM slotova, a dijagnostički Q-LED displej se nalazi u donjem desnom uglu, takođe kod RAM sekcije.
Gene pored Q-LED displeja poseduje i LN2 džamper, koji služi kao prevencija za cold bug na LN2 sesijama. Ovaj džamper nije prisutan kod Hero i Ranger modela, što Gene izdvaja kao takmičarsku OC matičnu ploču.
Gene ima dislociran TPM header u odnosu na full ATX modele i on se nalazi skoro u gornjem levom uglu, a umesto blizu RAM sekcije, POWER i RESET tasteri se nalaze sa leve strane layout-a. Takođe u odnosu na Hero, Gene ima jedan USB 2.0 header manje.
Tasteri za KeyBot i SoundStage su kod „Genija“ jedan pored drugog, dok kod Hero i Ranger-a pored SoundStage-a imamo ClearCMOS dugme.
Gene se takođe izdvaja od ostale dve matične ploče po prisustvu MPCI-E slota, kao i po prisustvu M2.SATA porta namenjenog SSD-ovima na karticama.
Obzirom na prisustvo dodatnog ASMedia SATA kontrolera na Gene i Hero modelima, očekivano je i osam SATA konektora. Naravno, Ranger koristi ukupno 6 SATA konektora, kontrolisanih od strane Z97 PCH-a.
Kod Hero-a pored POWER tastera imamo još jedan lepo dizajnirani RESET, dok se kod Ranger-a štedelo na plastici, pa je iskorišćen običan mikroprekidač koji ima identičnu funkciju.
KeyBot dugme kod Hero-a je ispod RAM sekcije, dok je kod Ranger-a sa leve strane uz ivicu layout-a.
Zajedničko za Ranger i Hero je to što imaju dva USB 2.0 header-a jedan pored drugog uz levu ivicu layout-a, zatim su tu i SoundStage i CLEAR CMOS dugme, kao i audio front panel header, jer je zvučni čip integrisan na layout-u.
Spisak konektora i tastera kod ASUS Maximus VII Gene modela je sledeći:
4 x USB 3.0
4 x USB 2.0
BIOS flashback taster
ROG connect taster
PS/2 combo
RJ-45 LAN konektor
HDMI-out
Optical S/PDIF out
3 x 3,5mm audio jack
Spisak konektora i tastera kod ASUS Maximus VII Hero i Ranger modela je sledeći:
2 x USB 2.0
4 x USB 3.0
DVI-D
HDMI
15-pin D-SUB VGA
PS/2 combo
6 x 3,5mm audio jack – pozlaćeni
BIOS flashback
Optical S/PDIF out
RJ-45 LAN
Dodaj komentar