VRM sekcija
Najveća razlika između Hero i Ranger modela je baš u VRM sekciji. Na prvi pogled Gene i Hero su prilično različite, ali su kad se malo bolje pogleda ipak veoma slične.
Maximus Hero & Gene VRM
VRM sekcija na Maximus VII Hero i Gene je identična, kao i rezultati ispitivanja, koji su bukvalno u stepen identični.
U pitanju je 8 fazna VRM sekcija kontrolisana od strane digitalnog PWM kontrolera sa oznakom ASP1257.
Elektroliti koji se koriste su Nichicon-ovi, izuzetno kvalitetni, sa oznakom 10K, što znači da su sertifikovani na 10.000 sati na 105C. Na izlazu možemo da vidimo ukupno 13 elektrolita. Prvi red od zavojnica deklarisan je na 561 µF i takvih elektrolita je ukupno 6, a tu je i još 7 elektrolita kapacitivnosti od po 101 µF. Ukupna kapacitivnost na izlazu iz VRM sekcije na Hero i Gene modelima je 4073 µF, što je solidna vrednost, ali znatno niža nego na Gigabyte Z97X-SOC Force modelu. Ipak filtracija napona je dvostepena, jer su iskorišćeni u prvom nivou filtracije elektroliti veće kapacitivnosti, da bi se u drugom nivou peglao već sasvim solidno isfiltriran napon. Da li je bolje imati ukupno 8 elektrolita veće kapacitivnosti ili 13 mešovite, to je već diskutabilno pitanje, ali pretpostavljamo da su u ASUS-u na ovaj način postigli bolje performanse.
Korišćene su Black Wing zavojnice od 60A i one predstavljaju izuzetno kvalitetne komponente, sa minimalnim „core loss“ parametrom. Ove zavojnice stvaraju manji šum i manje se zagrevaju pri radu. MOSFET tranzistori su Texas Instrumenst power blokovi sa oznakom 87350, koji u sebi sadrže „gornji i donji“ FET. Rad i sinhronizaciju gornjeg i donjeg FET-a vrši eksterni MOSFET drajver:
U pitanju su IR3535M MOSFET drajveri, koji se nalaze sa zadnje strane PCB-a i koji su prekriveni heatspreader-om. Ovih komponenata ima ukupno 8 koliko ima i naponskih faza.
Memorijski slotovi poseduju zaseban VRM, kontrolisan od posebnog digitalnog PWM kontrolera sa oznakom ASP1103. Imamo ukupno 2 VRM faze za napajanje RAM-a i dva power block-a.
Napajanje PCH-a vrši se preko dodatna dva MOSFET tranzistora unutar jedne PWM faze, koja je verovatno kontrolisana od istog PWM-a kao i za RAM. Sve u svemu, veoma solidna VRM sekcija kod oba modela.
Maximus VII Ranger VRM
Kada malo bolje pogledamo videćemo da su zavojnice na ovom modelu apsolutno drugačije. Ruku na srce, u pitanju su Trio zavojnice sa feritnim jezgrom, specifično obrađene da smanje zagrevanje i njih smo već videli na Z97 Sabertooth Mark 1 i Mark 2 matičnim pločama. Ipak sama VRM sekcija je dosta slabija na Ranger-u nego što je to slučaj sa Sabertooth modelima iako su korišćeni tehnološki napredniji MOSFET tranzistori na Ranger-u.
A sada ćemo da vam otkrijemo jednu malu tajnu zbog čega je ovaj model lošiji za overkloking od Z97 Sabertooth Mark 2 za slične novce. Prvo, ovde se radi o pseudo osmofaznom VRM-u. PWM kontroler je ASP 1252 i najverovatnije se radi o rebrand-u CHiL PWM kontrolera sa oznakom IR3584 koji omogućuje najviše 4+1 VRM faze. Cela stvar je duplirana sa dabler/drajverima sa oznakom CEE. Ako posmatramo zadnju stranu PCB-a uvidećemo da ovih dablera ima ukupno 4, a oni služe da šalju sinhronizaciju na ukupno osam TI 87350 power bloka identičnih kao i na Gene i Hero. Da bi ovo radilo kako bi trebalo, potrebno i neophodno je kvalitetno filtriranje napona, jer je frekvencija MOSFET-a prepolovljena, pa su donji i gornji pikovi u naponu daleko izraženiji nego sa većom frekvencijom, jer sada MOSFET driver sa oznakom CEE naizmenično „pali“ MOSFET-e na svakoj po dve faze.
Zavojnice su proizvedene od strane Tria, a u pitanju su nazubljene zavojnice sa feritnim jezgrima. Elektroliti su takođe Nichicon 10K sa kapacitivnošću od 561 µF i ima ih ukupno osam, pa je kapacitivnost VRM sekcije na izlazu nekih 4488 µF, što je nešto više nego što je slučaj sa „true“ 8 faznim Hero i Gene-om.
VRM sekcija za RAM je daleko rudimentarnije kontrolisana nego što je to slučaj sa Gene i Hero matičnim pločama. Kao PWM korišćen je jedan običan analogni Richtek 8120H jednofazni PWM, koji preko dablera kontroliše rad dve VRM faze.
Pored samog čipseta umesto LF-PAK MOSFET-a nalaze se dva rudimentarna D-PAK MOSFET-a koja služe da napajaju PCH.
Dodaj komentar