Rezultati testova
Za testiranje Maximus VI Impact modela koristili smo otključani Intel i7 4770K procesor. Maksimalna brzina BCLK magistrale koju smo uspeli da postignemo je 172,98 MHz. Sve vrednosti preko toga rezultovale su nestabilnošću sistema.
Moramo priznati da je ovo izuzetan overklok domet, rame uz rame sa Maximus VI Extreme modelom. Da je kojim slučajem korišćen procesor bez oznake „K“ brzina BCLK magistrale verovatno ne bi bitno prešla više od 106 MHz, pa je poređenje u postizanju BCLK kloka između K i non K verzije na različitim pločama besmisleno.
Overklok Avexir 2666 MHz modula je bio nešto ispod ostalih ASUS Z87 matičnih ploča. Preko ovog rezultata nismo uspeli ni MHz više da postignemo bez gubitka stabilnosti.
Postignut je pristojan rezultat sa zategnutim tajminzima na efektivnih 2704,4 MHz. Ipak, preko te vrednosti nismo uspeli da postignemo stabilan rad.
Test naponske jedinice i trotling
Kalibracija napona na ASUS Maximus VI Impact je u rangu sa ostalim ROG matičnim pločama, izuzev što je hlađenje mosFET tranzistora nešto slabije, a i efikasnost IR3553N je za nijansu niža nego za TI NexFET na ROG Extreme matičnoj ploči, što u globalu utiče na nešto nižu efikasnost VRM jedinice. Ipak, sve je na ovoj ploči spakovano na prilično mali prostor, pa je zagrevanje tranzistora veće, ali i samog procesora.
Rezultat jasno pokazuje da ovako kompaktan model ne može u klasičnom overkloku da parira full ATX modelima, ali ipak, moguće je postići oko 100 MHz niže vrednosti za CPU, što je sasvim zadovoljavajuće za ovako kompaktan sistem.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD drajvovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD drajvom se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a.
Dodaj komentar