| Hardver | Matične ploče | ASUS Maximus VI Impact
Matične ploče

ASUS Maximus VI Impact


Hardverski nivo

 

Za početak ako je nekom potrebno tu su slike u većoj rezoluciji:

 

ASUS Maximus VI Impact 044 T ASUS Maximus VI Impact 045 T

 

Čipovi i layout

 

Layout je izveden u micro ITX formatu, a na njemu ima veoma malo mesta za bilo kakve dodatne uređaje.

 

ASUS Maximus VI Impact 055 T ASUS Maximus VI Impact 056 T

 

Zapravo, matična ploča je u startu opremljena svim potrebnim uređajima, tako da eventualan upgrade je moguć eksterno, preko USB priključaka.

 

ASUS Maximus VI Impact 071 T

 

Tu se nalazi čak 4 SATA porta, kao i PCI-express 16x, što je u suštini više nego dovoljno za 99,9% desktop korisnika. Broj memorijskih slotova je redukovan sa standardnih 4 na 2, pa je zbog toga i redukovana količina memorije koju je moguće postaviti na ovu matičnu ploču. Eventualan setup bi mogao da iznosi 2x8GB, što je u suštini više nego dovoljno za 99,9% korisnika.

 

ASUS Maximus VI Impact 046 T ASUS Maximus VI Impact 047 T ASUS Maximus VI Impact 049 T

 

ASUS Maximus VI Impact 060 T ASUS Maximus VI Impact 073 T

 

Naponska sekcija se nalazi na posebnoj kartici-modulu koja je „ubodena“ u matičnu ploču. MOSFET drajveri su hlađeni backplate-om koji je povezan sa hladnjakom naponske jedinice preko šrafova.

 

ASUS Maximus VI Impact 052 T ASUS Maximus VI Impact 053 T ASUS Maximus VI Impact 054 T

 

Audio karta, odnosno SupremeFX modul je postavljen u poseban slot, kao i VRM. Cilj ovakvog rešenja je ušteda prostora. Kartica je niskog profila, pa je lako moguća montaža ovakve matične ploče u nisko kućište.

Dizajn je odrađen čisto i pedantno iako je sam layout pretrpan raznim komponentama. Za topologiju sa memorijom korišćena je T-topologija druge generacije kao i kod ostalih ROG matičnih ploča, koja navodno omogućuje 5% veću overklok marginu, odnosno 10% veću sa jednim DIMM modulom. T-topologija je pristup u dizajnu PCB-a matične ploče takav da su memorijski moduli podjednako udaljeni od memorijskog kontrolera.

 

ASUS Maximus VI Impact 096 T ASUS Maximus VI Impact 097 T
   
ASUS Maximus VI Impact 083 T ASUS Maximus VI Impact 084 T

 

ASUS Maximus VI Impact 085 T

 

Komponente su najvišeg kvaliteta, što garantuje stabilan rad u dužem vremenskom periodu. Elektroliti koji su upotrebljeni za Z87 Maximus VI Impact matičnu ploču poseduju identične oznake kao i oni na matičnim pločama iz kompletne ROG game, a korišćene su i „Black Wing“ zavojnice od 60A, koje garantuju manji šum i zagrevanje.

Elektroliti koji se koriste su Nichicon-ovi FPCAP polymer elektroliti koji se standardno upotrebljavaju na ASUS matičnim pločama, ali i na grafičkim kartama.

MosFET tranzistori predstavljaju gradivni element VRM – Voltage Regulator Modul-a. MOSFET je prekicačko kolo, tranzistor koji radi u režimu „uključeno-isključeno“. Na njegov „gate“ se dovodi izvesna količina napona, pomoću kojeg se tranzistor polarizuje, što mu omogućava da provede struju od source-a ka drain-u. Kontrolni napon koji se dobija na „gate-ovima“ ovih MOSFET-a stiže sa MOSFET IC drivera, koji su opet inicijalizovani od strane PWM kontrolera.

 

ASUS Maximus VI Impact 072 T ASUS Maximus VI Impact 082 T

 

U pitanju su IR3553M tranzistori, renomiranog proizvođača International Rectifier. Za razliku od klasičnih mosFET tranzistora, ovi u sebi sadrže low i up FET-ove, a kontrola ovih tranzistora vrši se preko eksternih mosFET drajvera.

 

ir3553

 

IR3553M su deklarisani na 40A, međutim, to je samo teoretska vrednost. Proizvođač tvrdi da je preko 90% efikasnosti ovih tranzistora dostupno od 5 do čak 23A, što drugim rečima znači da onih 10% odlazi na toplotu. Dakle, na tih teoretskih 40A, IR3553M tranzistor otpušta 11W toplotne energije, što je relativno solidna vrednost, ali lošija od one koju daju NexFET tranzistori na ostalim ROG pločama, koja iznosi oko 6,5W na 40A.

 

nexfet power efficiency

 

Rezultat ovoga je nešto veće zagrevanje VRM sekcije pod opterećenjem, ali pod nominalnim uslovima rada ne bi trebalo da bude neke veće razlike. IR3553 spada u komponente vrhunskog kvaliteta, baš kao i TI NexFET.

 

ASUS Maximus VI Impact 076 T

 

ASUS Maximus VI Impact 077 T ASUS Maximus VI Impact 079 T

 

ASUS Maximus VI Impact 104 T

 

Za kontrolu napona na MOSFET-ima za napajanje memorije koristi se DIGI+ PWM kontroler sa oznakom ASP1103, a za kontrolu napona na procesoru koristi se ASP1251 Digi+ EPU. Novi PWM je prilagođen Haswell-ovom integrisanom PWM kontroleru. Ovi kontroleri se nalaze na VRM kartici.

 

ASUS Maximus VI Impact 103 T

 

Za kontrolu HDMI porta korišćen je Parade PS8201A HDMI kontroler, dok je za kontrolu USB 2.0 i 3.0 portova korišćen integrisani kontroler unutar Z87 čipseta.

 

ASUS Maximus VI Impact 086 T

 

Kao Gigabitni LAN kontroler koristi se Intelov čip sa oznakom Intel I217V, identičan kao i na većini Z87 ploča.

 

ASUS Maximus VI Impact 095 T ASUS Maximus VI Impact 094 T ASUS Maximus VI Impact 101 T

 

Monitoring CPU ventilatora vrši se preko AISuite III softvera, a za to se koristi čip sa oznakom Nuvoton NCT6791D. Čip je identičan kao i na većini drugih ASUS Z87 matičnih ploča. Kontrola ventilatora je prilično sofisticirana i slično je rešena kao i kod Deluxe modela, više okrenuta ka predefinisanim profilima. Za kontrolu brzine ventilatora koristi se čip sa oznakom Republic Of Gamers 035-A2, a drugi manji čip je TPU koji služi za automatski overklok.

 

ASUS Maximus VI Impact 088 T ASUS Maximus VI Impact 087 T

 

BIOS je flešovan u serijskom eprom-u koji nosi oznaku Winbond 25Q64FVAIQ, a pored njega se nalazi čip sa oznakom BIOS AI1314-A2.

 

WiFi/BT combo

 

WiFi adapter podržava 802.11 a/b/g/n/ac standarde. AC standard je ograničen zakonskim regulativama nekih država. Moguće frekvencije rada su 2,4 i 5 GHz.

 

ASUS Maximus VI Impact 030 T ASUS Maximus VI Impact 031 T
   
ASUS Maximus VI Impact 032 T ASUS Maximus VI Impact 033 T

 

Ovaj adapter donosi i podršku za Bluetooth 4.0, ali je i nadole kompatibilan sa BT V3.0+HS (24 Mbit/s). Uređaj je ograničen da radi unutar zatvorenog prostora kada radi na frekvencijama između 5,15 i 5,25 GHz. Za „bacanje“ eksternog linka biće vam potrebna dozvola RATEL-a.

 

ASUS Maximus VI Impact 028 T ASUS Maximus VI Impact 029 T

 

Antena koja dolazi u kompletu sa combo karticom poseduje zglob koji rotacijom omogućuje da antena „sedi“ u obliku slova „L“. Iz adaptera idu dva konektora, od kojih je jedan za bluetooth, a drugi za Wireless.

 

Hlađenje

 

Hlađenje naponske jedinice ostvaruje se uz pomoć jednog omanjeg hladnjaka za mosfet tranzistore i backplate-a preko kojeg je povezan šrafovima za VRM modul.

 

ASUS Maximus VI Impact 067 T ASUS Maximus VI Impact 068 T
   
ASUS Maximus VI Impact 074 T ASUS Maximus VI Impact 075 T

 

VRM modul je fiksiran za layout matične ploče pomoću šrafova koji vezuju layout i hladnjak VRM modula.

 

ASUS Maximus VI Impact 069 T ASUS Maximus VI Impact 070 T

 

Hlađenje southbridge čipa regulisano je jednim hladnjakom koji je u skladu sa dimenzijama matične ploče. Prenos toplotne energije na hladnjak je više nego korektan, a southbridge se ni po najvećim opterećenjima i sa podignutim naponima ne pregreva u radu. Ipak, hlađenje VRM modula nije predviđeno za neke ekstremnije overklok poduhvate, ali za takve situacije moguće je eventualno poboljšati hlađenje.

 

Konektori i tasteri

 

Ovde se nalazi i još jedan mPCIe, koji služi eventualno za nadogradnju ili za korišćenje WiFi/BT kombo karte, ali je moguće u njega postaviti i druge uređajaje kompanije ASUS.

 

ASUS Maximus VI Impact 066 T ASUS Maximus VI Impact 061 T

 

Tu su četiri Serial ATA treće generacije, kontrolisanih preko Z87 čipseta. Tu je i standardni AUDIO front panel i dodatni USB 3.0. Mesta se našlo čak i za Power i Reset tastere.

 

ASUS Maximus VI Impact 059 T ASUS Maximus VI Impact 065 T

 

ASUS Maximus VI Impact 064 T

 

TPM – trusted platform module konektor o kojem smo pisali u ranijim tekstovima je izostavljen kod ROG serije, ali ne i kod Impact matične ploče, a tu se nalazi ROG connect, koji predstavlja interfejs za povezivanje raznih dodataka koji se mogu priključiti na ovakve matične ploče, a jedan od njih je i OC Panel. U gornjem uglu se nalazi mPCIe combo II slot. Na ovaj interfejs moguće je povezati dodatnu karticu sa dodatnim WiFi/BT combom koji dolazi u paketu sa ovom matičnom pločom. Zapravo, kartica koja stiže u paketu na sebi poseduje WiFi/BT adapter.

 

ASUS Maximus VI Impact 091 T ASUS Maximus VI Impact 092 T

 

Za ventilator za hlađenje procesora koristi se takođe 4-pinski PWM header, ali sa dodatnim osiguračem protiv ispadanja konektora iz ležišta. Pored njega se nalazi PWM header za ventilator za kućište.

 

ASUS Maximus VI Impact 090 T

 

Za kontrolu ventilatora na kućištu i protok vazduha koriste se PWM i OPTFAN header-i sa 4 pina.

 

ASUS Maximus VI Impact 050 T ASUS Maximus VI Impact 058 T

 

ASUS Maximus VI Impact 063 T

 

Sa zadnje strane se nalaze tasteri Clear CMOS i ROG connect. BIOS Flashback radi tako što se matična ploča poveže na napajanje, u ovaj USB se ubode fleš drajv sa otpakovanim BIOS-om spremnim za update i držanjem tastera za BIOS flashback sa zadnje strane pokreće se procedura flešovanja. Sa zadnje strane, na backplate-u se mogu još naći i MemOK! taster, kao i DirectKey dugme na layoutu koje služi overklokerima da lakše pristupaju BIOS-u i da resetuju BIOS u slučaju greške. Pored ovoga tu se nalazi još jedan Q-Code LCD displej, na kojem se očitavaju stanja u kojima radi matična ploča. Na primer „D0“ znači CPU intitialization error, a „50-53“ predstavlja grešku prilikom inicijalizacije memorije. U uputstvu postoji detaljna specifikacija svih POST kodova, ali nisu svi kodovi greške. Na primer „05“ znači „entering to S5 sleep state“.

Prilikom pritiska na DirectKey, matična ploča prilikom „boot-a“ automatski ulazi u BIOS. Ovo dugme funkcioniše čak i kada je ploča u standby režimu. Dakle, računar je u standby režimu, pritisnete DirectKey, upalite računar i odmah ulazite u BIOS.

MemOK! dugme ima funkciju da ukoliko nakon pogrešnog podešavanja memorijskih parametara računar odbije da pokrene sistem ili da POST-uje, jednostavnim pritiskom na MemOK dugme matična ploča automatski podešava konzervativne tajminge za memoriju, nakon čega bi trebalo sistem da POST-uje, naravno ukoliko je RAM koliko-toliko ispravan.

 

ASUS Maximus VI Impact 062 T

 

ASUS Maximus VI Impact koristi 8-pinski konektor za +12V za procesor i VRM. On se nalazi odmah pored 24-pinskog ATX konektora na samoj ivici layout-a. Od dodatnih džampera tu su i LN2, koji služe da prebace matičnu ploču u sub-zero monitoring mod.

 

SupremeFX

 

SupremeFX je dizajniran u cilju unapređenja kvaliteta zvuka. Ovaj zvučni podsistem je prisutan na ROG matičnim pločama od samog početka postojanja ovog brenda.

 

ASUS Maximus VI Impact 040 T

 

Dakle, cilj je bio da se unapredi gejmerski zvuk i kao takav SupremeFX nema za cilj da ugrozi poziciju Xonar audio karte, ali je kvalitet ovog rešenja po tvrdnjama ASUS-a daleko ispred standardnog zvučnog kodeka koji možete da sretnete na većini matičnih ploča. Za razliku od matičnih ploča standardnog formata, SupremeFX ovde dolazi u vidu diskretne karte, koja se „ubada“ u poseban slot za tu namenu.

 

ASUS Maximus VI Impact 034 T ASUS Maximus VI Impact 035 T

 

Ne postoji posebna separacija na layout-u, već je izolacija od elektromagnetnih smetnji regulisana, kao i na diskretnoj audio karti.

 

ASUS Maximus VI Impact 042 T

 

I ovde ASUS koristi specijalne kondenzatore marke ELNA. Ovi kondenzatori se koriste u audio sistemima da bi se postigla veća „čistoća“ audio signala i da bi se dobio topliji i prirodniji zvuk.

 

ASUS Maximus VI Impact 037 T ASUS Maximus VI Impact 038 T ASUS Maximus VI Impact 039 T

 

Osim toga, za razliku od Maximus VI Hero, na Impact-u su ugrađeni i pojačivači marke Texas Instruments sa oznakom TI LM4562, koji omogućavaju povezivanje slušalica impedansi do 600 Ω.

 

ASUS Maximus VI Impact 036 T ASUS Maximus VI Impact 041 T

 

Čip sa oznakom 3417 se najverovatnije koristi za kontrolu front panel header-a, a ZVG 35K za kontrolu backpanel 3,5 milimetarskih konektora.

 

ASUS Maximus VI Impact 043 T

 

Audio kodek je oklopljen da bi se postigla bolja separacija audio signala, manji šum i interferencija.

 

ASUS Maximus VI Impact 057 T

 

Spisak konektora je sledeći:

 

  • 1 x LAN RJ-45

  • 4 x USB 2.0

  • 4 x USB 3.0

  • 1 x HDMI-Out

  • 1 x Display Port

  • 3 x 3,5mm audio in/out konektor na SupremeFX karti

  • 1 x S/PDIF audio out konektor

  • BIOS flashback i ROG connect tasteri

 

ASUS Maximus VI Impact U3

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar