| Hardver | Matične ploče | ASUS Maximus VI Hero
Matične ploče

ASUS Maximus VI Hero


Hardverski nivo

 

Za početak ako je nekom potrebno tu su slike u većoj rezoluciji:

 

ASUS Maximus VI Hero 18 T ASUS Maximus VI Hero 19 T

 

Layout je izveden u klasičnom full ATX maniru i na njemu ima sasvim dovoljno mesta za solidan broj dodatnih uređaja. Moguće je koristiti do tri grafičke karte u Crossfire ili SLi režimu. Slotovi su raspoređeni tako da je zadnji PCI-Express slot odmah do ivice matične ploće, pa je moguće koristiti ukupno 2 grafičke karte sa dual slot hladnjacima. Iako teoretski može da se stave 3 grafičke karte, Hero podržava multi GPU setup u 2×8 PCI-Express 3.0 režimu rada. Nema dodatnih PLX čipova, tako da je ograničenje po pitanju PCI Express linija postavljeno od strane samog čipseta.

 

ASUS Maximus VI Hero 78 T

 

ASUS Maximus VI Hero 72 T ASUS Maximus VI Hero 73 T ASUS Maximus VI Hero 74 T

 

Zadnja strana matične ploče sadrži samo IOR 3535N MOSFET drajvere, koji služe za kontrolu low i up ciklusa unutar naponskih faza i kondenzatore ispod procesorskog socketa. MOSFET drajveri su hlađeni backplate-om koji je povezan sa hladnjakom naponske jedinice preko šrafova.

 

ASUS Maximus VI Hero 27 T

 

Dizajn je odrađen čisto i pedantno. Broj komponenata nije tako velik kao kod Extreme matične ploče. Za topologiju sa memorijom korišćena je T-topologija druge generacije, koja navodno omogućuje 5% veću overklok marginu, odnosno 10% veću sa jednim DIMM modulom. T-topologija je pristup u dizajnu PCB-a matične ploče takav da su memorijski moduli podjednako udaljeni od memorijskog kontrolera. Perioda signala na frekvenciji od 1 GHz iznosi 1 nanosekundu. Obzirom da za jednu nanosekundu signal u matičnoj ploči pređe put od deset centimetara, možete da pretpostavite da različita udaljenost memorija od memorijskog kontrolera itekako utiče na sinhronizovanost klok signala i „Skew“ efekat. Clock Skew efekat se javlja zbog degradacije, odnosno kašnjenja klok signala. Ovaj efekat se još naziva i efekat kašnjenja klok signala. Postoji dva tipa grešaka koje se javljaju: „hold violation“ se događa kada klok signal od DRAM kotrolera putuje sporije nego što je to slučaj sa klok signalom u samoj memoriji, zbog čega se događa da isti podaci „prođu“ u više različitih registara u isto vreme, zbog čega može da se dogodi da unište već pohranjene podatke. „Setup violation“ se događa zbog toga što novi podaci nisu na vreme pripremljeni, a novi klok signal je „otkucao“. „Hold violation“ je sklon da napravi korupciju sa podacima, dok ovaj drugi može da napravi zastoj u prenosu.

 

clock skew

 

Tako na primer memorija koja radi na DDR3 2800 specifikaciji ima takt od 1,4 GHz, što znači da klok signal prelazi put od samo 7 centimetara po klok signalu. Iako na matičnoj ploči fizički gledano ne možete da jednako udaljite sve module od procesora, povećanom dužinom vodova do bližih slotova dobijate zapravo jednaku dužinu vodova sa daljim slotovima. Dakle, kod T-topologije „skew“ će biti jednak na svim modulima u dva različita kanala.

 

t-topology

 

Zahvaljujući ovome Maximus VI Hero podržava rad sa memorijama i preko 3000 MHz, što nije previše bitno prosečnom korisniku, ali ekstremnim overklokerima je i te kako bitno. Za podešavanje signala u radu sa memorijom postoji poseban odeljak u BIOS-u, o kojem ćemo kasnije pričati. Dakle, ASUS je sa Maximus VI Hero odstupio od standardne Intelove specifikacije i otišao je korak napred. Još kod ROG matičnih ploča prethodne generacije, zasnovanim na Z77 čipsetu, korišćena je ova tehnologija u izradi PCB-a, ali na Z87 Maximusu je ova tehnologija unapređena novijom generacijom. U pitanju je druga generacija T-topology tehnoglogije. ASUS nije dao precizne informacije kakve su to bitne razlike u odnosu na prvu generaciju matičnih ploča sa ovakvim dizajnom, ali navodno se radi o optimizacijama samog layout-a, koje daju veći odnos signal/šum, kao i o optimizacijama terminacije signala, odnosno uzemljenja.

 

ASUS Maximus VI Hero 61 T

 

Komponente su najvišeg kvaliteta, što garantuje stabilan rad u dužem vremenskom periodu. Elektroliti koji su upotrebljeni za Z87 Maximus VI Hero matičnu ploču poseduju identične oznake kao i oni na matičnim pločama sa TUF sertifikatom i Deluxe modelima, dok su na Deluxe i Maximus-u korišćene „Black Wing“ zavojnice od 60A.

 

ASUS Maximus VI Hero 62 T

 

Ove zavojnice stvaraju manji šum i manje se zagrevaju pri radu, a u kombinaciji sa najnovijim NexFET MosFET tranzistorima čine da Maximus VI Hero poseduje jednu od najsnažnijih i najefikasnijih naponskih jedinica na modernim matičnim pločama.

 

ASUS Maximus VI Hero 76 T

 

Elektroliti koji se koriste su Nichicon-ovi FPCAP polymer elektroliti koji se standardno upotrebljavaju na ASUS matičnim pločama, ali i na grafičkim kartama. Ova matična ploča stiže sa veoma solidnim hlađenjem čipseta i VRM jedinice.

 

ASUS Maximus VI Hero 27 T

 

„Severnim“ delom ploče dominira masivan aluminijumski hladnjak koji se prostire u obliku ćiriličnog slova Г i na taj način prati niz od ukupno 8 mosFET tranzistora. Duži deo hladnjaka hladi 6 NexFET tranzistora, dok kraći deo hladi još dva.

 

ASUS Maximus VI Hero 77 T

 

Hladnjak se sastoji iz dva segmenta, koja su povezana heatpipe-om.

 

ASUS Maximus VI Hero 34 T ASUS Maximus VI Hero 54 T

 

Za žestoko overklokovanog i overvoltovanog i7 4770K ovo je više nego dovoljno, trotling se barem na vazdušnom hlađenju neće dogoditi zbog pregrevanja naponske, nego zbog „usijavanja“ procesorskih jezgara. Sa donje strane matične ploče MOSFET drajveri hlađeni su dodatnim „heatspreader-om“. Sve u svemu prilično efikasno hlađena naponska sekcija. Kontakt između hladnjaka i MOSFET-a ostvaren je standardnom termalnom trakom, a montaža hladnjaka rešena je šrafovima.

 

ASUS Maximus VI Hero 21 T ASUS Maximus VI Hero 22 T
   
ASUS Maximus VI Hero 51 T ASUS Maximus VI Hero 53 T

 

Hlađenje southbridge čipa regulisano je jednim hladnjakom nešto većih dimenzija od onih na koje smo to navikli do sada. Prenos toplotne energije na hladnjak je više nego korektan, a southbridge se ni po najvećim opterećenjima i sa podignutim naponima ne pregreva u radu.

MosFET tranzistori predstavljaju gradivni element VRM – Voltage Regulator Modul-a. MOSFET je prekicačko kolo, tranzistor koji radi u režimu „uključeno-isključeno“. Na njegov „gate“ se dovodi izvesna količina napona, pomoću kojeg se tranzistor polarizuje, što mu omogućava da provede struju od source-a, ka drain-u. Kontrolni napon koji se dobija na „gate-ovima“ ovih MOSFET-a stiže sa MOSFET IC drivera, koji su opet inicijalizovani od strane PWM kontrolera.

 

ASUS Maximus VI Hero 60 T

 

U pitanju su NexFET powerblock tranzistori sa oznakom TI 87350D renomiranog američkog proizvođača Texas Instruments. Za razliku od klasičnih mosFET tranzistora, NexFET u sebi sadrže low i up FET-ove, a kontrola ovih tranzistora vrši se preko eksternih mosFET drajvera, koji se nalaze na zadnjoj strani PCB-a.

 

PowerBlock T PowerBlock2 T

 

NexFET su deklarisani na 40A, međutim, to je samo teoretska vrednost. Proizvođač tvrdi da je 90% efikasnosti ovih tranzistora dostupno na čak 25A, što drugim rečima znači da onih 10% odlazi na toplotu. Ipak ovaj podatak nam ne znači mnogo ako ne znamo na kojim naponima i koju izlaznu snagu daju ovi tranzistori. Ipak efikasnost tranzistora zavisi i od njegove radne temperature, a u nekim nominalnim, pa i overklokovanim režimima rada efikasnost od 90% je veoma visoka vrednost, tako da sa smanjenjem temperature imamo i manji gubitak snage, odnosno pad napona izražen kroz gubitak snage. Na nekih nominalnih 11W disipacije odlazi oko 1W na toplotu, što ne predstavlja neki problem ukoliko se tranzistori drže na temperaturama ispod 100C, tako da se može reći da ovi „snagaši“ daju veoma stabilan napon, sa 10-tak % gubitka snage na čak 40A. I poređenju sa Z87 Deluxe i Sabertooth modelima, koji daju 37W uz veću prosečnu disipaciju toplote, dolazimo do zaključka zbog čega je više nego dovoljno bilo 8 pravih naponskih switching faza na Maximus VI Hero – NexFET se manje greju, a to se vidi tek kada se matična ploča malo optereti overklokom. Matične ploče iz ROG serije zaista odlikuje izuzetno nizak vdrop, a kasnije u testovima se može videti gde leži snaga ovih tranzistora.

 

ASUS Maximus VI Hero 64 T ASUS Maximus VI Hero 75 T

 

BIOS je flešovan u serijskom eprom-u koji nosi oznaku Winbond 25Q64FVAIQ. Pored njega se nalazi čip sa oznakom BIOS AI 1314 – A2, koji najverovatnije predstavlja neku vrstu kontrolera za automatski overklok.

 

ASUS Maximus VI Hero 70 T

 

Za kontrolu napona na MOSFET-ima za napajanje memorije koristi se DIGI+ PWM kontroler sa oznakom ASP1103, a za kontrolu napona na procesoru koristi se ASP1251 Digi+ EPU, novi PWM je prilagođen Haswell-ovom integrisanom PWM kontroleru.

 

ASUS Maximus VI Hero 25 T

 

Za kontrolu napona na memorijskim modulima koristi se zaseban PWM sa oznakom Digi+ ASP1101.

 

ASUS Maximus VI Hero 59 T

 

Za kontrolu HDMI porta korišćen je Parade PS8201A HDMI kontroler, kao i kod Z87 Deluxe, dok je za kontrolu USB 2.0 i 3.0 portova korišćen integrisani kontroler unutar Z87 čipseta.

 

ASUS Maximus VI Hero 63 T

 

Kao Gigabitni LAN kontroler koristi se Intelov čip sa oznakom Intel I217V, identičan kao i na većini Z87 ploča. Za dodatne USB 3.0 portove zadužen je ASMedia 1074 USB 3.0 kontroler.

 

ASUS Maximus VI Hero 43 T

 

Tu je šest Serial ATA treće generacije, ali i četiri dodatna kontrolisana preko ASMedia kontrolera, što ukupno daje impresivan broj od 8 serial ATA portova.

 

ASUS Maximus VI Hero 67 T

 

Za kontrolu dodatnih SATA portova koristi se ASMedia ASM1061 kontroler.

 

ASUS Maximus VI Hero 66 T

 

Kontrola CPU ventilatora vrši se preko AISuite III softvera, a za to se koristi čip sa oznakom Nuvoton NCT6791D. Iako je čip identičan kao na Sabertooth matičnoj ploči, kontrola ventilatora je takođe prilično sofisticirana, ali je slično kao i kod Deluxe modela, više okrenuta ka predefinisanim profilima.

 

ASUS Maximus VI Hero 65 T

 

Za kontrolu automatskog overkloka i ROG Connect interfejs koristi se čip sa oznakom Republic Of Gamers 035-A2.

 

ASUS Maximus VI Hero 20 T ASUS Maximus VI Hero 49 T
   
ASUS Maximus VI Hero 38 T ASUS Maximus VI Hero 39 T

 

TPM – trusted platform module konektor o kojem smo pisali u ranijim tekstovima je izostavljen kod ROG serije, ali tu se nalazi ROG connect, koji predstavlja interfejs za povezivanje raznih dodataka koji se mogu priključiti na ovakve matične ploče, a jedan od njih je OC Panel koji ne dolazi u pakovanju sa Hero matičnom pločom. Tu je i standardni AUDIO front panel, dodatni USB 3.0, Thunderbolt header, koji služi za priključivanje dodatne Thunderbolt EX kartice, slično kao i kod testiranih Z87, Z77 i 990FX Sabertooth modela.

 

ASUS Maximus VI Hero 47 T ASUS Maximus VI Hero 32 T

 

Za ventilator za hlađenje procesora koristi se takođe 4-pinski PWM header, ali sa dodatnim osiguračem protiv ispadanja konektora iz ležišta. Ukupno na layoutu se nalaze dva header-a za ventilatore za CPU oko procesorskog socketa.

 

ASUS Maximus VI Hero 42 T

 

Na standardnom mestu se nalazi i konektor za kontrolu matične ploče, power, reset, power LED i hdd LED. Odmah pored je i header za PWM ventilator za kućište.

 

ASUS Maximus VI Hero 23 T ASUS Maximus VI Hero 48 T

 

Za potpunu kontrolu ventilatora na kućištu i protok vazduha koriste se dodatni Chasis headeri sa 4 pina, kojih ukupno ima 3, ne računajući dva za CPU.

 

ASUS Maximus VI Hero 40 T ASUS Maximus VI Hero 44 T

 

Na „južnoj“ strani layouta se nalazi još jedan USB 2.0 header-a, koja mogu da opsluže još ukupno 2 USB 2.0 porta. Pored ukupno 8 USB portova sa zadnje strane, moguće je korišćenje ukupno još 2 USB 2.0 i 2 USB 3.0 preko headera.

 

ASUS Maximus VI Hero 24 T ASUS Maximus VI Hero 28 T

 

Za napajanje se koriste klasični 24-pinski power konektor, a za dodatnih +12V za VRM, koristi se jedan 8-pinski konektor, za razliku od Extreme VI koji poseduje još jedan. Ipak, Hero je namenjen manje ekstremno nastrojenim korisnicima.

 

ASUS Maximus VI Hero 46 T ASUS Maximus VI Hero 41 T

 

Ovde se mogu naći MemOK! taster, bios Clear CMOS, kao i DirectKey dugme na layoutu koje služi overklokerima da lakše pristupaju BIOS-u i da resetuju BIOS u slučaju greške. Prilikom pritiska na DirectKey, matična ploča prilikom „boot-a“ automatski ulazi u BIOS. Ovo dugme funkcioniše čak i kada je ploča u standby režimu. Dakle, računar je u standby režimu, pritisnete DirectKey, upalite računar i odmah ulazite u BIOS. MemOK! dugme ima funkciju da ukoliko nakon pogrešnog podešavanja memorijskih parametara računar odbije da pokrene sistem ili da POST-uje, jednostavnim pritiskom na MemOK dugme matična ploča automatski podešava konzervativne tajminge za memoriju, nakon čega bi trebalo sistem da POST-uje, naravno ukoliko je RAM koliko-toliko ispravan.

 

ASUS Maximus VI Hero 45 T ASUS Maximus VI Hero 68 T

 

Takođe, tu su i tasteri za paljenje i reset, koji su veoma korisni u servisnim uslovima i uslovima korišćenja matične ploče na bench stolu.

 

ASUS Maximus VI Hero 69 T ASUS Maximus VI Hero 26 T

 

Pored ovoga tu se nalazi još jedan Q-Code LCD displej, na kojem se očitavaju stanja u kojima radi matična ploča. Na primer „D0“ znači CPU intitialization error, a „50-53“ predstavlja grešku prilikom inicijalizacije memorije. U uputstvu postoji detaljna specifikacija svih POST kodova, ali nisu svi kodovi greške. Na primer „05“ znači „entering to S5 sleep state“.

 

ASUS Maximus VI Hero 55 T ASUS Maximus VI Hero 56 T

 

Pored konektora za napajanje nalaze se diode koje daju informacije o tome da li je inicijalizovana procesor, memorija, grafička karta i uređaj za butovanje.

 

ASUS Maximus VI Hero 57 T ASUS Maximus VI Hero 58 T

 

Tu su i LE diode koje osvetljavaju „shield“ između Supreme FX zvučne karte i matične ploče. Funkcija ovoga je isključivo vizuelni efekat.

 

SupremeFX

 

SupremeFX je dizajniran u cilju unapređenja kvaliteta zvuka. Ovaj zvučni podsistem je prisutan na ROG matičnim pločama od samog početka postojanja ovog brenda.

 

ASUS Maximus VI Hero 79 T

 

Dakle, cilj je bio da se unapredi gejmerski zvuk i kao takav SupremeFX nema za cilj da ugrozi poziciju Xonar audio karte, ali je kvalitet ovog rešenja po tvrdnjama ASUS-a daleko ispred standardnog zvučnog kodeka koji možete da sretnete na većini matičnih ploča.

 

ASUS Maximus VI Hero 80 T

 

Osvetljena linija koju možete da primetite na PCB-u predstavlja takozvani „RedLine PCB separator“. Na fotografiji je PCB osvetljen plavim svetlom, ali u skladu sa ROG brendom, diode osvetljavaju ovu zonu crvenom bojom.

 

supremefx1 T

 

Cilj ovog „wall-a“ je da smanji elektromagnetne smetnje sa PCB-a matične ploče. Slično rešenje je upotrebio i ASRock kod Purity Sound-a.

 

ASUS Maximus VI Hero 36 T ASUS Maximus VI Hero 37 T

 

Za razliku od Purity Sound-a, ASUS koristi specijalne kondenzatore marke ELNA. Ovi kondenzatori se koriste audio sistemima da bi se postigla veća čistoća audio signala i da bi se dobio topliji i prirodniji zvuk.

 

ASUS Maximus VI Hero 35 T

 

Audio kodek je oklopljen da bi se postigla bolja separacija audio signala i manji šum i interferencija.

 

ASUS Maximus VI Hero 30 T

 

Spisak konektora je sledeći:

 

  • 1 x LAN RJ-45

  • 4 x USB 2.0

  • 4 x USB 3.0

  • 1 x HDMI-Out

  • 6 x 3,5mm audio in/out konektor

  • 1 x S/PDIF audio out konektor

  • PS/2 combo

  • BIOS flashback taster

 

ASUS Maximus VI Hero U3

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar