Hardverski nivo – Layout i čipovi
Za početak ako je nekom potrebno tu su slike u većoj rezoluciji:
Layout je izveden u klasičnom full ATX maniru i na njemu ima sasvim dovoljno mesta za solidan broj dodatnih uređaja. Kada se skine oklop, ova matična ploča je na prvi pogled veoma slična Hero modelu. Moguće je koristiti do tri grafičke karte u Crossfire ili SLi režimu.
Slotovi su raspoređeni tako da je zadnji PCI-Express slot odmah do ivice matične ploće, pa je moguće koristiti ukupno 2 grafičke karte sa dual slot hladnjacima. Iako teoretski može da se stave 3 grafičke karte, Maximus VI Formula podržava multi GPU setup u 2×8 PCI-Express 3.0 režimu rada, odnosno 8x4x4x za triple GPU. Nema dodatnih PLX čipova, tako da je ograničenje po pitanju PCI Express linija postavljeno od strane samog čipseta, odnosno procesora.
Na ivici layout-a nalaze se merne tačke preko kojih je moguće očitavati napone na procesoru, ring bus-u, V-in ulazni napon, IO napone, DRAM, PCH, PCH IO i AUX napon. Takođe je izvedena i merna tačka za GND, odnosno masu, pa nije potrebno „juriti“ okolo sa multimetrom uzemljenje.
Zadnja strana matične ploče sadrži samo IR 3535N MOSFET drajvere, koji služe za kontrolu struje i low i up ciklusa unutar naponskih faza.
MOSFET drajveri su hlađeni backplate-om koji je povezan sa hladnjakom naponske jedinice preko šrafova.
Dizajn je odrađen čisto i pedantno. Broj komponenata nije tako velik kao kod Extreme matične ploče iz prostog razloga jer nema PLX ekstender čipova. Za topologiju sa memorijom korišćena je T-topologija druge generacije, koja navodno omogućuje 5% veću overklok marginu, odnosno 10% veću sa jednim DIMM modulom.
Komponente su najvišeg kvaliteta, što garantuje stabilan rad u dužem vremenskom periodu. Elektroliti koji su upotrebljeni za Z87 Maximus VI Formula matičnu ploču poseduju identične oznake kao i oni na matičnim pločama sa TUF sertifikatom i Deluxe modelima, korišćene su i „Black Wing“ zavojnice od 60A, koje su više nego dovoljne za za snagu mosFET tranzistora i obezbeđuju veoma kvalitetnu eliminaciju šuma iz napajanja procesora.
U kombinaciji sa najnovijim NexFET 87350D Power Block tranzistorima čine da Maximus VI Formula poseduje jednu od najsnažnijih i najefikasnijih naponskih jedinica na modernim matičnim pločama. Uparena sa vrhunskim hlađenjem, koje poseduje i mogućnost hlađenja vodom, predstavlja jedinstveno i ultimativno rešenje na tržištu, kada je u pitanju VRM dizajn. NexFET su deklarisani na 40A, pri čemu disipacija iznosi nekih 7W po tranzistoru. Ovo je ipak teoretska vrednost, jer je 7W i više relativno velika količina toplotne energije za površinu od svega par desetina milimetara kvadratnih. Ipak u odnosu na tranzistore koji se ugrađuju na Sabertooth Z87 matične ploče ovo je daleko efikasnije rešenje. Poređenja radi On Semiconductor 4937N disipiraju 11W toplote na 35A, dok NexFET disipiraju samo 6,5-7W na 40A. Proizvođač tvrdi da je preko 90% efikasnosti ovih tranzistora dostupno na čak 25A, što drugim rečima, ovo znači da onih 10% odlazi na toplotu. Efikasnost tranzistora zavisi i od njegove radne temperature, a u nekim nominalnim, pa i overklokovanim režimima rada efikasnost od 90% je veoma visoka vrednost, tako da sa smanjenjem temperature imamo i manji gubitak snage, odnosno pad napona izražen kroz gubitak snage. Tako na primer ako NexFET daju 25A sa efikasnošću od 92%, imamo 32,5W električne energije, odnosno oko 2,5W toplotne disipacije. Poređenja radi, na sa slabijim mosfet-ima imamo veće oslobađanje toplote za isto opterećenje, pa je i dizajn naponskih jedinica nešto drugačiji, koristi se veći broj mosfet-a da bi se smanjilo grejanje, ali se na taj način efikasnost ne povećava, jer veći broj mosfet-a opet stvara određenu količinu toplotne energije koja je rezultat manje efikasnosti. Zbog toga je 8 pravih naponskih switching faza na Maximus VI Formuli više nego dovoljno. NexFET se manje greju, a to se vidi tek kada se matična ploča malo optereti overklokom. Matične ploče iz ROG serije zaista odlikuje izuzetno nizak vdrop, a kasnije u testovima se može videti gde leži snaga ovih tranzistora.
Elektroliti koji se koriste su Nichicon-ovi FPCAP polymer elektroliti koji se standardno upotrebljavaju na ASUS matičnim pločama, ali i na grafičkim kartama. Ova matična ploča stiže sa do sada ubedljivo najboljim hlađenjem čipseta i naponske jedinice, boljim i od onog na Maximus VI Extreme matičnoj ploči.
BIOS je flešovan u serijskom eprom-u koji nosi oznaku Winbond 25Q64FVAIQ. Pored njega se nalazi čip sa oznakom BIOS AI 1314 – A2, koji najverovatnije predstavlja flash memoriju za firmware za EC konroler i kontroler automatskog overkloka.
Za kontrolu napona na MOSFET-ima za napajanje memorije koristi se DIGI+ PWM kontroler sa oznakom ASP1103, a za kontrolu napona na procesoru koristi se ASP1251 Digi+ EPU – novi PWM je prilagođen Haswell-ovom integrisanom PWM kontroleru. Za kontrolu napona na memorijskim modulima koristi se zaseban PWM sa oznakom Digi+ ASP1101.
Za kontrolu HDMI porta korišćen je Parade PS8201A HDMI kontroler, kao i kod Z87 Deluxe, dok je za kontrolu USB 2.0 i 3.0 portova korišćen integrisani kontroler unutar Z87 čipseta.
Kao Gigabitni LAN kontroler koristi se Intelov čip sa oznakom Intel I217V, identičan kao i na većini Z87 ploča.
Za dodatne USB 3.0 portove zadužen je ASMedia 1074 USB 3.0 kontroler.
Za kontrolu dodatnih SATA portova koristi se ASMedia ASM1061 kontroler, podržan od strane ASM1467 re-drajvera za NGFF interfejs.
Kontrola CPU ventilatora vrši se preko AISuite III softvera, a za to se koristi čip sa oznakom Nuvoton NCT6791D koji predstavlja Super IO čip i FAN kontroler. Čip je identičan kao i na ostalim ASUS Z87 matim pločama, ali i na ASRock modelima.
Za softversko podešavanje ventilatora se koristi čip sa oznakom Republic Of Gamers 035-A2.
Čip sa oznakom 036-A3 predstavlja TPU čip i koristi se za automatsku kontrolu overkloka.
WiFi mrežni adapter podržava 802.11 a/b/g/n/ac standarde. AC standard je ograničen zakonskim regulativama nekih država. Moguće frekvencije rada su 2.4 i 5 GHz. Ovaj adapter donosi i podršku za Bluetooth 4.0, ali je i nadole kompatibilan sa BT V3.0+HS (24 Mbit/s). Uređaj je ograničen da radi unutar zatvorenog prostora kada radi na frekvencijama između 5,15 i 5,25 GHz. Za „bacanje“ eksternog linka biće vam potrebna dozvola RATEL-a.
Antena koja dolazi u kompletu sa combo karticom je identična kao na svim do sada testiranim Z87 modelima koji dolaze sa WiFi/BT combo karticom i ona poseduje zglob koji rotacijom omogućuje da antena „sedi“ u obliku slova „L“. Iz adaptera idu dva konektora, od kojih je jedan za bluetooth, a drugi za Wireless.
Dodaj komentar