| Hardver | Matične ploče | ASUS Maximus V Gene
Matične ploče

ASUS Maximus V Gene


Hardverski nivo

 

ASUS Maximus V GENE matična ploča je Micro-ATX formata. To u praksi znači da će skoro svako kućište na tržištu bez problema udomiti ovaj model.

Ono što se prvo da primetiti je da je ASUS uspeo da napravi jedan na oko veoma moderan i dopadljiv model matične ploče, koji će se sigurno dopasti gejmerima, naročito onima koji su navikli na ROG modele. Crna i crvena boja preovladavaju na ovoj matičnoj ploči.

 

ASUS Maximus V Gene U4

ASUS Maximus V Gene 26 TASUS Maximus V Gene 27 TASUS Maximus V Gene 28 T

 

Jednostavno rečeno ASUS Maximus V GENE model je lepo dizajniran. Ono što se takođe odmah da primetiti je sistem hlađenja koji je poprilično ozbiljan ako se uzmu u obzir dimenzije ove matične ploče. Reč je o heatpipte sistemu hlađenja, pa bacite pogled na slike. U eksploataciji nije dolazilo do pregrevanja, čak i prilikom ozbiljnijeg overklokovanja i podizanja napona.

 

ASUS Maximus V Gene 46 T

 

ASUS Maximus V Gene 50 TASUS Maximus V Gene 51 TASUS Maximus V Gene 52 T
ASUS Maximus V Gene 53 TASUS Maximus V Gene 54 TASUS Maximus V Gene 48 T

 

Celokupno hlađenje ovog modela naleže na komponente koje se hlade preko termalnih traka, dok deo sa fetovima poseduje i pozadisnku šnalu kako bi se osiguralo bolje prijanjanje hladnjaka. Mesta oko socketa ima a mi smo montirali popularni i gabaritni Prolimatech Megahalems kuler bez problema, kao i njegove žičane nosače za ventilatore. Pa čak i monstruozni Noctua NH-D14 je sa lakoćom montiran, što se može videti i sa slike ispod.

 

ASUS Maximus V Gene 64 T

ASUS Maximus V Gene 44 T

 

Jedina dva PCI Express x16 slota u slučaju korišćenja dve grafičke karte rade na brzina od 8x, dok je reč o PCIe 3.0 standardu. Naravno, ako koristte samo jedan PCI Express x16 slot, isti radi u punoj 16x brzini. Ova matična ploča ima podršku za sledeće multi GPU tehnologije:

 

  • NVIDIA SLI

  • AMD CrossFireX

  • LucidLogix Virtu MVP

 

U praksi to znači da nije bitno koje dve grafičke karte imate(istog modela), jednostavno ćete moći da ih uparite da rade istovremeno. Pored toga, tu je i jedan PCIe x4 slot. Raspored slotova je vrlo dobar, ali u slučaju korišćenja dve dual slot grafičke karte nema prostora za instaliranje dodatne audio karte u PCIe x4 slot. Ipak, na svu sreću tu je SupremeFX III audio čip koji svoj posao radio vrlo dobro!

 

ASUS Maximus V Gene 36 TASUS Maximus V Gene 37 TASUS Maximus V Gene 39 T
ASUS Maximus V Gene 42 TASUS Maximus V Gene 49 TASUS Maximus V Gene 47 T

 

DIMM slotovi imaju dvostepeno filtriranje napona, dok CPU opslužuje osam faza filtracije. Pored toga postoje još četiri dodatne zavojnice koje imaju za zadatak da filtriraju napon integrisanog grafičkog procesora koji se nalazi unutar samog CPU-a. Nešto kasnije ćete moći da pročitate (i pogledate) kako se naponska jedinica za CPU ponaša prilikom overklokovanja.

Inače, za razliku od prethodnika, Maximus IV GENE-Z modela, koji je imao DIGI+, Maximus V GENE ima DIGI+ II naponsku sekciju pa je sada i napajanje za RAM potpuno digitalno. Slotovi za memoriju su sada povezani “T-Topology” arhitekturom za procesor, pa je sada svaki slot podjednako udaljen od procesora, što po tvrdnjama ASUS-a može da doprinese 15% boljem overkloku RAM-a.

Pored toga, sitnice kao što su skraćene „štipaljke“ za DIMM slotove, čine ovaj model još bliži gejmerima i overklokerima, naročito onima koji često vade RAM iz DIMM slotova. Jednostavno neće se desiti da vam grafička karta zasmeta.

 

ASUS Maximus V Gene 43 T

 

Ova matična ploča poseduje BIOS čip od 64MB, ali na žalost nije „dual“ tipa. Mada istini za volju ne sećamo se kada smo poslednji put uspeli da „zaglupimo“ BIOS na nekoj ROG matičnoj ploči, čak i kada smo to namerno želeli da uradimo. Za poboljšanje rada memorije se pobrinuo i BIOS koji sada ima XMP 1.3 profil odnosno mogućnost za radni takt od 2666MHz. Taster za čišćenje postavke BIOS-a je pozicioniran na I/O panelu.

Na južnom delu matične ploče pored BIOS čipa koji se može vaditi, se vidi konektor koji podseća na USB ili konektor za prednji audio panel, ali se razlikuje po rasporedu pinova. To je Thunderbolt priključak sa kojim se prvi put srećemo uživo.

 

ASUS Maximus V Gene 30 TASUS Maximus V Gene 32 TASUS Maximus V Gene 03 T
ASUS Maximus V Gene 40 TASUS Maximus V Gene 38 TASUS Maximus V Gene 02 T

 

Power i reset tasteri su uvek dobro došli. Pogotovo overklokerima koji matičnu ploču koriste van kućišta. ASUS Maximus V GENE model poseduje i dvokarakterni displej, koji će vas obaveštavati u kom stadijumu rada je matična ploča, kao i u slučaju neke greške u radu šta je tačno prouzrokovalo problem. Pored toga, postoje i fizičke merne tačke za napon svake vitalne komponente.

Sledeće na šta nailazimo je “GO Button”. Ovo je vrlo interesantan i koristan taster koji omogućava da u letu učitate OC profil koji ste podesili u BIOS-u. Ono po čemu se izdvaja od ostalih je mogućnost da u letu promeni množilac. Takođe, bilo je lepo videti i postojanje dva 4-pin PWM konektora za ventilator kulera koji ćete montirati na procesor.

 

ASUS Maximus V Gene 33 TASUS Maximus V Gene 34 TASUS Maximus V Gene 31 T
ASUS Maximus V Gene 29 TASUS Maximus V Gene 06 TASUS Maximus V Gene 05 T

 

Na matičnoj ploči postoje dva SATA 2.0 porta i dva SATA 3.0 porta, kao i dodatna dva SATA 3.0 porta koja su tu prisutna zahvaljujući ASMedia ASM1061 čipu, odnosno kontroleru. Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED i sl. je uredno označen, a prisutne su i signalne LE diode za vitalne komponete. Na slici ispod je ASM1042 USB 3.0 čip, koji je omogućio set dodatnih konektora tog tipa, koji nativno ne dolaze u tom broju sa Z77 čipsetom.

 

ASUS Maximus V Gene 04 T

 

Vreme USB 2.0 standarda polako ali sigurno prolazi, a na tržištu su sve prisutnija kućišta koja imaju USB 3.0 front priključak. U skladu sa tim Maximus V GENE matična ploča poseduje jedan USB 3.0 konektor na samom PCB-u, kao i četiri USB 2.0.

U donjem levom uglu se nalazi audio „sistem“ koji je ASUS krstio sa “SupremeFX III” čije srce čini Realtek ALC892 audio čip. Kako bi rešili problem EM smetnji dizajneri su ceo čip odvojili, a sa zadnje strane matične ploče svetle crvene diode koje daju veoma interesantan efekat. Takođe su i izlazni/ulazni audio konektori pozlaćeni, a korišćeni su i kvalitetniji kondenzatori kapaciteta od 1500uF (mikrofarada). Sve ovo je omogućilo, po specifikacijama, odnos signal/šum od čak 110dB što je za samo 8dB manji odnos nego kod ASUS Phoebus zvučne karte, koja je odlično prošla na našim testovima. Odnos signal/THD+N na 1KHz je 95dB što je odlična vrednost za integrisanu zvučnu kartu.

 

ASUS Maximus V Gene 56 TASUS Maximus V Gene 57 TASUS Maximus V Gene 58 T
ASUS Maximus V Gene 59 TASUS Maximus V Gene 60 TASUS Maximus V Gene 61 T
ASUS Maximus V Gene 62 TASUS Maximus V Gene 63 TASUS Maximus V Gene 65 T

 

ASUS Maximus V GENE matična ploča poseduje jedan Intel Gigabitni LAN adapter oznake „Intel WG82578V”. Reč je o verovatno najboljoj integrisanoj LAN karti koja postoji, a uz pomoć „ROG Game first“ softvera moguće je fino uštelovati rad iste.

 

ASUS Maximus V Gene 24 TASUS Maximus V Gene 25 T

 

Već smo spomenuli da smo u propratnom paketu naišli na „mPCIe Combo card“, pa je red i da vam to demistifikujemo. U gornjem levom uglu matične ploče se nalazi konektor koji do sada nismo viđali. U pitanju je mesto na koje se povezuje mPCIe Combo card, koja se nalazi u paketu opreme i pričvršćuje se jednim šrafom za samu matičnu ploču.

Namena ove kartice je jasna pri samom pogledu na zadnji lim. Naime, na njemu se nalazi mesto za dve rupe koje su namenjene za Wi-Fi konektore, pa možete ubaciti neku mPCIe Wi-Fi kartu (to „m“ u „mPCIe“ je skraćeno od „mini“). Pa zašto se to onda zove „combo“ karta? Zato što se pored mPCIe slota, tu nalazi i mSATA port, na kome recimo možete da instalirate jedan mSSD, koji bi recimo služio za keširanje fajlova.

 

ASUS Maximus V Gene 45 T

 

Pozadinski panel matične ploče je savršeno rešen i poseduje apsolutno svaki konektor koji vam u životu može zatrebati:

 

  • 3x USB 2.0 port

  • 4x USB3.0 port

  • 1x eSATA port

  • 1x LAN port

  • 1x taster za čišćenje postavke BIOS-a

  • 1x „ROG Connect“ taster

  • 6x 3,5mm audio in/out konektora

  • 1x S/PDIF Optical

  • 1x HDMI port

  • 1x Display port

 

Polako, ali sigurno dolazimo do BIOS-a Maximus V GENE matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti. Ipak, pre toga pogledajmo propratni softver koji dolazi uz ovaj model matične ploče, a učinio nam se zanimljivim.

 

Tagovi

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar