| Hardver | Matične ploče | ASUS Crosshair V Formula-Z
Matične ploče

ASUS Crosshair V Formula-Z


Hardverski nivo

 

ASUS Crosshair V Formula-Z matična ploča je ATX formata (30,5 x 24,4 cm) i podržava AMD AM3+ FX, Phenom II, Athlon II, Sempron 100 procesore. Ispod su fotografije ovog modela u visokoj rezoluciji.

 

ASUS Crosshair V Formula-Z 01 T

 

ASUS Crosshair V Formula-Z 16 TASUS Crosshair V Formula-Z 15 TASUS Crosshair V Formula-Z 14 T

 

Prepoznatljive ASUS ROG boje ni ovde nisu izostavljene, pa je sve u maniru „crnog-crvenila“. Ono što se takođe odmah da primetiti je sistem hlađenja, koji pored dopadljivog izgleda svoj posao radi vrlo dobro. Nećemo se previše zadržavati u opisu ovog hlađenja (pri. ured: čemu služe slike), ali ćemo konstatovati da u eksploataciji nije dolazilo do pregrevanja, čak i prilikom „debelo“ overklokovanog procesora, što je u slučaju našeg FX-a pravi podvig. Ipak, u slučaju da se odlučite da muški „otkačite“ napone sa ciljem da frekvencija procesora bude sve samo ne standardna, ili jednostavno koristite više grafičkih karti, predlažemo „ghetto“ montažu nekog ventilatora.

 

ASUS Crosshair V Formula-Z 13 TASUS Crosshair V Formula-Z 28 TASUS Crosshair V Formula-Z 48 T
ASUS Crosshair V Formula-Z 32 TASUS Crosshair V Formula-Z 40 TASUS Crosshair V Formula-Z 41 T
ASUS Crosshair V Formula-Z 42 TASUS Crosshair V Formula-Z 43 TASUS Crosshair V Formula-Z 44 T
ASUS Crosshair V Formula-Z 45 TASUS Crosshair V Formula-Z 46 TASUS Crosshair V Formula-Z 50 T

 

Hlađenje ovog modela naleže na komponente (fetove) koje se hlade preko termalnih traka, a sve je ispraćeno sa pozadinskom šnalom, kako bi se osiguralo bolje prijanjanje hladnjaka, a u ukupnom zbiru bolje prenošenje toplote. Kao što vidite sa slike iznad, ova matična ploča ima fetove i sa druge strane, što nam je u startu indiciralo da je tu i dobra naponska jedinica. Kada smo razmontirali hlađenje, „sačekala“ nas je odlična naponska jedinica – moćna Extreme Engine Digi+ II 8+2 naponska sekcija za procesor i dvofazna za RAM memoriju.

Između ostalog, ova matična ploča poseduje dva konektora za napajanje CPU-a. Jedan standardni osmopinski, ali i dodatni četvoropinski.

 

ASUS Crosshair V Formula-Z 20 TASUS Crosshair V Formula-Z 21 T

 

Novi „T-Topology“, kako je to ASUS nazvao, dizajn vodova od procesora do DIMM slotova, je omogućio da sertifikovani RAM na 2133 MHz radi na taktu od 2400 MHz, što ćemo nešto kasnije pokazati. Generalno gledano, ovo znači i veći overklok potencijal memorija koje nisu sertifikovane na rad od 2133 MHz u startu.

 

ASUS Crosshair V Formula-Z 33 TASUS Crosshair V Formula-Z 39 T
ASUS Crosshair V Formula-Z 35 TASUS Crosshair V Formula-Z 36 T

 

ROG i veliki broj broj PCI Express x16 slotova ide jedno uz drugo, a ovde ih imamo četiri. Ova matična ploča ima podršku za NVIDIA Quad i 3-Way SLI, kao i za AMD 3-Way CrossFire. Ako se odlučite za montažu tri grafičke karte slotovi rade x16/x8/x8 režimu rada, dok u dual modu rade u punoj 16x brzini. Četvrti fizički PCI Express 16x slot radi u 4x modu. Slotovi imaju dodatno napajanje u vidu molex konektora što pozdravljamo, dok postoje i dva PCIe x1 slota, što je i prva razlika sa „non-Z“ verzijom ove matične ploče.

 

ASUS Crosshair V Formula-Z 29 T

ASUS Crosshair V Formula-Z 22 T

 

Tu dolazimo do zaključka da će okoreli gejmeri, esktremni overklokeri, pa čak i profesinalci u industrijskom dizajnu ili bilo kojoj drugoj primeni gde je multiGPU podrška u pravom planu, biti prezadovoljni sa ovom matičnom pločom.

Na samoj matičnoj ploči postoji osam SATA 3.0 portova 3.0! To je izvedeno kombinacijom AMD SB950 kontrolerske logike i dodatnim ASMedia ASM1061 čipom-kontrolerom. Jedna od dobrih stvari je to što AMD SB950 kontroliše šest SATA portova, a to je generalno gledano jedna od boljih stvari koje je AMD uradio za svoj top čipset – nativna podrška za SATA 6 Gb/s, dok je top Intel X79 čipset recimo nema.

 

ASUS Crosshair V Formula-Z 17 TASUS Crosshair V Formula-Z 18 TASUS Crosshair V Formula-Z 19 T
ASUS Crosshair V Formula-Z 24 TASUS Crosshair V Formula-Z 25 TASUS Crosshair V Formula-Z 26 T
ASUS Crosshair V Formula-Z 27 TASUS Crosshair V Formula-Z 30 TASUS Crosshair V Formula-Z 31 T

 

Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED i sl. su uredno označeni. Sitnice kao što su skraćene „štipaljke“ za DIMM slotove, čine ovaj model još bliži gejmerima i overklokerima. Naročito onima koji često vade RAM iz DIMM slotova. Jednostavno neće se desiti da vam grafička karta zasmeta.

Crosshair V Formula-Z matična ploča je donela i „Direct Key“ taster. Pritiskom na taj taster se ulazi instant u BIOS ove matične ploče, bez preke potrebe da se non stop „tapka“ po delete tasteru prilikom butovanja. To će naravno overklokeri znati da cene!

Pored Direct Key tastera je pozicioniran i „Fastboot“ prekidač po čijem uključivanju u praksi dobijate „optimizaciju“ boot sekvence ove matične ploče. Šta se zapravo događa po aktiviranju tog prekidača? Crosshair V Formula-Z će zaobići sve validacije i testiranja kontrolera tj. pod-sistema. To praksi znači brži boot time, tj. vreme butovanja, vaše matične ploče. Mi smo to, naravno, izmerili štopericom i ispostavilo se da je šest sekundi brži boot time posle aktiviranja prekidača – 2 sekunde, u odnosu na 8 sekundi. Ovo će znati da cene overklokeri, ali i svi oni koji ne podnose čekanje kada se pali računar.

Takođe je zanimljivo i da Crosshair V Formula-Z matična ploča poseduje TPM konektor (Trusted Platform Module). TPM je mikrokontroler (modul) koji može da sadrži najrazličitije informacije. TPM omogućava da se, recimo, zaštite neki podaci, ili napravi neki sigurnosni ključ, od recimo USB fleš diska, a time onemogući pristup svakom, već isključivo korisnicima kojima ste dali tu mogućnost. Dakle, moguće je pomoću istog napraviti enkripciju i autentifikaciju podataka ili isto to uraditi za neki program.

Power i reset tasteri su uvek dobro došli. Naročito overklokerima koji matičnu ploču koriste van kućišta, a dvokarakterni LED displej, koji će vas obaveštavati u kom stadijumu rada je matična ploča, kao i u slučaju neke greške u radu šta je tačno prouzrokovalo problem, je standardna stvar na svakoj ROG matičnoj ploči. Vreme USB 2.0 standarda polako ali sigurno prolazi, a na tržištu su sve prisutnija kućišta koja imaju USB 3.0 front prključak. U skladu sa tim Crosshair V Formula-Z ima jedan interni USB 3.0 konektora na samom PCB-u (dva USB 3.0 konektora na I/O panelu kućišta ili dodatnom bracket-u).

 

ASUS Crosshair V Formula-Z 23 TASUS Crosshair V Formula-Z 34 TASUS Crosshair V Formula-Z 37 T

 

SupremeFX III – kako je ASUS nazvao audio kodek koji je u osnovi zapravo Realtek ALC898 (7.1) audio-čip, je apsolutno jedno od najboljih integrisanih rešenja.

 

ASUS Crosshair V Formula-Z 53

 

Ipak, ASUS je ovaj čip stavio na „steroide“ tako što je istom obezbedio kondezatore od 1500 μF, ali i odsekao, tačnije odvojio taj deo PCB-a gde je audio čip, od ostatka PCB-a. Sve ovo je omogućilo, po specifikacijama, odnos signal/šum od čak 110dB što je za samo 8dB manji odnos nego kod ASUS Phoebus zvučne karte, koja je odlično prošla na našim testovima. Odnos signal/THD+N na 1KHz je 95dB što je odlična vrednost za integrisanu zvučnu kartu.

Što se tiče LAN podrške, na samom PCB-u smo pronašli jedan Intel gigabitni LAN čip, za koji smatramo da je pun pogodak, a predstavlja verovatno najbolje integrisano rešenje.

 

ASUS Crosshair V Formula-Z 47 T

 

Pozadinski panel matične ploče je odlično rešen i poseduje svaki popularni konektor koji vam može zatrebati:

 

  • 8x USB 2.0 port

  • 4x USB 3.0 port

  • 2x eSATA/USB 2.0 kombo port

  • 1x clr CMOS taster

  • 1x Intel Gigabit LAN

  • 1x ROG connect USB port

  • 1x ROG connect taster

  • 6x 3,5mm audio in/out konektor

  • 1x Optical S/PDIF out

  • 1x PS/2 kombo port (rade i tastatura i miš)

 

Dakle, tu je sve neophodno, ali i po nešto ekstra. Voleli bi smo da je tu i neki Bluetooth+EDR adapter, ali i ovako je odlično. Na I/O panelu postoji poseban (ofarban belom bojom) USB 2.0 port. U paketu se nalazi odgovarajući USB kabl. Sve što treba je da povežete vaš laptop sa Crosshair V Formula-Z matičnom pločom putem ovog, belom bojom označenog, USB porta, a potom i pritisnete „ROG Connect“ taster. Tako ćete biti u mogućnosti da „upravaljate“ sa ovom matičnom pločom, tj. podešavate sve bitne paramatere u realnom vremenu putem odgovarajućeg softvera sa vašeg laptopa.

Polako, ali sigurno dolazimo do BIOS-a sa Crosshair V Formula-Z matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti, ali pre toga bacimo pogled na propratni softver koji je veoma zanimljiv.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar