Rezultati testiranja
Overklok potencijal
Kada je u pitanju generalno overklok, Crossblade Ranger je verovatno nešto najbolje što možete da sebi priuštite za vaš APU:
Postignut rezultat od 4747 MHz za CPU je izvanredan rezultat za 24/7 i ujedno je maksimum kada je u pitanju stabilno testiranje Linpack-om sa AVX instrukcijama, koji je inace osetljiviji na greske od SSE verzije, kao i od Prime 95 koji za AMD procesore koristi najviše SSE2 instrukcije. Ukupna potrošnja sistema sa ovako overklokovanim CPU-om je bila samo 164W, što je odličan rezultat i sugeriše o velikoj efikasnosti VRM sekcije.
Kada je u pitanju overkloking GPU-a, fascinirani smo mogućnostima našeg test primerka APU-a. Da nismo imali ASUS Crossblade Ranger ne bi ni znali da je moguće izvući skoro 1,3 GHz iz integrisanog GPU-a. GPU je savršeno stabilno funkcionisao na 1,266 GHz bez ikakvih naznaka throttling-a, a disipacija je bila svega 124W:
Na kraju ultimativni test opterećenja je max. oc CPU i max. oc GPU. Pogađajte… sve je radilo perfektno na 4,746 GHz za CPU i 1,266 GHz za GPU sa disipacijom od 217W.
Robustna VRM sekcija, odličan dizajn i hlađenje čine da je Crossblade Ranger izvanredan APU overkloker, apsolutno za svaku preporuku.
Potrošnja i zagrevanje
ASUS Crossblade Ranger je na ovom testu ubedljivo najefikasniji model. Sa deklarisanim naponima potrošnja je bila ubedljivo niža od konkurencije, za šta su zaslužni vrhunski NexFET tranzistori i sjajno odrađena VRM sekcija:
Rast potrošnje sa povećanjem napona je praktično linearan, što nam govori da VRM sekcija ima veliku rezervu snage:
Zbog toga sa većim naponima, uz manje zagrevanja, moguće je izvući više MHz pri istoj disipaciji.
LAN performanse
Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju integirsanog LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.
Rezultati testova Intel I-211AT mrežnog kontrolera koji se inače nalazi i na Z97 Deluxe modelima su veoma dobri. Latencije, odnosno vrednosti PING-a su veoma niske, što ovu matičnu ploču apsolutno svrstava u izbor gejmera.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo, naročito kada je uključen fastboot. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Ovaj model iz ASUS-a nam pokazuje da su performanse u radu sa SSD-om negde na nivou ostalih A88X matičnih ploča. Razlike u merenjima i do 20% mogu da budu rezultat popunjenosti SSD-a, ali bilo koje ekstremnije razlike ukazuju da matična ploča ne sarađuje dobro sa SATA uređajima, što naravno ovde nikako nije slučaj.
Sada možemo da zaokružimo našu ocenu…
Dodaj komentar