VRM sekcija
ASRock Z97 Extreme6 koristi 12-faznu naponsku sekciju. U pitanju je naravno pseudo-12 fazni VRM, imajući u vidu da je korišćen Intersil ISL6379 PWM koji ima mogućnost kontrole 6+1 PWM faze.
ASRock na Extreme4 i 6 modelu koristi identičan PWM. U pitanju je hibridni digitalno-analogni PWM koji koristi SVID BUS (digitalna magistrala preko koje se očitavaju vrednosti napona i struje za CPU). Identičan PWM se koristio i na Z87 Extreme4, kao i broj naponskih faza. Ovaj digitalni signal očitane vrednosti se konvertuje preko D/A konvertora u analogni koji može da očita analogni PWM kontroler, preko kojeg se vrši kontrola napona na mosFET-ima. Kod digitalnog PWM-a podaci sa SVID BUS-a se direktno očitavaju u PWM kontroleru, odakle se kontroliše struja i napon koja se isporučuje sa mosFET tranzistora na CPU. Dakle, očitavanje napona je digitalno preko SVID BUS-a, ali je kontrola i dalje analogna. I kod analognog PWM-a SVID je takođe digitalan, ali se odmah konvertuje u analogni signal.
Kao „phase doubler-i“ korišćeno je ukupno šest tranzistora sa oznakom Intersil 11ACRZ. U pitanju su dableri sa integrisanim drajverima za MOSFET tranzistore i sa mogućnošću „phase shedding-a“. Ova funkcija služi da smanji potrošnju ukoliko je opterećenje VRM sekcije manje. Dakle, pri nižim CPU load-ima odgovarajuće faze se isključuju. Za razliku od Extreme4, Extreme6 poseduje tri ovakva tranzistora sa zadnje strane PCB-a, dok su druga tri sa gornje, odnosno prednje strane PCB-a. U suštini koncepcija je identična, ali je topologija nešto drugačija.
Naponska sekcija sadrži ukupno 12 NexFET power blokova, od kojih svaki sadrži low i up (donji i gornji MOSFET). Naponska sekcija je poređana oko procesorskog socket-a u obliku ćiriličnog slova Г, dakle, identično kao i kod jeftinijeg Z97 Extreme4.
Kao glavni gradivni element naponske sekcije korišćeni su veoma efikasni Texas Instruments TI NexFET 87350D power block tranzistori poslednje generacije, koje smo već videli na ASUS Maximus VII matičnim pločama.
Ovi MOSFET tranzistori važe za jedne od najboljih na tržištu i velika je šteta što ASRock nije rešio bolje filtraciju napona i digitalnu PWM kontrolu. VRM sekcija sadrži kvalitetne Nichicon 12K Platinum aluminijum polimerske elektrolite deklarisane na 12.000 sati na temperaturi od 105C, od koji je svaki kapaciteta od 561 µF, napona 6,3V. Na izlazu iz VRM sekcije ukupna kapacitivnost ovih 7 elektrolita iznosi 3927 µF, što ne predstavlja previše visoku vrednost kada je u pitanju korišćenje phase doubler-a i hibridnog PWM-a. Dakle, kvalitet komponenata je za ocenu 9 od 10, ali se štedelo na njihovoj količini, kao i na PWM kontroleru, zbog čega VRM sekcija ne zaslužuje toliko visoku ocenu. Takođe za pohvalu je i korišćenje novih Super Alloy zavojnica koje su prikazane sa serijom 9 baziranih matičnih ploča. Ove zavojnice koje su napravljene od legure aluminijuma imaju bolju toplotnu disipaciju nego standardne, a manji „core loss“ čini da je efikasnost i ušteda u energiji povećana. Ove zavojnice su deklarisane na 38A. Dakle, sve u svemu, VRM sekcija je dobrim delom identična kao i na Z97 Extreme4, što će se kasnije pokazati u testovima.
VRM sekcija za RAM je rešena nešto drugačije negona Extreme4. Na Extreme4 je korišćen jednofazni Richtek RT8120 PWM, dok je na Extreme6 korišćen PWM kontroler nepoznatog proizvođača i oznake DQ=EE P02.
Za napajanje VRM sekcije za CPU koristi se standardno 8-pinski +12V power konektor.
Dodaj komentar