Rezultati testova
Za testiranje ASRock Z97 Extreme6 koristili smo Intel i7 4770K procesor.
Overkloking
Bez ikakvih problema VRM je izgurao 4319 MHz, što je gotovo identičan rezultat kao na Z97 Extreme4. Ovaj podatak i ne čudi mnogo ako se uzme u obzir da su komponente identične, PWM kontroler identičan, kao i broj elektrolita koji filtriraju napon ka procesoru.
VRM sekcija se zagrevala do nekih 53 stepena, tako da nije ni blizu dolazilo do throttling-a usled pregrevanja MOSFET tranzistora. Takođe smo primetili da je očitavanje napona niže nego što je to realno, jer je potrošnja pri očitanim vrednostima znatno veća nego što je to slučaj na drugim Z97 modelima. Takođe L3 keš je bio po default-u „zakucan“ na 1,28V što je previsoka vrednost. Mi smo testirali tako što smo ručno podesili napone, za keš na 1,05V, odnosno za CPU na 1,215V za 4.319 GHz, što je realno 1,255-1,265V, gde je CPU bio na granici throttling-a tokom stress testa.
Rezultat maksimalne brzine RAM-a je bio izvanredan za cenovni rang kojem pripada Extreme6. Rezultat od 2845 MHz je više nego odličan, ali ipak iza high-end overklokerskih modela.
Postignuta je 167 MHz frekvencija BCLK-a bez dodatnog podizanja napona na čipsetu. Pri ovoj frekvenciji matična ploča je bila savršeno stabilna, te je ostalo sigurno prostora za još koji MHz sistemskog BCLK-a, ali i ovih 167 MHz je više nego odličan rezultat.
Test naponske jedinice, efikasnost i zagrevanje
U ovom odeljku pozabavićemo se analizom overklok performansi, ali i efikasnošću naponskih sekcija u odnosu na druge modele matičnih ploča.
Ova tabela nam jasno govori ko je „glavni baja“ kada je u pitanju preciznost napajanja procesora, kao i efiksanost i jasno se vidi gde je Extreme6 pozicioniran.
Sa korigovanim očitavanjem napona zagrevanje procesora je u rangu drugih Z97 modela.
Zagrevanje VRM sekcije je nešto veće nego kod modela sa identičnim komponentama. Konkretno Maximus VII Ranger koristi 8 faza sa dablerima i NexFET tranzistore, a ipak ima nešto nižu temperaturu VRM sekcije. Razlog za ovo verovatno leži u nešto slabijem hlađenju ili u samoj konstrukciji PCB-a, koji više lokalizuje toplotu tranzistora i ostalih komponenata.
Sa odokativnim podešavanjem napona dobili smo relativno nisku potrošnju i temperaturu procesora. Ipak problem se javlja ukoliko se podigne frekvencija i napon, tada dolazi do nešto većeg zagrevanja i potrošnje.
LAN performanse
Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.
Integrisani mrežni Intel I-218V kontrolerp je pokazao nešto malo niže performanse nego identičan kontroler na drugim matičnim pločama. Ipak, rezultat je sasvim solidan. Realtek 8111GR je očekivano nešto lošiji od Intelovog ethernet kontrolera.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Rezultati su sasvim očekivani i vrlo slični sa onim što smo videli i na drugim Z97 matičnim pločama i u granicama su u kojima inače umeju da variraju rezultati ovog testa. Ipak rezultat sekvencijalnog čitanja je nešto niži ali ne preterano, a ekstrem je rezultat 512K upisa, koji iznosi čak 138 MB/s.
Dodaj komentar