| Hardver | Matične ploče | ASRock Z87 OC Formula
Matične ploče

ASRock Z87 OC Formula


Softverski nivo

 

Softver koji predstavlja glavnu podršku za ovaj model matične ploče ima naziv Formula Drive. U principu, ovaj softver je skoro pa identičan onome što smo mogli videti na Extreme 4 modelu. U glavnom screen-u moguće je podesiti neka od tri predefinisana moda. Performance, Standard i Power Saving mod, dakle slično kao i u „power options“ unutar Control Panel-a u Windowsu. U tools meniju moguće je pozvati aplikacije za ubrzavanje sistema, kao što su Xfast RAM, Xfast LAN i Fast Boot. LifeStyle meni podrazumeva korišćenje OMG – Online Managemant Guard, koji služi kao mera zabrana pristupa Internet konekciji u tačno određeno vreme. Zaštita se vrši putem UEFI password-a.

 

 

Good Night LED služi da isključi LED svetla kada je računar u standby režimu. FAN-Tastic Tunning je softverski paket za regulaciju broja obrtaja na ventilatorima, koji podržava automatsko i ručno podešavanje na svakom PWM headeru posebno. Opcija dehumidifier služi da ukoliko koristite računar u ekstremno vlažnim uslovima, kao na primer u uslovima monsunskih kiša u Kini, navodno da „odmagli“ vašu matičnu ploču koja odbija da podigne sistem zbog velike vlažnosti vazduha, mada nije jasno čemu služi ova opcija kada uzmemo u obzir da je ova matična ploča presvučena Conformal Coating-om. Za kontrolu HDMI-In ulaza koristi se HDMI-IN opcija u LifeStyle podmeniju. Aktivacija je moguća putem Alt+C shortcut komande. Na ovaj način možete projektovati sliku sa vašeg Android uređaja ili drugog računara koji ima HDMI izlaz, na monitor vašeg računara, čak i kada je računar ugašen. Takođe moguće je odraditi i video capture preko ovog ulaza, mada to nije ponuđeno kao opcija u softveru. USB Key ima funkciju da na vaš USB storage pohrani ključ sa password-om za pristup sistemu. Dakle, nije vam potrebno da kucate password prilikom logovanja, već je dovoljno ubosti USB sa kodiranim password-om i računar će se automatski logovati. Pod OC DNA zapravo pristupate profilima koje ste snimili kroz UEFI setup.

 

 

U OC Tweaker meniju moguće je podešavati skoro sve overklok parametre: BCLK frekvenciju, množilac i napone. Uz pomoć Rapid OC Configuration-a moguće je shortcut-ovima na tastaturi vršiti promenu množioca i napona na procesoru, kešu, a predviđena je i mogućnost promene BCLK-a, međutim, to nije radilo, što se može videti u video materijalu. Matična ploča je opremljena mrežom termalnih senzora, u podmeniju Multi-Thermal Sensor moguće je videti status svakog od njih. Ova matična ploča može da očitava spoljnu i unutrašnju temperaturu procesora. Očitana spoljna temperatura i7 4770K je iznosila 37 stepeni u stanju mirovanja, unutar socketa, dok je posle par minuta P95 iznosila oko 45 stepeni na 4,5 GHz. Međutim, unutrašnja temperatura merena iz jezgra je daleko veća i ona na ovim frekvencijama iznosi oko 80 stepeni pod opterećenjem. Live Update radi bez većih problema, izuzev što je poželjno da se postavi Europe server, ako pokušavate da vršite update drajvera sa naših prostora. Na videu se ne prikazuje update jer je sve bilo „up to date“, ali napominjemo da to funkcioniše u najboljem redu, što i nije čudno za ASRock.

Timing Configurator u principu ne služi ničemu osim da prikaže memorijske tajminge i brzinu memorije. Dakle, nije moguće menjati tajminge u toku rada.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar