Konektori i tasteri
Za proizvod ovakve kategorije nije čudno da postoji pregršt raznoraznih konektora, tastera, dip switch-eva, mikroprekidača itd…
Donjim delom layout-a ispod memorije oko 24-pinskog ATX konektora, dominiraju konektori za merne tačke, dva USB 3.0 header-a. Tu se nalaze i dip-switchevi čija je funkcija uključivanje i isključivanje LN2 moda, slow moda, ali i mogučnost isključivanja ili uključivanja PCI-Express slotova. Ovu mogućnost smo videli i na Gigabyte-ovoj Z87X OC matičnoj ploči. PCI Express switch ima za funkciju da isključuje slotove izuzev PCI Express 1x slotova. Dakle, ne morate da vadite grafičku kartu napolje, jednostavno isključite slot i ona ne radi. Default položaj je OFF za sva četiri prekidača, prvi ima funkciju za prvi PCI Express 16x slot, drugi za drugi slot itd… LN2 mod ima za funkciju da eliminiše cold-boot problem tako što prilikom paljenja prvo zagreva CPU, a zatim kreće sa bootom. Slow mode prekidač „zakucava“ množilac procesora na minimalnih 8x čime se pri ekstremnim overklok sesijama sprečava krahiranje sistema prilikom tweakovanja.
Na layout-u se nalazi i jedan USB 3.0 konektor koji može biti od koristi u test uslovima i pri overklokerskim sesijama.
Status OLED displej je korak napred po pitanju onboard dijagnostike. Ovaj displej je grafički orijentisan i koristi organic LED za prikaz. Na displeju se mogu očitati podaci o procesoru, matičnoj ploči, naponima i temperaturama. Tasteri koji se nalaze u donjem desnom uglu ispod memorijskih slotova imaju dvojaku funkciju: jedna od ove dve funkcije je mogućnost navigacije kroz OLED menije, a druga je overklok sličan Gigabyte-ovom „OC Gear-u“. Ova tehnologija ima svoj naziv: „Rapid OC“ i ispraćena je adekvatnim softverom.
Odmah ispod OLED displeja nalazi se još jedan dip prekidač, a tu je i jedan mikroprekidač. Dip switch služi za izbor BIOS-a, odnosno BIOS čipa sa kojeg će sistem butovati. Mikroprekidač ima funkciju brisanja CMOS setovanja u slučaju da matična ploča neće iz nekog razloga da POST-uje, na primer ukoliko su podešena pogrešna memorijska setovanja. Odmah pored uočavamo i power i reset tastere, kao i dodatna dva USB 2.0 headera.
Na samom uglu matične ploče, pored SATA konektora, nalazi se front panel header. Tu primećujemo i dodatni molex konektor za napajanje grafičkih karti, odnosno PCI Express slotova prilikom korišćenja multi GPU režima.
Osim toga što je prisutan mikroprekidač za brisanje sadržaja CMOS-a, tu se nalazi i još jedan džamper koji služi da prespoji napajanje CMOS setupa, od strane baterije. VRM modul je opremljen sa dva 8 pinska +12V power konektora, što garantuje više nego dovoljnu količinu električne energije za procesor. Između dva PCI Express 16x slota nalazi se jedan mPCIe 1x, koji je deljen sa slotom 5, takođe 1x. Ovi slotovi kontrolisani su od strane PCH-a, odnosno čipseta. U samom uglu matične ploče, blizu audio kodeka, nalazi se front panel HD audio konektor. Pored VRM sekcije nalaze se tri 4-pinska FAN header-a, od kojih je jedan zauzet ventilatorom za naponsku sekciju. Sa njim matična ploča je opremljena sa ukupno šest 4-pinska FAN PWM header-a.
Specijalitet za takozvani A-Style su i HDMI in i out portovi.
Spisak konektora je sledeći:
1 x LAN RJ-45
2 x USB 2.0
8 x USB 3.0
1 x clear cmos
1 x HDMI-Out
1 x HDMI-In
5 x 3,5mm audio in/out konektor
S-PDIF out
PS/2
Dodaj komentar