Softverski nivo
Softver koji dolazi uz matične ploče iz Extreme serije je nešto napredniji i ušminkaniji od onog o kojem smo već pisali u recenziji o Z77 Pro3 matičnoj ploči. Reč je o A-Tuning softveru, koji donekle podseća na AISuite, ali je ipak rudimentarniji. Međutim, odziv samog softvera je momentalan, što je za svaku pohvalu, a ceo paket je daleko manje glomazan od AISuite-a III.
U glavnom screen-u moguće je podesiti neka od tri predefinisana moda. Performance, Standard i Power Saving mod, dakle slično kao i u „power options“ unutar Control Panel-a u Windowsu.
U tools meniju možete izabrati neku od opcija za tunning sistema. Preko dugmeta, lako je dostupan XFast RAM, softver za rad sa RAM diskom.
Zanimljivo je i to što je u podešavanju ovog softvera tačno dostupno za koje aplikacije možete da određujete temporary direktorijume na RAM disku. Ovo isključuje potrebu za naprednim podešavanjem putem Enviroment varijabli unutar Windows OS-a. Prednost korišćenja RAM drajva je veća brzina odziva aplikacija koje intenzivno koriste temporary direktorijume na disku, ali i prevencija „ispisivanja“ Solid State drajva.
Opcija dehumidifier služi da ukoliko koristite računar u ekstremno vlažnim uslovima, kao na primer u uslovima monsunskih kiša u Kini, navodno da „odmagli“ vašu matičnu ploču koja odbija da podigne sistem zbog velike vlažnosti vazduha.
Da li je u pitanju „troll“ tehnologija ili ne prosudite sami na osnovu ovog video materijala:
Šalu na stranu, ali tehnologija se zaista može aktivirati putem softvera ili kroz BIOS.
Podešavanje ventilatora vrši se putem FANtastic podmenija. Za kontrolu HDMI-In ulaza koristi se HDMI-IN opcija u LifeStyle podmeniju.
Aktivacija je moguća putem Alt+C shortcut komande. Na ovaj način možete projektovati sliku sa vašeg Android uređaja ili drugog računara koji ima HDMI izlaz, na monitor vašeg računara. Takođe moguće je odraditi i video capture preko ovog ulaza, mada to nije ponuđeno kao opcija u softveru.
U OC Tweak meniju moguće je podešavati skoro sve overklok parametre: BCLK frekvenciju, množilac i napone.
Sysinfo meni poseduje informacije o frekvenciji, BCLK frekvenciji, množiocu, naponima, brzini integrisanog GPU-a, temperaturama procesora, čipseta matične ploče kao i brojevima obrtaja ventilatora. CPU Volt koji prikazuje 1,792V je zapravo CPU input napon, a napon na samom procesoru se očitava preko CPU Adaptive Volt. koji je predefinisan od strane naponskog regulatora Haswell procesora. Prebacivanjem u BIOS-u ili OC Tweaker-u iz automatskog u manuelni režim možete očitati stvarnu približnu vrednost napona na jezgrima procesora.
System Browser prikazuje sliku matične ploče i komponente koje su u sistemu. Interesantno je i to da je ASRock iskoristio tačnu sliku naše Avexir DDR3 2666 memorije.
Ipak, softver je daleko od upeglanog. Prilikom promene frekvencije BCLK-a ili neke druge promene, čest problem koji se javlja je BUG koji prijavljuje „… is not valid floating point value“.
Dodaj komentar