Hardverski nivo – Layout, konektori i tasteri
Za početak tu je slika u većoj rezoluciji, na kojoj se detaljnije vidi ceo layout:
Layout je izveden u klasičnom full ATX formatu sa 9 montažnih rupa i na njemu ima sasvim dovoljno mesta za solidan broj dodatnih uređaja.
Dual slot grafička karta ne prekriva prvi PCI-Express 1x slot.
Ukupno imamo 3 PCI Express 1x slota kontrolisana od strane Z97 kontrolerske logike i još tri PCI Express slota pune dužine, od kojih su dva kontrolisana u potpunosti od strane integrisanog PCI Express 3.0 kontrolera unutar Haswell procesora, dok je treći kontrolisan od strane Z97 čipseta.
Memorijski slotovi su dovoljno udaljeni od PEG slota, pa je kliping mehanizam standardan, a uklanjanje DIMM modula je nesmetano iako je u PCI Express 16x slotu ubodena grafička karta. PCB je premazan glossy tamno braon-crnom bojom. PEG slotovi su crvene boje, a PCI Express 1x su crne boje, pa se zajedno sa crvenim hladnjacima sve vizuelno veoma lepo uklapa u Fatal1ty brend.
Maksimalan GPU setup je dve nVidia, odnosno tri AMD grafičke karte u PCI Express 3.0, odnosno 2.0 modovima rada, odnosno maskimalno do 4 GPU-a. Mesta oko CPU socket-a ima i za poveće hladnjake, a hladnjaci za VRM nisu previše visoki.
Layout poseduje EMI štit za audio kodek, koji štiti A/D i D/A konvertore od elektromagnetnih interferencija.
Zadnja strana PCB-a ne sadrži ni drajvere, a ni bilo kakve pasivne komponente, odnosno kondenzatore i otpornike.
Kada su u pitanju FAN header-i, koriste se 3-pinski izuzev prvog CPU FAN-a i prvog Chasis FAN-a koji su PWM. Regulacija ventilatora preko 4-pinskih headera je isključivo preko PWM-a. Za CPU su podržana ukupno dva ventilatora kao CPU i CPU_OPT header-i, a tu je i dodatni Power FAN. ASRock Fatal1ty Z97X Killer poseduje ukupno 6 header-a za ventilatore, od kojih su 4 za dodatne CASE fan-ove.
Na layoutu je jedan USB 3.0 header za kućište, a odmah pored je i ATX 24-pinski power konektor.
Na sredini PCB-a, ispod baterije, nalazi se i jedan NGFF M.2 konektor brzine 10 Gbps, što je više od 50% brže od SATA 3.0, a pored njega na layout-u postoje navoji za zavrtnje koji treba da drže M.2 SSD fiksiranog za matičnu ploču.
Naravno, podržana je i ASRock-va HDD Saver tehnologija koja služi da isključi SATA drajv iz struje kada se on ne koristi, što ima za cilj da smanji potrošnju električne energije (mada ovo neće spasiti planetu), kao i da produži životni vek vašeg SATA SSD-a/HDD-a. Poznato je da postoji standby za SATA uređaje, ali iako su na standby režimu, oni su i dalje pod napajanjem, što naravno nije slučaj ukoliko koristite ASRockov HDD Saver. Svakako, ovaj „feature“ nije nešto bez čega ne bi mogli da preživimo, ali može da bude koristan.
Pored standardnih USB i HD Audio header-a, tu su i front panel header, kao i CCMOS i BIOS selector džamper, koji služi da izaberete iz kojeg BIOS čipa želite da matična ploča POST-uje.
Slično kao i kod Extreme modela, PCB na Z97X Killer-u poseduje dodatni 4-pinski MOLEX za napajanje grafičkih karti.
PCB sadrži standardnih 6 SATA portova, koji su podržani nativno od strane Z97 PCH-a. Dva se mogu iskoristiti za SATA Express.
Kao i svi Killer Fatal1ty modeli i ova matična ploča opremljena je Fatal1ty Mouse portom, koji ima funciju da uz pomoć softvera i odgovarajuće makroe menja osetljivost miša, što može biti od koristi prilikom gejminga.
Spisak konektora i tastera kod ASRock Fatal1ty Z97X Killer je sledeći:
- 6 x USB 3.0
- 2 x USB 2.0
- PS/2 combo
- 1 x RJ-45 LAN konektor
- 1 x HDMI-out
- 1 x DVI-I
- 1 x 15-pin D-SUB
- Optical S/PDIF out
- 5 x 3,5mm audio jack
Dodaj komentar